آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۱۸

 • عیار جذابیت بازار سهام

  دنیای اقتصاد: پس از جهش ۱۷۵ درصدی قیمت سکه و صعود ۱۸۰ درصدی دلار در سال‌جاری، سرنوشت بازارها یکی از مهم‌ترین پرسش‌های فعلی سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. در این میان، بورس تهران کمی بیش از ۴۳ درصد بازدهی داشته که نسبت به بازارهای مزبور بسیار محدودتر است. از نگاه کارشناسان با توجه به محرک تورمی رشد بازارها، نزدیک شدن بازدهی آنها به یکدیگر دور از انتظار نیست؛ بنابراین با در نظر گرفتن دو متغیر مهم سرمایه‌گذاری، یعنی «بازده» و «ریسک» می‌توان در یک سناریوی منطقی بورس را گزینه جذاب‌تری برای فعالان اقتصادی در نظر گرفت.
 • غلبه خریداران حقیقی در معاملات سهام

  دنیای اقتصاد: بورس تهران طی ۵ روز معاملاتی هفته منتهی به ۱۴ تیر ماه شرایط پرنوسانی را پشت‌سر گذاشت. این افت و خیزها در نهایت به رشد ۲/ ۰ درصدی نماگر این بازار انجامید. خالص تغییر مالکیت طی معاملات این هفته بورس تهران به نفع معامله‌گران خرد بازار و به ارزش ۹۰ میلیارد تومان ثبت شد. در میان صنایع بورسی، بانکی‌ها شاهد بیشترین میزان تغییر مالکیت به نفع معامله‌گران حقیقی بازار بودند. پالایشی‌ها نیز به دنبال حذف سقف دامنه نوسان معاملات تمام فرآورده‌های نفتی در بورس کالا مورد اقبال سهامداران خرد قرار گرفتند. در مقابل اما بیشترین خرید حقوقی‌ها در نمادهای زیرمجموعه گروه‌ فلزات اساسی و پتروشیمی‌ها شکل گرفت.
 • هفته کوچک‌تر‌های بورس تهران

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته تحت تاثیر بی‌انگیزگی ناشی از ابهامات در معاملات بورس کالا با جو ضعیفی همراه بود. طی معاملات هفته گذشته اصلاح دستورالعمل قیمت‌گذاری محصولات نفتی موجب بهبود شرایط گروه پالایشی در بازار شد اما همچنان عرضه‌های بورس کالا در گروه فلزی و پتروشیمی با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام می‌شود و بخش عمده‌ای از ارزش فروش شرکت‌ها را به خریداران در بورس کالا منتقل می‌کند. این امر موجب نگرانی معامله‌گران گروه‌های بزرگتر بازار شده است.
 • تقویت ۵/ ۱ درصدی آیفکس با سیگنال پالایشی

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران در حالی معاملات خود در هفته گذشته را آغاز کرد که سایه ابهام نرخ‌گذاری‌ها در بورس کالا، شاخص این بازار را در دو روز ابتدایی هفته در مسیر نزولی حرکت داد. عصر روز یکشنبه (۱۱شهریور) اما خبر حذف سقف قیمتی فرآورده‌های نفتی در بورس کالا، باعث شد سهام گروه مرتبط از روز دوشنبه با رشد قیمت مواجه شود. از طرفی خوش‌بینی‌ها به حذف کنترل‌های قیمتی در محصولات فولادی نیز مجددا قوت گرفت. در نتیجه در حالی که دو روز ابتدایی هفته سرمایه‌گذاران حقوقی، بازار را در دست گرفتند اما حقیقی‌ها از روز دوشنبه تا پایان هفته خالص تغییر مالکیت سهام را به نفع خود تغییر داد. نتیجه نوسانات قیمت سهام در فرابورس طی هفته گذشته رشد ۵/ ۱ درصدی آیفکس بود. در هفته‌ای که گذشت بازارهای فرابورس معاملاتی به ارزش ۲ هزار و ۱۵ میلیارد تومان را ثبت کرد که بازار ابزارهای نوین مالی با ارزش معاملات یک هزار میلیارد تومان، بیشترین سهم از داد و ستدهای این ۵ جلسه معاملاتی را به خود اختصاص داد.
 • افتتاح پایانه صادراتی ایرانول دربندر امام خمینی (ره)

  گروه بنگاه‌ها: پایانه صادراتی شرکت نفت ایرانول دربندرامام خمینی(ره) با ظرفیت مخازن ۲۵ هزار تنی و با سرمایه‌گذاری ۶۳۰ میلیارد ریال و ارزش روز حدود ۲۰۰۰ میلیارد ریالی افتتاح شد.

بیشتر

بیشتر