آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۱۵

 • چرخش بورس با دو اهرم

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس تهران خلاف روند روزهای پیشین خود، معاملات روز گذشته را با رشد ۱۵۸۲ واحدی (معادل ۲/ ۱ درصد) به پایان رساند و بار دیگر به کانال ۱۳۵ هزار واحدی بازگشت. برداشتن سقف قیمتی برای معاملات فرآورده‌های نفتی در بورس کالا در کنار اصلاح نسبی قیمت سهام بزرگان بازار در روزهای اخیر و جذابیت سطوح کنونی قیمت‌ها دو اهرم چرخش مسیر شاخص سهام در معاملات روز گذشته به شمار می‌رود. در این میان توجه سیاستگذار به لزوم انجام عرضه‌های اولیه بزرگ و جذاب می‌تواند نقدینگی قابل توجهی را جذب بازار سرمایه ‌کند. موضوعی که البته به نظر می‌رسد مورد غفلت قرار گرفته است.
 • فرصت‌ پایانی سهامداران «عدالت»

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی در نشست خبری روز گذشته به بررسی آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه واگذاری بنگاه‌های مشمول خصوصی‌سازی پرداخت و وضعیت سهام عدالت را تشریح کرد.به گفته وی مشمولان دریافت سهام عدالت تنها تا پایان مهرماه سال جاری برای اعلام شماره حساب و دریافت سود «عدالت» فرصت دارند.
 • سیگنال بورس به آغاز اصلاح بانکی؟

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: سهام گروه بانکی با محوریت بانک ملت طی روزهای اخیر در صدر تقاضای معاملات بورس تهران قرار گرفته است. از سوی دیگر عرضه‌های منطقی مانع از رشد قیمتی این نمادها شد. علت استقبال بازار از نمادهای بانکی را باید در وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور جست‌وجو کرد. وضعیت بغرنج کنونی اگر بنا به ادامه رویه گذشته از سوی این بانک‌ها باشد به قطع منفعتی برای بانک‌ها و همچنین اقتصاد کشور در‌برندارد. فضای تورمی اقتصاد کشور و رشدهای افسارگسیخته دلار احتمالا سرمایه‌گذاران را به اخذ سودهای بالاتر ترغیب می‌کند. بر این اساس ریسک خروج نقدینگی از سپرده‌ها ریسکی برای بانک‌ها و همچنین اقتصاد کشور محسوب می‌شود.
 • صعود سهام با سیگنال پالایشی

  همایون دارابی
  گروه بورس: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته تحت تاثیر نامه مجدد وزارت نفت مبنی بر حذف دامنه رقابت قیمتی با رشد شاخص کل مواجه شد. در بازار دیروز معامله‌گران در حالی فعالیت خود را شروع کردند که شامگاه روز یکشنبه وزارت نفت با صدور نامه‌ای جدید به گمانه‌های مربوط به قیمت فروش فرآورده‌های نفتی خاتمه داد و با حفظ قیمت پایه بر اساس ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اجازه رقابت بر سر خرید محصولات را داد که این امر به جهش بیش از صد درصدی قیمت فرآورده‌های نفتی منجر شد.
 • رشد ۲۰ واحدی آیفکس

  دنیای اقتصاد: روز گذشته شاخص کل فرابورس ایران، با وجود افت روزهای گذشته مسیر صعودی را در پیش گرفت و بیشترین رشد از ابتدای شهریور را رقم زد. نماگر این بازار با افزایش ۲۰‌واحدی، معادل( بیش از ۳/ ۱ درصد) در انتهای معاملات دیروز در سطح یک هزار و ۵۲۷ ایستاد. در مجموع داد و ستدهای دیروز بازارهای چندگانه فرابورسی بیش از ۷۷۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶۶۰‌میلیارد تومان دست به دست شد. اصلاح قیمت‌ سهام زیرمجموعه صنایع بزرگ تر بازار اول و دوم (فلزات اساسی، فرآورده‌های نفتی و محصولات شیمیایی) زمینه را برای افزایش تقاضای سهام مربوط فراهم کرد و رشد قیمت آنها را به دنبال داشت. علاوه بر آن برداشتن سقف قیمتی فرآورده‌های نفتی در بورس کالا تقاضای سهام پالایشی را افزایش داد. رشد قیمت سهام زیر مجموعه این سه صنعت بیشترین تاثیر را در رشد شاخص اصلی این بازار داشت.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر