آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۱۳

 • چهار ضلعی ریزش بورس

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: معاملات روز گذشته بورس تهران با افت ۱۳۶۳ واحدی شاخص کل مواجه شد تا نماگر بازار سهام ضمن یک کانال عقب‌نشینی در سطح ۱۳۶ هزار و ۱۱۰ واحدی قرار بگیرد. به‌رغم فشار شدید فروش در گروه‌های بزر‌گ‌تر بازار، شاخص هم‌وزن رشد بیش از ۴/ ۱ درصدی را تجربه کرد. این موضوع اقبال معامله‌گران به گروه‌های کوچک‌تر بازار را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد کوچ نقدینگی به سهام کوچک‌تر بازار، ابهامات موجود در زمینه قیمت‌گذاری، نگرانی‌های سیاسی اعم از داخلی و خارجی و همچنین ریسک‌های پیرامون بازارهای جهانی مهم‌ترین‌ نقش را در افت یک درصدی شاخص کل داشته‌اند.
 • تغییر جهت تورم انتظاری؟

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : پس از یک دوره افزایشی و رسیدن نرخ سود اسناد خزانه اسلامی به بیش از ۳۰ درصد، از ابتدای شهریور شاهد تغییر این مسیر و ورود نرخ سود این اوراق به کانال ۲۷ درصدی هستیم. کاهش نرخ سود بازار بدهی نشانه مثبتی در فضای ابهام‌آلود اقتصاد کشور محسوب می‌شود. در ماه‌های ابتدایی سال، نرخ سود بازار بدهی ارقامی حدود ۲۲ درصد را تجربه می‌کرد، اما همزمان با ملتهب شدن بازارها مسیر افزایشی در پیش گرفت. مروری بر بازدهی بازارهای موازی از ابتدای سال‌جاری به‌خوبی نشان می‌دهد چرا سود اوراق خزانه با وجود ریسک پایین، چندان مورد اقبال سرمایه‌گذاران نبود. در این مدت، سکه ۱۵۰ درصد، دلار ۱۲۵ درصد، سهام بیش از ۴۰ درصد و مسکن حدود ۳۲ درصد بازدهی داشته‌اند که انگیزه‌ای برای نگهداری ابزارهای کم‌ریسک موجود در بازار بدهی باقی نمی‌گذاشت. اما طی روزهای اخیر روند نرخ سود «اخزا»ها کاهشی شده که دو پیام مهم دارد: نخست آنکه از نگاه سرمایه‌گذاران، سایر بازارها فاصله زیادی تا سقف خود ندارند و سود اوراق بدهی با ریسک بسیار پایین‌تر برای آنها جذاب‌تر شده است. همچنین، محدود شدن انتظارات از سودآوری در بازارهای سفته‌بازی نظیر ارز، طلا و ملک که ارتباط مستقیمی با روند تورم دارد، تاکید می‌کند انتظارات تورمی در اقتصاد کشور در حال تعدیل است.
 • حضور چشمگیر حقیقی‌ها در سهام بانکی

  دنیای اقتصاد: با تداوم اصلاح قیمت در سهام شرکت‌های بزرگ و کالامحور، بخشی از نقدینگی طی روزهای اخیر به سمت تک‌سهم‌ها و گروه‌های کوچک انتقال یافته است. این الگو در معاملات دیروز نیز تکرار شد.
 • بازار سهام بر مدار کوچک‌ترها

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد تداوم ضعیف در نمادهای بزرگ بازار و گرایش بازار به سوی شرکت‌های کوچک‌تر بود. در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که همچنان بازار با ابهام‌های زیادی در مورد فروش شرکت‌های بزرگ در بورس کالا مواجه بود، به همین دلیل همچنان بازار با رویگردانی از شرکت‌های بزرگ به سمت نمادهای کوچک‌تر بازار گرایش داشت. در این شرایط دیروز شاخص کل با افت نزدیک به یک درصدی (معادل هزار و ۳۶۳ واحد) مواجه شد و به رقم ۱۳۶ هزار و ۱۱۰ واحد رسید. دیروز شاخص کل هم ‌وزن نیز با توجه به اقبال بازار به نمادهای کوچک با افزایش ۳۰۵ واحدی عدد ۲۱ هزار و ۶۶۰ واحد را به نمایش گذاشت.
 • ریزش یک پله‌ای آیفکس در آغاز هفته

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران در اولین روز هفته جاری شاهد ریزش ۱۱ واحدی (بیش از ۷/ ۰ درصد) نماگر اصلی خود بود. فشار شدید فروش در نمادهای بزرگ تر بازار و به‌تبع کاهش قیمت سهام مزبور منجر به تداوم روند نزولی شاخص کل فرابورس شد تا این نماگر در انتهای معاملات به سطح یک هزار و ۵۴۵ واحدی برسد. به این ترتیب از ابتدای شهریور ماه تا کنون فرابورس ایران با افت ۴/ ۰ در صدی شاخص کل روبه‌رو‌ بوده است. در مجموع داد و ستدهای دیروز حدود۷۹۲ میلیون سهم به ارزش حدودی ۳۰۰ میلیارد تومان معامله شد. نقش بازار اول و دوم و بازار اوراق با درآمد ثابت در به گردش یافتن این مقدار از نقدینگی، تقریبا یکسان بود.
 • عملیات واگذاری ۱۰۵ شرکت شستا

  گروه بنگاه‌ها: مدیر‌عامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) گفت: ضمن تلاش برای رفع برخی موانع، عملیات واگذاری سهام ۱۰۵ شرکت تابعه تسریع خواهد شد. به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی (شستا)، مرتضی لطفی افزود: برای خروج از بنگاه‌داری در مرحله اول ۱۰ شرکت را عرضه عمومی کردیم تا علاوه بر رفتن به سمت سهامداری، به بخشی از سیاست‌های دولت برای خروج از بنگاه‌داری عمل کنیم.
 • آخرین مهلت ثبت شماره شبای سهام عدالت

  روابط‌عمومی سازمان خصوصی‌سازی: دریافت شماره شبای بانکی مشمولان جهت واریز سود سال مالی ۱۳۹۵ شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب مشمولان از ۳۰ فروردین ماه سال ۹۶ تاکنون از طریق سامانه سهام عدالت در حال اجرا بوده است و چند نوبت ضرب‌الاجل پایان این مهلت اعلام شده است، لکن بنا به اجازه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی درآخرین جلسه این شورا، این مهلت حداکثر تا پایان مهرماه سال جاری برای مشمولان تمدید شده است و پس از پایان مهرماه به هیچ‌وجه مشمولین سهام عدالت که شماره شبا بانکی خود را اعلام نکرده باشند اجازه این کار را نخواهند داشت.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر