آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۱۴

 • ۱۰ برداشت از آینده بورس

  دنیای اقتصاد: بورس تهران از ابتدای شهریور نوسانات شدیدی را پشت‌سر گذاشته است؛ درحالی‌که شاخص سهام دوشنبه هفته گذشته قله ۱۴۰ هزار واحدی را لمس کرد، طی چهار روز معاملاتی اخیر اصلاح ۷۰۰۰ واحدی را به خود دیده است. «دنیای اقتصاد» در گزارشی نوسان اخیر قیمت‌ها و چشم‌انداز بازار سهام را از منظر ۱۰ تحلیلگر بورسی بررسی کرده است. از نظر کارشناسان، ابهامات در زمینه قیمت‌گذاری محصولات فلزی و پتروشیمی در بورس کالا در کنار ریسک‌های سیستماتیک مهم‌ترین دلایل افت و خیزهای این روزها در قیمت سهام محسوب می‌شوند. هرچند وجود ابهامات و عدم قطعیت‌ها باعث می‌شود سرمایه‌گذاران احتیاط بیشتری به خرج دهند و کمتر به بورس اقبال نشان دهند، اما تمامی کارشناسان مزبور پتانسیل قیمت سهام برای حرکت در مسیر صعودی را بالا عنوان کرده‌اند. امید به عقب‌نشینی سیاست‌گذار از دخالت در زمینه قیمت‌گذاری محصولات، آزاد‌سازی نرخ دلار در تمامی صنایع فعال در بازار سهام و شرایط تورمی موجود در اقتصاد در جدال با ریسک‌های سیستماتیک در نهایت مسیر صعودی را در مقابل بازار سهام ترسیم می‌کند. در این میان البته تداوم حرکت قیمت سهام در مسیر صعودی نیازمند افزایش اعتماد سهامداران است؛ امری که جز با تصمیمات کارشناسانه در قبال اقتصاد رخ نخواهد داد.
 • فرمول جهانی خروج سهام از صف‌نشینی

  دنیای اقتصاد: پدیده «صف نشینی» در بورس تهران با رفت و برگشت پر دامنه قیمت‌های سهام در مقاطع مختلف یکی از مشکلات بورس تهران عنوان شده است.این موضوع تحت تاثیر محدودیت‌های ساختاری و معاملاتی به‌طور مثال دامنه نوسان و حجم مبنا شکل گرفته است. اهمیت و میزان اثرگذاری این موارد بر شرایط بازار و تشدید پدیده صف‌نشینی و همچنین لزوم اصلاح مشکلات مرتبط با آنها به دفعات مورد بررسی «دنیای اقتصاد» قرار گرفته است. شرکت بورس اوراق بهادار تهران، با تهیه گزارشی تحت عنوان «بررسی ریزساختارهای بورس‌های اوراق بهادار» با بررسی حداقل تغییرات قیمت، مبنای دامنه نوسان، سازوکار تعیین قیمت و همچنین حجم مبنا در بورس‌های اوراق بهادار، پیشنهادهایی درخصوص چگونگی اصلاح و به‌روزسانی ریزساختارهای بورس اوراق بهادار تهران به سازمان بورس ارائه کرده است.
 • اصلاح ۸/ ۱ درصدی شاخص سهام

  همایون دارابی
  گروه بورس: شاخص کل بورس اوراق بهادار دیروز افت حدود ۸/ ۱ درصدی را تجربه کرد. شاخص کل که در چند روز گذشته نیز به دلیل افت نمادهای بزرگ رو به کاهش بود، سرعت افت بیشتری را در معاملات دیروز به نمایش گذاشت و با افت ۲ هزار و ۴۳۳ واحدی مواجه شد و به رقم ۱۳۳هزار و ۶۷۶واحد رسید. دیروز همچنین برخلاف روزهای قبل که شرکت‌های کوچک شاهد رشد قیمت بودند، این دسته از شرکت‌ها نیز به روند کاهشی بازار پیوستند تا واگرایی شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن کاهش پیدا کند. شاخص کل هم‌وزن پس از ۱۴ روز رشد متوالی در پایان دادوستدهای دیروز ۳۱ واحد عقب‌نشینی کرد و ضمن افت ۱۵/ ۰ درصدی، به رقم ۲۱ هزار و ۶۲۸ واحد رسید.
 • تداوم عقب‌نشینی شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران روز گذشته شاهد معاملات ۷۰۱‌میلیون‌و‌۳۰۰هزار سهمی به ارزش بیش از ۲۸۰ میلیارد تومان بود. مسیر حرکت شاخص کل فرابورس ایران نزولی بود. این روند کاهش بیش از ۳۸ واحدی (معادل ۵/ ۲ درصد) شاخص فرابورس را در پی داشت. در انتهای داد و ستدهای دیروز نماگر این بازار در نزدیکی سطح ۱۵۰۷ متوقف شد. در پی تداوم ابهامات قیمت‌گذاری محصولات فلزی و پتروشیمی در بورس کالا، نامشخص بودن مکانیزم تعیین نرخ خوراک و رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی سیاست‌گذار، بازار سهام همچنان زیر فشار قرار گرفته است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر