آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۳۰

  • هفته استثنایی بورس از دی‌ماه

    دنیای اقتصاد : بورس تهران معاملات هفته جاری را تماما مثبت پشت‌سر گذاشت و با ثبت رشد ۳/ ۱ درصدی، رکورد بیشترین صعود هفتگی شاخص سهام در ۱۶ هفته گذشته را شکست. کاهش تب و تاب ناشی از خروج آمریکا از برجام و امید به پایبندی اروپایی‌ها به این قطعنامه بین‌المللی با توجه به پیش‌واکنشی بازار به این موضوع، اصلی‌ترین محرک برای رشد قیمتی سهام در هفته جاری بود. در عین حال به‌نظر می‌رسد فضای عمومی بازار در حال تطابق با شرایط جدید، با نگاهی به عوامل داخلی اقتصاد از جمله چشم‌انداز دلار و تورم است.
  • افت سرعت صعود سهام

    دنیای اقتصاد: بورس تهران معاملات روز گذشته را با رشد اندک شاخص کل پشت سر گذاشت. نماگر این بازار تحت تاثیر فشار فروش به ویژه در سهام صنعت خودرو قرار گرفت و در نتیجه از فتح قله ۹۵ هزار واحدی بازماند. احتیاط در معاملات سهام کالایی، شناسایی سود در دادوستدهای گروه خودرو و گردش نقدینگی در بین صنایع کوچک‌تر بازار از مهم‌ترین رویدادهای روز گذشته بود. به نظر می‌رسد نامشخص بودن وضعیت شرکت‌های کالایی و صادرات‌محور بازار پس از تحولات اخیر بازار ارز، نقش عمده‌ای در جاماندگی این صنایع و چرخش جریان تقاضا به دیگر صنایع طی روزهای اخیر سهام داشته است.
  • صعود سه پله‌ای شاخص فرابورس

    دنیای اقتصاد: فرابورس ایران آخرین روز معاملاتی از هفته جاری را نیز با رشد شاخص به پایان رساند. بر این اساس دیروز شاخص کل این بازار با رشد ۵/ ۴ واحدی (معادل ۴۱/ ۰ درصد) تا سطح ۸/ ۱۰۹۷ واحدی رشد کرد تا بازدهی این بازار طی هفته جاری به ۶/ ۲ درصد برسد. با احتساب رشد روز گذشته آیفکس، بازدهی این نماگر از ابتدای سال تاکنون به ۱۱/ ۰ درصد رسید. رصد معاملات روز گذشته فرابورس ایران نشان‌دهنده بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص از سوی نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی مارون، پالایش نفت لاوان و پالایش نفت شیراز در مجموع به میزان ۶۴/ ۴ واحد است. در مقابل اما نماد معاملاتی شرکت‌های ذوب آهن اصفهان و بانک گردشگری مانع از رشد بیشتر آیفکس شدند.

بیشتر

بیشتر