آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۶۹

 • سایه دو ریسک بر بورس تهران

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: معاملات بورس تهران طی اولین روز از هفته جاری با افت ۱۴۳۸ واحدی شاخص کل به پایان رسید. سایه دو ریسک بر بورس تهران طی معاملات دیروز قابل شناسایی است.
 • افت شاخص بورس با سیگنال‌ جهانی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شرایط ضعیف و توام با افت شاخص کل را به نمایش گذاشت. در بازار دیروز معامله‌گران با توجه به کاهش قیمت فلزات پایه در بازار جهانی و همچنین کمبود نقدینگی شاهد غلبه عرضه‌کنندگان بر خریداران بودند. این مساله در نهایت موجب شد، شاخص کل بورس با افت ۳/ ۱ درصدی معادل هزار و ۴۳۸واحد مواجه شود و در پایان معاملات به رقم ۱۱۱هزار و ۵۲واحد برسد. شاخص کل هم‌‌وزن نیز با کاهش ۳۹ واحدی عدد ۱۸ هزار و ۶۶۵ واحد را به نمایش گذاشت. واگذاری دو کانال توسط شاخص کل در معاملات دیروز در شرایطی شکل می‌گیرد که اکثر کارشناسان با توجه به تحولات اقتصادی سیاسی در انتظار اصلاح کوتاه‌مدت قیمت‌ها هستند. عقب‌نشینی قیمت‌ها در بازارهای موازی از جمله ارز و سکه و همچنین دور نمای تغییر نرخ ارز صادراتی از رقم ۴هزار و ۲۰۰تومان کنونی همچنان امیدواری به رشد قیمت‌ها و اصلاح آن متناسب با ارزش جایگزینی و رشد سود‌آوری شرکت‌ها را تقویت می‌کند.
 • سناریوهای سودآوری «شاراک»

  دنیای اقتصاد: به دنبال اتخاذ سیاست‌های جدیددولت به خصوص در نیمه دوم فروردین ماه سال جاری، نمادهای گروه پتروشیمی، فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کردند. در این میان اما کاهش قیمت سهام این گروه، نمود بیشتری داشت. در این میان سیاست یکسان‌سازی نرخ دلار در ۴۲۰۰ تومان که از ۲۱ فروردین در دستور کار قرار گرفت، سودآوری این دست از شرکت‌ها را به‌طور چشمگیری تحت تاثیر قرار می‌دهد. موضوعی که «دنیای بورس» را بر آن داشت تا به تحلیل سناریوی سودآوری برخی شرکت‌های پتروشیمیایی بپردازد. در فاز دوم «دنیای بورس» علاقه‌مندان می‌توانند بدون پرداخت هزینه با دسترسی آزاد فوری‌ترین تحلیل‌های بورسی را در سایت www.donyayebourse.com مطالعه کنند.
 • سه برنامه توسعه بازار سهام

  دنیای اقتصاد: دومین لیگ ستارگان بورس با حضور اعضای هیات مدیره سازمان بورس، مدیران ارشد شرکت بورس و فعالان بازار سرمایه آغاز به کار کرد.
 • عرضه سهام بینالود از سه‌شنبه

  گروه بنگاه‌ها: سی‌و‌ششمین نشست «یک دیدار،یک عرضه» فرابورس ایران دیروز به معارفه شرکت بینالود اختصاص داشت.مدیر عامل بینالود در آستانه عرضه اولیه ۱۰ درصدی روز سه‌شنبه این شرکت، به تشریح آخرین وضعیت شرکت پرداخت. علیرضا بیگی با بیان اینکه موضوع فعالیت «زبینا»، انجام کلیه امور مرتبط با فعالیت‌های کشاورزی و زراعت، باغبانی، دامپروری و آبزیان حلال‌گوشت است، گفت: افزایش تولید شیر با کیفیت، تولید دام با ظرفیت ژنتیکی بالا و افزایش سطح زیر کشت باغات پسته در بینالود از برنامه‌های در حال اجرای این شرکت است. وی خاطرنشان کرد: این شرکت با وسعتی معادل ۲۱۸۵ هکتار اراضی باغی و زراعی، دو واحد در شهرستان‌های نیشابور و تربت حیدریه دارد که با ۲۷۰۰ راس دام مولد و ۲۳۰۰ راس دام دوشا تولیدکننده انواع محصولات کشاورزی و دامپروری است.
 • نرخ مالیات فروش سهام کاهش می‌یابد

  پایگاه اطلاع‌رسانی دولت: دیروز در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی به ریاست رئیس‌جمهور و با حضور روسای قوه قضائیه و مجلس پیشنهادهایی برای تامین بخشی از منابع مالی لازم بررسی و تصویب شد. همچنین در راستای تشویق و حمایت از گسترش بازار سرمایه و هدایت نقدینگی به سرمایه‌گذاری، به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی، تصویب شد که به مدت یک سال‌، نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام از ۵/ ۰ درصد ارزش فروش به ۱/ ۰ درصد کاهش یابد. در ادامه این جلسه به‌منظور حمایت عملی دولت از سرمایه‌گذاری برای توسعه طرح‌ها و ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر توسط بخش خصوصی و غیرخصوصی، مصوب شد تا «در‌صورتی‌که شرکت‌ها تصمیم بگیرند بخشی از سود تقسیم نشده خود را به حساب سرمایه منتقل کنند و با افزایش سرمایه شرکت، به اجرای طرح‌های توسعه بپردازند، از مالیات بر درآمد آن بخش که به افزایش سرمایه تخصیص یافته است، معاف خواهند شد.»

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر