آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۰۲

 • چهره متفاوت فاینکس ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته در سال گذشته و همچنین برنامه‌های مورد نظر در سال جاری، به بررسی مهم‌ترین‌ محورهای نمایشگاه بورس، بانک و بیمه(فاینکس۲۰۱۸) پرداخت و این دوره از نمایشگاه را بسیار متفاوت و پربارتر از دوره‌های قبلی دانست. به گفته محمدی این نمایشگاه می‌تواند حلقه اتصال سه بازار مهم مالی کشور باشد که منجر به تولید ابزارهای جدید برای اقتصاد کشور شود.
 • تغییر آرایش بورس‌بازان

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران روز گذشته در پی تصمیم جدید دولت مبنی بر تک‌نرخی کردن دلار و اعلام قیمت ۴۲۰۰ تومانی برای این ارز با افت ۳۷۳ واحدی (معادل ۴/ ۰ درصد) مواجه شد. این امر در شر‌ایطی رخ داد که آرایش سهامداران نسبت به روز دوشنبه در واکنش به سیاست ارزی جدید دولت تغییر قابل‌توجهی را شاهد بود. بر این اساس در حالی که روز دوشنبه سهام صادرات محور بورس تهران در پی جهش نرخ ارز مورد توجه سهامداران قرار گرفته بود و دیگر صنایع به‌خصوص خودرو عقب‌نشینی معامله‌گران را تجربه می‌کرد، اعلام دستوری نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار تغییر سریعی در جبهه معامله‌گران به‌وجود آورد. بر این اساس همزمان با تشدید فشار فروش در سهام شرکت‌ها با فروش دلاری، برخی صنایع مصرف کننده ارزی به‌طور مثال خودرو با بهبود تقاضا مواجه شدند. هر‌چند سیاست ناگهانی ارزی که خبر آن در شامگاه دوشنبه منتشر شد، عقب‌نشینی سهامداران از صنایع صادرات‌محور را سبب شد اما جمع‌آوری صفوف فروش نمادهای مرتبط نشان می‌دهد انتظارات از آینده چندان با نرخ دستوری دلار همخوانی ندارد و انتظارات از نرخ دلار بالاتر از قیمت اعلام شده است.
 • اکران جامع شبکه مشتریان در بازار سرمایه

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حاشیه یازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه یکی از مهم‌ترین‌ و تاثیرگذارترین سامانه‌های خود را رونمایی خواهد کرد. این سامانه که موسوم به «سجام» است، برنامه‌ای جامع‌ و متمرکز خواهد بود که کلیه اطلاعات سهامداران را به‌صورت یکپارچه در‌بر‌می‌گیرد. سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان «سجام» با شعار «تنها یک‌بار ثبت شوید»، مسوولیت خودکار فرآیند جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات مشتریان بازار سرمایه را برعهده خواهد داشت.
 • نزول دو پله‌ای آیفکس

  محدثه علی‌زاده
  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران طی معاملات روز گذشته ریزش ۲۲ واحدی (معادل ۲ درصدی) را ثبت کرد و سرانجام در سطح ۵/ ۱۰۷۴ واحدی قرار گرفت. با احتساب ریزش دیروز، شاخص فرابورس به کمترین سطح خود طی سه ماه اخیر (از هفدهم دی‌ماه سال ۹۶) تنزل کرد.
 • سرگیجه ارزی بازار سهام

  همایون دارابی
  گروه بورس: بورس اوراق بهادار تهران پس از ۵ سال مجددا در شرایط سرگیجه ارزی قرار گرفته است. در حالی که معامله‌گران روز دوشنبه شرایط مثبتی را پشت سر گذاشته بودند، اما تصمیم هیات دولت مبنی بر اعلام نرخ دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به‌عنوان ارز تک‌نرخی، معامله‌گران سهام را در وضعیت مبهم قرار داد. این نرخ که جایگزین نرخ مبادله‌ای شده است تاثیرات عمیقی را بر بازار سرمایه بر جا خواهد گذاشت که دامنه آن از نرخ خرید خوراک تا فروش محصولات صادراتی را در‌بر‌می‌گیرد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر