آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۲۹

 • تاوان هیجان در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: روز گذشته شاخص کل بورس سنگین‌ترین افت خود از بهمن ۹۵ را تجربه کرد و در رقم ۹۷ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. کارشناسان سه عامل نگرانی‌های سیاسی، تحول در سیستم اطلاع‌رسانی بازار سرمایه و شناسایی سود را سه عامل اصلی کاهش قیمت سهام ارزیابی می‌کنند. این واکنش هیجانی می‌تواند موجب زیان یا عدم‌النفع سهامداران در آینده شود. در سوی دیگر، بازار ارز با جهش قیمت‌ها مواجه بود و نرخ دلار رکورد تاریخی ۴۲۴۰ تومان را ثبت کرد. سکه نیز با قیمت یک میلیون و ۴۳۲ هزار تومان در بالاترین سطح از آبان امسال قرار گرفت.
 • هشت نگاه به افت بازار سهام

  دنیای اقتصاد: بورس تهران در اولین روز هفته، شاهد قرمزپوشی قیمت‌ها در اغلب گروه‌ها و صنایع بورسی بود. وضعیتی که سبب شد تا نماگر این بازار افت ۶۸۸ واحدی (بیشترین افت از ۱۶ بهمن ۹۵) را تجربه کند. از نکات قابل‌توجه معاملات دیروز، تشدید فشار فروش در بازار بدون توجه به عوامل بنیادی بود.
 • چگونه در بورس غافلگیر نشویم؟

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: معاملات دیروز بازار سهام در کمال ناباوری، با موجی از هیجان در سمت فروش آغاز شد. در میان موج ریزشی قیمت سهام اما برخی نمادها رشدهای قابل‌توجهی را به ثبت رساندند. عوامل مختلفی در ریزش عمومی قیمت سهام مطرح می‌شود که این دلایل در میان اهالی بازار در فضای مجازی دست به دست می‌شود اما کمتر کسی شاید در این فضای منفی جهش قیمتی برخی نمادها را رصد کرده باشد. دیروز دو نماد «فاسمین» و «شسپا» به ترتیب با رشد قیمتی حدود ۶ و ۷ درصدی معاملات را به پایان رساندند، جایی که تمامی نمادهای بازار در شیب تند نزولی قرار دارند این نمادها این‌چنین رشد قیمتی را تجربه کردند. شاید برای بسیاری این سوال مطرح شود که علت این رشد قیمتی چیست. افزایش بهای این نمادها ناشی از تعدیل مثبت سنگین سودآوری بود. آنچه در شرایط کنونی جذاب است امکان پیش‌بینی وقوع چنین رویدادهایی از ماه‌ها قبل است. علت این موضوع ‌که چرا در میان نمادهای روانکار تنها «شسپا» و در میان شرکت‌های تولیدکننده شمش روی «فاسمین» عملکرد درخشانی ارائه می‌دهد، مورد توجه است.
 • تعدیل مثبت سود هلدینگ ساختمانی غدیر

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان ضمن تشریح آغاز دوباره عملیات اجرایی ۶ پروژه متوقف‌شده این مجموعه، از تعدیل سود سال مالی منتهی به شهریورماه ۹۷ در آینده‌ای نزدیک و تحقق سود ۶۰ درصدی شرکت در سه ماه اول امسال خبر داد.به گزارش «دنیای اقتصاد»، رضا کامرانی طی نشست خبری با تشریح پروژه‌های در دست اجرای این مجموعه که مراحل نهایی را پشت سر می‌گذارنند، اظهار کرد: یکی از معضلات شرکت، موضوع ساختار مالی بود که خوشبختانه با تصویب افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی شرکت (از ۳۰۰ به ۶۰۰ میلیارد تومان) در مجمع فوق‌العاده دوم مرداد ۹۶ و نهایی شدن آن در پایان آذر، این روند بهبود یافت.وی افزود: این شرکت توانست به پروژه‌های در دست اجرا که فرصت عرضه در سال گذشته را پیدا نکرده بودند سرعت دهد.مدیرعامل شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان با تاکید بر اینکه «ثاخت» حجم بالایی واحد تجاری و مسکونی آماده فروش دارد که به‌صورت تدریجی در بازار عرضه خواهد شد، گفت: پیش‌بینی می‌شود از این محل منابع خوبی به مجموعه تزریق شود.
 • افت هراسان شاخص بورس

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران دیروز با کاهش معنادار شاخص کل مواجه شد. معامله‌گران به دنبال برخی اتفاقات بیرون بازار در روزهای پنج‌شنبه و جمعه شاهد شروع ضعیف بازار بودند این ضعف اما با انتشار برخی تصمیم‌های ناگهانی در درون بازار سرمایه تشدید و به ریزش قیمت‌ها منجر شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر