آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۱۶

 • راز روند زیگزاگی بورس تهران

  دنیای اقتصاد: معاملات دیروز بورس تهران با رشد قابل‌ملاحظه ۲ هزار و ۷۲۶ واحدی شاخص کل به پایان رسید. جهش بیش از ۲ درصدی شاخص سهام در دادوستدهای دیروز، انعکاسی از حرکت سیاست‌گذار در جهت اصلاح قیمت‌گذاری محصولات پایه در بورس کالا بود. افت اخیر قیمت سهام بزرگان کالایی در کنار بهبود مقررات معاملات بورس کالا دست‌به‌دست هم دادند تا صعود دماسنج بازار در جریان معاملات دیروز تداوم یابد. با این حال، رفت و برگشت قابل‌ملاحظه شاخص در یک هفته اخیر این پرسش را پیش‌ می‌آورد که راز رفتار نوسانی بورس چیست؟ چه می‌شود که دماسنج بازار ظرف دو هفته کاری یک روز سه پله بالا می‌رود و روز دیگر دو کانال به عقب می‌نشیند. به نظر می‌رسد رفتار سیاست‌گذار در حوزه‌های مرتبط با قیمت‌گذاری و به‌طوری کلی اقتصاد همراه با عدم‌قطعیت در مورد سرنوشت قیمت‌های جهانی در کنار بروز تلاطم‌های سیاسی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا مثلث نوسان‌ساز بورس تهران شکل بگیرد.
 • شفافیت بورسی‌ها در باند سرعت

  دنیای اقتصاد: شفافیت در حالی یکی از مهم‌ترین‌ و اساسی‌ترین رکن‌های هر بازار سرمایه‌ای است که ارائه دقیق و به موقع اطلاعات نیز شاکله اصلی شفافیت است. در واقع با ارائه اطلاعات صحیح و در زمان مشخص است که اعتماد افراد به سرمایه‌گذاری در سهام جلب می‌شود و درجه شفافیت بازار افزایش می‌یابد. این موضوع اهمیت ارائه به موقع اطلاعات از سوی سیاست گذار را نشان می‌دهد.
 • جهش ۲درصدی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد رشد شاخص کل تحت تاثیر تغییر شرایط فروش شرکت‌های پالایشگاهی بود.
 • صعود ۴ پله‌ای شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد : شاخص کل فرابورس ایران روز گذشته، بیش از ۴۱ واحد (بیش از ۷/ ۲ درصد) رشد کرد و در سطح یک هزار و ۵۶۸ به کار خود پایان داد. جهش پر سرعت قیمت سهام به‌خصوص در گروه کالایی فرابورس از روز دوشنبه آغاز شد و در معاملات روز گذشته نیز ادامه یافت. خبر حذف دامنه نوسان قیمتی فرآورده‌های نفتی در بورس کالا که از روز دو‌شنبه و در معاملات این بازار آغاز شد، خوش‌بینی‌ها برای حذف کنترل در قیمت‌گذاری محصولات فولادی را بیشتر کرد و باعث شد تا سهام این گروه‌ها که در هفته گذشته با اصلاح قیمتی مواجه شدند، در دو روز اخیر مرکز‌توجه سرمایه‌گذاران قرار بگیرند. البته ابهامات بسته ارزی دولت در حوزه قیمت‌گذاری محصولات در بورس کالا هنوز پابرجاست اما معامله‌گران امیدوارند وزارت صنعت از مواضع خود کوتاه آمده و با آزاد‌سازی قیمت‌ها، بزرگ‌ترین‌ ابهام بازار سرمایه را برطرف کند.
 • معرفی اعضای جدید هیات مدیره «ثاخت»

  گروه بنگاه‌ها: جلسه تودیع و معارفه اعضای هیات‌مدیره این شرکت با حضور مشاور عالی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، مدیرعامل شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان، معاون امور شرکت‌های شرکت سرمایه‌گذاری غدیر و اعضای قدیم و جدید هیات‌مدیره برگزار شد. در این جلسه اعضای جدید هیات‌مدیره شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان معرفی شدند.
 • انتشار ۲۰۰ میلیارد تومان اوراق سلف استاندارد شمش فولاد

  گروه بنگاه‌ها: مهتاب رحمتعلی: مدیر عامل تامین سرمایه تمدن از انتشار اوراق سلف استاندارد شمش فولاد شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به حجم ۲ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران خبر داد.

بیشتر

بیشتر