آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۶۸

 • جهت‌یابی بورس از سه زاویه

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران پس از یک هفته پر تلاطم با رشد یک درصدی به کار خود پایان داد. از میانه‌های دو هفته قبل بود که ترمز صعود بورس کشیده شد و دماسنج بازار سهام در سراشیبی تند نزولی قرار گرفت. این رویه از ابتدای هفته گذشته ادامه یافت اما از میانه‌های هفته بار دیگر چشم‌انداز عوامل بنیادی به کمک نمادهای بزرگ آمد و در مدت زمان اندکی شاخص افت خود را جبران کرد.
 • دونیمه متفاوت بازیگران بورس

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: بازار سهام طی هفته گذشته با رشد یک درصدی شاخص کل مواجه شد و به این ترتیب توانست بازدهی خود از ابتدای سال را به حدود ۱۷ درصد برساند. در این شرایط معامله‌گران حقوقی در مجموع هفته‌ با خریدهای پرحجم خود توانستند تغییر مالکیت هفتگی را به نفع خود داشته باشند. با این حال طی این هفته دو نیمه متفاوت برای بازیگران بورس قابل شناسایی بود. هر چند جابه‌جا‌یی‌ها در دو روز ابتدایی هفته در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی قرار داشت اما از روز دوشنبه تغییرمالکیت به زمین بازی سهامداران خرد منتقل شد. با این حال طی دو روز ابتدایی هفته حجم خرید حقوقی‌ها بسیار بالا بود.
 • بازار سهام در انتظار خبرهای مثبت

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته در سایه آرامش سیاسی و انتظار برای انتشار خبرهای مثبت از سفر اروپایی رئیس‌جمهوری با رشد یک درصدی شاخص کل مواجه شد. هفته گذشته معامله‌گران پس از یک دوره افت شاخص به دلیل فروش‌های سنگین از سوی معامله‌گران حقوقی و تلاش معامله‌گران کوتاه‌مدت در شناسایی سود به تعادل نسبی رسیدند و در نهایت توانستند به‌‌رغم کاهش ملموس ارزش معاملات با کارنامه‌ای مثبت به کار خود پایان دهند.
 • تجدید ارزیابی ۹۷ فرصتی برای زیان‌ده‌های بورسی

  علیرضا توکلی
  دنیای اقتصاد: دومین هفته تیرماه در تهران قرار برگزاری ۲۳ مجمع سالانه گذاشته شد که به جز دو شرکت کوچک بازار پایه‌ای (وآتوس و ثعتما) که مجمعشان به حدنصاب نرسید، بقیه توانستند صورت‌های مالی خود را به تصویب برسانند. معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی که در بودجه سالانه ۱۳۹۷ کل کشور برای شرکت‌های مشمول ماده ۱۴۱ تصویب شده در هفته گذشته مورد پرسش سهامداران در برخی مجامع بود. در مجمع پتروشیمی آبادان (شپترو) شاهد اصرار سهامداران خرد در لزوم استفاده از این فرصت و انکار از سهامدار عمده که تجدید ارزیابی گرهی از مشکل شرکت نمی‌گشاید، بودیم. اما در مجمع داروسازی زهراوی (دزهراوی) سهامدار خرد و عمده شرکت هر دو از اینکه عملکرد مدیران قبلی و وضعیت صنعت دارو این شرکت را به وضعیتی رسانده که مجبور است از این قانون استفاده کند، ابراز تاسف کردند.
 • ضرورت بازنگری در روند خصوصی‌سازی

  گروه بنگاه‌ها: روند خصوصی‌سازی بنگاه‌ها نیازمند بازنگری دوباره است؛ چرا‌که بخش خصوصی واقعی در این روند،نادیده گرفته شد.غلامرضا سلیمانی، فعال بازار سرمایه با بیان مطلب فوق گفت: در مسیر اجرای خصوصی‌سازی بنگاه‌های دولتی، با حضور شبه دولتی‌ها در شرکت‌های اصل ۴۴ و حاکمیت قوانین دولتی، بنگاه‌ها همچنان دولتی ماندند، لذا به نظر می‌رسد که در روند خصوصی‌سازی باید بازنگری مجددی صورت گیرد.
 • تکذیب تعطیلی واحدهای تولیدی چادرملو

  گروه بنگاه‌ها: مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شایعه تعطیلی واحدهای تولیدی چادرملو را به‌دلیل کمبود آب و برق تکذیب کرد.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر