آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۳۱

 • چرخش مثبت بورس تهران

  دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس تهران پس از دو روز افت هیجانی، دیروز رشد ۷/ ۰ درصدی را تجربه کرد. هرچند احتیاط معامله‌گران در افت محسوس ارزش معاملات اثرگذار بود، اما نماگر اصلی بازار کانال ۹۶ هزار واحدی را پس گرفت. در بازار ارز، تقاضای سفته‌بازانه تحت‌تاثیر هیجانات، صعود نرخ دلار را تشدید کرد؛ اما فشار عرضه صرافی بانک‌ها حرکت معامله‌گران به سمت یورو را به‌دنبال داشت. جهش این ارز در سه روز اخیر باعث حباب در نسبت برابری یورو به دلار شد.
 • شاخص‌های جدید برای فرابورس

  دنیای اقتصاد: اغلب افراد هنگامی که از وضعیت بازار سهام صحبت می‌کنند، معمولا به یک عدد استناد می‌کنند: عدد شاخص. شاخص، بیانگر شرایط کلی حاکم بر بازار است. مهم‌ترین‌ هدف محاسبه شاخص، فراهم کردن معیاری برای مسیریابی بازار است. با این حال برخی از این شاخص‌ها به‌طور مثال شاخص فرابورس، انحراف زیادی از تغییرات قیمتی کل بازار دارد.
 • سهام پوششی برای ریسک‌های سیستماتیک

  دنیای اقتصاد: تلاطم‌های مختلف در فضای اقتصادی- سیاسی کشورمان باعث می‌شود تا نوسان بازارهای مختلف نیز بعضا با شیب تندی انجام شود. صعودهای پرشتاب و در مقابل افت‌های ناگهانی بارها در بورس تهران مشاهده شده است. هرچند رشد قیمت‌های بالا برای سرمایه‌گذاران وسوسه‌انگیز است، اما اینکه در شرایط با ریسک سیستماتیک نزولی چه سهمی بخریم، سوالی است که بعضا مورد کم‌توجهی قرار می‌گیرد.
 • اصلاح اساسنامه صندوق تثبیت بازار سرمایه

  سنا: هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهوری، با اصلاح اساسنامه صندوق تثبیت بازار سرمایه موافقت کرد. در این جلسه همچنین با توجه به اتمام مهلت استفاده از قرارداد خط اعتباری با صندوق توسعه صادرات هند، به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده شد به‌منظور تمدید مهلت قرارداد مذکور، به نمایندگی از سوی دولت برای لازم‌‌الاجرا شدن موافقت‌نامه مالی مربوط، نسبت به اصلاح ضمانت‌نامه آن اقدام کند. اعضای دولت با تصویب لایحه موافقت‌نامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مجارستان و ارسال آن به مجلس شورای اسلامی موافقت کردند. تحکیم همکاری‌های اقتصادی در جهت تامین منافع متقابل هر دو طرف متعاهد، قاعده‌مند کردن سرمایه‌گذاری در درون قلمرو طرف‌های متعهد، حفظ توازن کلی حقوق و تعهدات بین سرمایه‌گذاران و دولت میزبان و ایجاد و حفظ شرایط مساعد برای سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاران طرف‌های متعاهد در قلمرو یکدیگر از جمله اهداف موافقت نامه مذکور است.
 • کاهش شرکت‌های مشمول فرآیند تعلیق

  سنا: دستورالعمل جدید حذف پیش‌بینی سود شرکت‌ها و جایگزینی با گزارش تفسیری مدیریت، تغییرات اساسی در برخی حوزه‌ها و فرآیندهای اجرایی بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایجاد می‌کند. حسینی‌مقدم با بیان این مطلب گفت: وقتی در بورس تهران، بحث طبقه‌بندی، لغو پذیرش و لغو اختیاری پیگیری می‌شد، برای فعالان بازار جای سوال بود که چطور یک شرکت که خیلی از موارد پذیرش را از دست داده همچنان در فهرست بورس است، اما خیلی از شرکت‌های دیگر به خاطر یک آیتم از دستورالعمل پذیرش از بورس لغو پذیرش یا به تعبیری اخراج می‌شوند.
 • توسعه پروژه‌های «سمگا» در راستای کسب بازدهی بیشتر

  مهتاب رحمتعلی
  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران(سمگا)، با تشریح پروژه‌های این شرکت، سرعت بخشیدن به طرح‌‌های توسعه‌ای را راهبرد جدید شرکت در راستای کسب بازدهی بیشتر عنوان کرد.علی سنگینیان با اشاره به اینکه «سمگا» به‌عنوان نخستین هلدینگ گردشگری در ایران شناخته شده، گفت: این هلدینگ اولین شرکت بخش خصوصی ایرانی است که به عضویت سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) درآمده‌ است.وی ادامه داد: سمگا با تکیه بر نیروی انسانی مجرب، اقدام به سرمایه‌گذاری در چند پروژه با هدف بهبود زیر‌ساخت‌های گردشگری و کسب انتفاع کرده و بازوی اجرایی گروه مالی در حوزه گردشگری و هتلداری است.به گفته سنگینیان، چشم‌انداز سمگا تا افق ۱۴۰۴، تبدیل شدن به نماد توسعه گردشگری در کشور و شناخته شدن به‌عنوان یکی از سه برند برتر گردشگری در منطقه ‌است. در این جهت، شرکت ماموریت خود را ارائه خدمات در بخش‌های مختلف زنجیره توسعه فعالیت‌های گردشگری تعریف کرده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر