آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۳۰

 • رتبه بازدهی ایران در بورس‌های ۲۰۱۷

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: سال ۲۰۱۷ میلادی سالی خوب برای بازار سهام ایران بود به‌طوری که این بازار بازدهی بیش از ۲۰ درصدی را در کارنامه خود به ثبت رساند. این وضعیت مثبت اما تنها بر بورس تهران حاکم نبود و ۲۱ کشور از بورس تهران شرایط بهتری را تجربه کردند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از ۷۰ بورس بین‌المللی نشان از ثبت بازدهی مثبت برای بیش از ۸۷ درصد این بازارها دارد.
 • جهش معاملات با ریزش بورس

  دنیای اقتصاد: تحول در نحوه گزارشگری شرکت‌ها در بازار سرمایه در کنار برخی عوامل غیراقتصادی، بورس‌بازان را هیجانی کرد. افزایش فشار فروش سهام، بیش از ۹۳ درصد نمادهای بورسی را قرمزپوش کرد. به این ترتیب، شاخص کل بورس تهران با ریزش ۱۶۵۰ واحدی بیشترین افت روزانه خود را از آبان ۹۵ تجربه کرد. در مقابل هراس فروشندگان، جذابیت قیمت‌ها به‌دلیل حمایت عوامل بنیادی موجب ورود پرقدرت خریداران و جمع شدن بخش مهمی از صف‌های فروش شد. بنابراین ارزش معاملات بورس به بیش از ۳۵۵ میلیارد تومان رسید که رکوردی از فروردین ۹۵ محسوب می‌شود.
 • کاهش مدت زمان بازگشایی نمادها با حذف حجم مبنا

  روابط عمومی فرابورس ایران: مدیرعامل فرابورس ایران برخی تغییرات در دستورالعمل معاملات فرابورس و مزایای آن را که به کوتاه‌تر شدن فرآیند بازگشایی نماد منجر شده تشریح کرد و گفت: حجم مبنا در دستورالعمل جدید حذف شده که این امر سرعت بازگشایی نمادها را افزایش خواهد داد؛ چرا که تا پیش از این در صورتی‌که نمادی بدون محدودیت دامنه نوسان مورد بازگشایی قرار می‌گرفت الزاما باید حجم مبنا درخصوص این نماد اعمال می‌شد و این مساله نیز نیازمند این بود که از یک روز کاری قبل در سامانه معاملات حجم مبنا ثبت شود تا امکان بازگشایی نماد حداقل با یک روز تاخیر فراهم شود.
 • واگذاری دو کانال در یک روز

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته تن به سنگین‌ترین افت شاخص کل در سال‌جاری داد. دیروز شاخص کل با افت ۱۶۵۰ واحدی (معادل ۷/ ۱ درصد)مواجه شد و ضمن واگذاری دو کانال، در سطح ۹۵ هزار و ۵۶۲ واحد ایستاد.
 • سرگیجه موقت در بازار سهام

  علی صالحی نجف‌آبادی
  دنیای اقتصاد: این روزها حرف و حدیث در مورد رویکرد سازمان بورس درخصوص حذف گزارش‌های پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها بسیار بالا گرفته است. مخالفان این تحولات، ریزش روزهای اخیر قیمت‌ سهام را مستقیما به تغییرات یاد‌شده ربط می‌دهند و ترس از ابهام را عامل اصلی بروز چنین فروش‌های دسته‌جمعی می‌دانند.
 • ریزش ۳/ ۳ درصدی شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس روز گذشته با ریزش سنگین ۳۶ واحدی(۳/ ۳ درصدی) مواجه شد و به سطح ۱۰۳۳ واحدی بازگشت. این بیشترین افت شاخص فرابورس از بیست‌وششم اسفندماه سال ۹۳ است. به نظر می‌رسد ریسک‌های سیاسی و تغییر ساختاری در سامانه معاملات سهام موجب تشدید فشار فروش در بین سهامداران فرابورسی شده است.

بیشتر

بیشتر