آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۳۲

 • بورس‌بازان در دوراهی

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران معاملات روز گذشته خود را با رشد اندک ۳۳ واحدی شاخص کل پشت سر گذاشت. شاخص اصلی این بازار هر چند در ساعات ابتدایی معاملات در مسیر رشد قرار داشت، اما در ادامه تحت تاثیر فشار فروش سهام مسیر معکوسی در پیش گرفت و بخش عمده‌ای از رشد خود را تخلیه کرد؛ موضوعی که نشان‌دهنده تردید و احتیاط بین معامله‌گران است. افزایش نااطمینانی سیاسی درخصوص نحوه واکنش رئیس‌جمهوری آمریکا به موضوع تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای در روز‌های آینده حالا مهم‌ترین عامل غلبه فضای احتیاط بر بازار سهام است. در این میان می‌توان دو مسیر برای بورس تهران پیش‌بینی کرد. رفع ریسک برجام می‌تواند با سوخت جدیدی که همانا پشتوانه بنیادی سهام است، فصل جدیدی از رونق را در بازار سهام به ارمغان بیاورد. در صورتی که این ریسک نیز برجا بماند، معامله‌گران باید توجه داشته باشند که منافع حاصل از برجام در این مدت برای بورس تهران و صنایع لیدر آن چندان زیاد نبوده است که حالا بازگشت این ریسک بتواند تاثیر چشمگیری بر قیمت شرکت‌ها داشته باشد.
 • ذی‌نفعان پیش‌بینی سود در بورس

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: از ابتدای هفته موضوع حذف پیش‌بینی درآمد سود بسیار داغ شده است. بسیاری عامل ریزش بورس در روزهای نخست هفته را از سر ناچاری و مطابق با میل خود به این سمت سوق دادند. نظرات موافق و مخالف بسیاری درخصوص بقا یا حذف پیش‌بینی درآمد بیان می‌شود. برخی همچنان بر دلایل خود که عمدتا در نگاه اول منطقی هستند پافشاری می‌کنند و این موج اعتراضات به نظر می‌رسد بار دیگر نهاد ناظر را در جبهه ضعف قرار داده است.
 • فهرست ۵۰ شرکت فعال‌تر بورس تهران

  روابط عمومی شرکت بورس تهران: فهرست ۵۰ شرکت فعال‌تر بورس تهران برای سه ماه سوم سال ۹۶ به‌روز شد و از این لیست ۵ شرکت خارج و ۵ شرکت جدید اضافه شدند.در دوره جاری نمادهای سفارس، ونوین، دعبید، وخاور و خگستر از ۵۰ شرکت فعال‌تر بورس تهران خارج و نمادهای‌های وب، کاوه، فایرا، وخارزم و شیراز به این فهرست اضافه شدند.این در حالی است که صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولادمبارکه اصفهان، شرکت ارتباطات سیار ایران، مخابرات و ملی صنایع مس ایران پنج شرکت فعال‌تر بورس اوراق بهادار در پاییز سال ۹۶ بودند.
 • رشد شاخص سهام در فضای احتیاطی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد تعادل نسبی معاملات بود.در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که اعتراضات شهری فروکش کرده بود. در این شرایط هر چند بازگشایی بازارهای جهانی توام با خبرهای خوبی در زمینه رشد بهای نفت خام و فلزات بود، اما این مساله نتوانست یخ معاملات را باز کند و در نهایت شاخص تنها به رشد ۳۳ واحدی بسنده کرد و در پایان به رقم ۹۶هزار و ۲۴۱واحد رسید. دیروز در صحنه بازار جهانی بهای هر تن مس به ۷هزار و ۲۳۲دلار، بهای هرتن روی به ۳هزار و ۳۳۰دلار و بهای سرب به هر تن ۲هزار و ۵۳۳دلار رسید. شاخص کل هموزن نیز با کاهش ۱۰۵ واحدی به عدد ۱۷ هزار و ۱۶۵ واحد رسید.
 • کاهش دخالت شرکت‌ها در قیمت‌گذاری سهم، با حذف EPS

  سنا: دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: حذف اولین پیش‌بینی سود از صورت‌های مالی شرکت‌ها توان دخالت شرکت‌ها در نوسان قیمتی سهم را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد، علاوه بر این با ارائه گزارش تفسیری از سوی شرکت‌ها در زمان مقرر دوره توقف نمادها به حداقل کاهش می‌یابد که در نقدشوندگی بازار اثر ملموسی دارد.
 • تحلیل از منابع مستقل با حذف EPS

  سنا: قاسم محسنی، عضو شورای عالی بورس درباره حذف EPS از اطلاعات مالی شرکت‌ها گفت: به کمک تحلیل‌های مدیریتی بر اساس سناریوهای مختلف پیش‌بینی‌های متعدد از صورت‌های مالی شرکت‌ها داده می‌شود که اقدام مفیدی برای بازار است.
 • غلبه احتیاط بر معاملات فرابورس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس روز گذشته با افت ۶/ ۲ واحدی (۲/ ۰ درصدی) مواجه شد و به سطح ۵/ ۱۰۵۵ واحدی تنزل یافت. پس از شوک‌های ابتدای هفته، به نظر می‌رسد بازار هنوز مسیر قطعی خود را نیافته است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر