آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۷۰

 • تفکیک مسیر دو جبهه بورسی

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: نماگر بورس تهران معاملات روز یکشنبه را با افت ۲۰۰ واحدی (معادل ۲/ ۰ درصد) و واگذاری کانال ۱۱۱ هزار واحدی به پایان رساند. نگرانی از آینده برجام، ریزش شدید قیمت فلزات در بازارهای جهانی طی معاملات هفته گذشته به دنبال تشدید جنگ تجاری میان آمریکا و چین و همچنین شنیده‌هایی درخصوص تداوم اخذ سیاست‌های دستوری از سوی دولت به منظور تعیین نرخ دلار در بازار ثانویه ارز، فضای معاملات در بورس تهران را با تردید همراه کرده است. این روند در روز ابتدایی هفته به افت ۱۴۳۸ واحدی شاخص سهام انجامید اما در ادامه در معاملات روز یکشنبه به‌رغم نزدیک شدن به انجام عرضه اولیه شرکت پتروشیمی پارس از شتاب افت قیمت‌ها کاسته شد و شاخص کل افت ۲/ ۰ درصدی را تجربه کرد. هر‌چند به باور برخی فعالان بازار، انتشار آگهی یک عرضه اولیه بزرگ در بورس تهران، می‌توانست بر حجم فروش سهام بیفزاید، اما کاسته شدن از فشار فروش در معاملات روز یکشنبه، نشان داد همچنان بازار سهام از حمایت‌های بنیادی بهره می‌برد. وجود پتانسیل‌ بنیادی بر تفکیک میان سهام بورسی از نگاه سهامداران تاکید می‌کند.
 • فراخوان بورس به نقدینگی سرگردان

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: طی ماه‌های اخیر بارها به آمادگی بورس برای جذب بخش قابل توجهی از نقدینگی اشاره شده بود. یکی از مکانیزم‌های پیشنهادی از سوی کارشناسان افزایش تعداد عرضه‌های اولیه به خصوص عرضه‌ شرکت‌های بزرگ و ایجاد شرایط جذاب قیمتی برای حرکت نقدینگی به سمت بورس بود. این موضوع علاوه بر توسعه عرضی بازار سهام و فراهم آوردن فضا برای رونق پایدار معاملات، ضربه‌گیری برای کل اقتصاد کشور محسوب می‌شود. در نتیجه نقدینگی سرگردانی که در اقتصاد کشور عطش کسب بازدهی را دارد به سمت مطلوب‌ترین مقصد ممکن یعنی بورس حرکت خواهد کرد.
 • کاهش شتاب افت سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز یکشنبه گذشته شاهد ادامه اصلاح قیمت‌ها بود. روندی که ۲۰۰واحد دیگر از ارتفاع شاخص کل کاست. در بازار روز یکشنبه همانند معاملات اولین روز هفته، تحت‌تاثیر کمبود نقدینگی و عرضه‌های سهامداران با کاهش مواجه شد. با این‌حال شتاب افت قیمت‌ها به طرز محسوسی کاسته شد. در چند روز گذشته بازار با خبرهایی در مورد معافیت‌های مالیاتی در مورد افزایش سرمایه و کاهش هزینه مالیاتی معاملات مواجه بود. این خبرها به نفع بازار سهام است و رونق معاملاتی به همراه می‌‌آورد. با این‌حال همچنان قیمت‌گذاری فروش داخلی شرکت‌ها براساس ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی زیان سنگینی به شرکت‌های بورسی وارد می‌کند. در این شرایط روز یکشنبه شاخص کل با کاهش ۲۰۰واحدی معادل ۲/ ۰ درصد به رقم ۱۱۰هزار و ۸۵۱واحد رسید. روز یکشنبه نمادهای گل‌گهر، فولاد مبارکه و هلدینگ نفت و گاز تامین بیشترین سهم را در کاهش شاخص کل داشتند. شاخص کل هم‌‌وزن نیز با کاهش ۷۳ واحدی عدد ۱۸ هزار و ۵۹۲ واحد را به نمایش گذاشت.
 • پالس سیاست‌گذار به رونق بورس

  دنیای اقتصاد: روز شنبه در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دو مصوبه مهم در مورد بورس اخذ شد. کاهش مالیات بر فروش سهام به مدت یک سال و همچنین معافیت مالیاتی بر سود تقسیم نشده شرکت‌ها به‌منظور استفاده در طرح‌های توسعه‌ای دو تصمیمی هستند که می‌توانند نقدینگی را به سوی بازار سهام هدایت کنند و رونق آن را به‌دنبال داشته باشند. در این میان مقام ناظر با انجام عرضه‌های اولیه که در روزهای اخیر مورد توجه قرار داده است، می‌تواند این مسیر را بیش از پیش هموار کند.
 • محصولات جدید ایرانول در راه بازار

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت نفت ایرانول گفت: به زودی روغن موتورهایی با بالاترین سطح کیفی و پیشرفته‌ترین فرمولاسیون جهانی به بازار عرضه می‌شود.
 • راهبرد شستا در مواجهه با تحریم‌های احتمالی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، وجود انسجام ملی در مواجهه با تحریم‌های احتمالی غرب علیه ایران را یک ضرورت دانست و گفت: در حال حاضر با توجه به سهم بالای شستا در تولیدات کشور، شرکت تمام تلاش خود را برای تامین مواد اولیه پیش از اعمال تحریم‌ها انجام داده است.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر