آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۷۱

 • خواب سهام؛ موقت یا دائمی؟

  دنیای اقتصاد: معاملات دیروز بورس تهران در حالی پایان یافت که شاخص کل در نیمه نخست معاملات، افزایش بیش از ۴۰۰ واحدی را تجربه کرد. اما تحت فشار عمومی عرضه سهام آرام آرام شرایط تغییر کرد. به طوری‌که در پایان معاملات روز گذشته برآیند تقریبا صفر شاخص کل رقم خورد. فشار فروش به‌خصوص در نیمه دوم معاملات به‌حدی بود که حمایت دو نماد بزرگ بازار هم نتوانست شاخص کل را پس از افت دو روزه سبزپوش کند. غیبت چندین نماد به دلیل برگزاری مجامع سالانه، در کنار آمادگی سهامداران برای رفتن به پیشواز بزرگ‌ترین‌ عرضه اولیه سال و همچنین نگرانی از کاهش بیشتر قیمت جهانی فلزات رنگین از عوامل اثرگذار بر فشار عرضه در معاملات دیروز ارزیابی می‌شود. در پس‌زمینه چنین فضای معاملاتی، نقش مذاکرات برجامی و نرخ‌های بازار ثانویه ارز، بارز و برجسته به نظر می‌رسد. حال این پرسش پیش می‌آید که در تقابل این عوامل آیا قیمت‌ها به مدار صعود باز خواهند گشت یا روند نزولی شاخص پایدار خواهد ماند؟
 • پیام آمار‌ها به بورس‌بازان

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران معاملات ۲۰ روز گذشته خود را در دو دوره کاملا متفاوت سپری کرد. در دوره ابتدایی بازار شاهد جهش پرشتاب شاخص سهام بود. شرایطی که نمادهای بورسی را نیز در مسیر رشد قیمتی قرار داد و بازدهی مناسبی از آن سهامداران کرد. دوره دوم اما شاهد اصلاح شاخص سهام بودیم.در این دوره اما صنایعی که بدون حمایت عوامل بنیادی در مسیر رشد قرار گرفته بودند، با بیشترین اصلاح قیمتی مواجه شدند. صنایع بنیادی اما کمترین افت قیمتی را تجربه کردند و در مجموع سود مناسبی از آن سهامداران خود کردند.موضوعی که نشان می‌دهد رشدهای ناشی از حرکت‌های سفته‌بازانه، رشد پایدار نبوده و تداوم چندانی ندارد. در مقابل اما دادوستد سهام با توجه به متغیرهای بنیادی می‌تواند بازدهی مناسبی را از آن سرمایه‌گذاران کند.
 • فرمول هیجان‌زدایی از بازار کالایی

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: طی‌ ماه‌های اخیر عرضه فلزات در بورس کالا با افزایش محسوس تقاضا نسبت به عرضه همراه بوده است. نکته نگران‌کننده تشکیل صف‌های طولانی برای خرید محصولات در بورس کالا است. بار دیگر ضعف سیاست‌گذاری خروج بازار از وضعیت متعادل را رقم زده است. ریشه این مشکلات را می‌توان در تلاطم ارزی اقتصاد کشور دانست. در این میان سیاست دستوری ارز آغازکننده و اصرار به اجرای آن در دیگر بازارها در ادامه تلاطم دیگر بازارها را تشدید کرد. بررسی وضعیت معاملات بورس کالا می‌تواند نکات جالبی را به همراه داشته باشد. بررسی‌های انجام‌شده از معاملات روزانه بورس کالا و همچنین دیگر بازارها را می‌توانید در سایت تحلیلی «دنیای بورس» به‌صورت رایگان مطالعه کنید.
 • برنامه عرضه نفت ستاره خلیج فارس در بورس

  گروه بنگاه‌ها: زنگ معاملاتی نماد سرمایه‌گذاری نفت گاز و پتروشیمی تامین به مناسبت پنجمین سالروز عرضه سهام این نماد در بورس اوراق بهادار تهران، روز گذشته با حضور مدیران این شرکت نواخته شد. در این مراسم محمود مخدومی مدیرعامل «تاپیکو» با بررسی وضعیت شرکت و میزان فروش آن گفت: ۲ شرکت پتروشیمی مرجان و پتروشیمی ایلام تا پایان سال جاری به بهره برداری آزمایشی و در ۳ ماه اول سال ۹۸ به بهره برداری تجاری خواهند رسید. مخدومی همچنین برنامه تاپیکو برای عرضه سهام نفت ستاره خلیج‌فارس در بورس تهران را مورد تاکید قرار داد. وی با بیان اینکه در حال حاضر این مجموعه دارای ۳۸ شرکت کنترلی و ۴۲ شرکت غیرکنترلی است، افزود: سود اصلی مجموعه از شرکت‎های بورسی کسب شده و بر این اساس هر چه شفافیت در بازار سرمایه افزایش یابد، میزان بازدهی نیز رشد خواهد کرد. از سوی دیگر ۳۳ شرکت بورسی و ۴۷ شرکت غیربورسی در پرتفوی «تاپیکو» وجود دارد. این در حالی است که بررسی بازده سهام بورسی «تاپیکو» در سال ۹۶ نشان از کسب بازدهی ۶/ ۳۶ درصدی این شرکت دارد.
 • بورس در انتظار عرضه بزرگ

  همایون دارابی
  گروه بورس: بورس اوراق بهادار تهران دیروز در شرایط انتظار برای عرضه اولیه پتروشیمی پارس، بزرگ‌ترین‌ عرضه سال جاری قرار داشت. امروز سومین عرضه اولیه دو هفته اخیر بورس رقم خواهد خورد و غول گازی ایران- پتروشیمی پارس- روی تابلو می‌رود. نیاز به نقدینگی بالای این عرضه اولیه موجب شده است تا معامله‌گران دیروز شاهد افزایش عرضه‌ها با هدف تامین رقم خرید این عرضه اولیه باشند. بر این اساس امروز ۳۰۰میلیون سهم پتروشیمی پارس در دامنه قیمتی با حداکثر رقم ۲هزار و ۴۰۰تومان عرضه می‌شود. در همین حال تعیین سهمیه ۴هزار سهمی برای خریدار حقیقی و حقوقی موجب نیاز هر خریدار به حداکثر ۹میلیون و ۶۰۰هزار تومان خواهد بود. در همین حال دیروز شبکه کارگزاری شاهد استقبال مردم عادی از این عرضه اولیه بود و انتظار می‌رود بخش عمده‌ای از وجه خرید این سهم از نقدینگی تازه فراهم شود. در این شرایط بازار دیروز با کاهش ۴۴/ ۲ واحدی شاخص کل، روز بدون نوسانی را پشت سرگذاشت. شاخص کل هم ‌وزن نیز دیروز با کاهش ۶۴‌واحدی عدد ۱۸ هزار و ۵۲۷ واحد را به نمایش گذاشت.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر