آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۲۸

 • آرایش بورس در فصل جدید

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران از امروز وارد فصل جدیدی از ارائه گزارش‌دهی از سوی شرکت‌ها می‌شود. بنا به دستورالعمل جدید سازمان بورس ارائه مستقیم پیش‌بینی درآمد از سوی شرکت‌ها در سامانه «کدال» حذف شده و گزارش تفسیری مدیریت جایگزین این پیش‌بینی درآمدها می‌شود. این دستورالعمل نظرات مخالف و موافق زیادی را به دنبال داشته است. برخی از نقدهای هوشمندانه به نگرانی از باز شدن فضا برای عده‌ای در ظاهر تحلیلگر و افزایش رانت اطلاعاتی اشاره می‌کنند. حامیان این دستورالعمل نیز این گام را گامی مثبت برای افزایش کارآیی بورس تهران می‌دانند و با وجود ریسک‌های موجود امکان تعمیق فضای تحلیلی معاملات بورس را نتیجه این اقدام مثبت مدیران سازمان می‌دانند.
 • دو نیمه متفاوت معاملات هفتگی بورس

  دنیای اقتصاد: بازار سهام معاملات اولین هفته از زمستان را قدرتمند آغاز کرد. شاخص اصلی این بازار در اولین هفته دی ماه ۵/ ۲ درصد افزایش یافت و ضمن سه کانال‌شکنی در ۳ روز ابتدایی هفته در ارتفاع ۹۷ هزار و ۸۹۹ واحدی ایستاد. این بازدهی وامدار معاملات مثبت و تحرکات گسترده سهامداران در گروه‌های فلزی، معدنی و پترو پالایشی بود.
 • داستان «مرغ و تخم‌مرغ» در بورس تهران

  بهزاد بهمن‌نژاد
  دنیای اقتصاد: خطای تشخیص مهم‌ترین عامل انحراف در سیاست‌گذاری است. یعنی زمانی که منشا یا نتیجه یک رویداد به اشتباه شناسایی شود، منجر به تصمیم‌گیری نادرست خواهد شد. از امروز که دوره جدیدی از گزارشگری در بازار سهام کشور آغاز می‌شود، موافقان و مخالفان این طرح، نظرات خود را به اشتراک گذاشته‌اند. در نقش مخالف، منع شرکت‌ها از ارائه گزارش «پیش‌بینی سود» باعث سردرگمی فعالان می‌شود و در شرایطی که سایر زیرساخت‌ها فراهم نیست، این امر می‌تواند منجر به سوءاستفاده گروه‌هایی خاص شود. از نگاه موافقان اما، عدم اتکا به گزارش‌هایی که توسط شرکت‌ها ارائه می‌شود می‌تواند مشابه جامعه بین‌المللی منجر به تقویت قدرت تحلیل فعالان بورسی شود. اما فارغ از صحت هر کدام از این دیدگاه‌ها می‌توان دلایل تداوم فضای تحلیل‌گریزی در بورس تهران و ارائه خدمات ضعیف را آسیب‌شناسی کرد.
 • انحراف‌گیری از انتظارات بورس‌بازان

  دنیای اقتصاد: یکی از راه‌های موفقیت در سرمایه‌گذاری در بورس اطلاع از رفتار و انتظار دیگر فعالان بازار است. به عبارتی پس از اطلاعات موثق و تحلیل درست، اطلاع از فضا و جو حاکم بر بازار مهم‌ترین‌ موضوعی است که می‌تواند به سهامداران در کسب بازدهی مطلوب کمک کند. اطلاع از انتظارات و پیش‌بینی رفتار فعالان تالار شیشه‌ای موضوعی است که می‌توان از طریق نظرسنجی به آن دست یافت. در واقع نظرسنجی از کارشناسان و فعالان بازار سهام فرآیندی است که طی آن از متخصصان و فعالان این عرصه خواسته می‌شود تا در مورد موضوعات مختلف در بورس اظهار نظر کنند. اطلاع از انتظارات فعالان بورس کمک می‌کند تا سرمایه‌گذاران در انتخاب استراتژی‌های معاملاتی تصمیم‌گیری‌های بهتری داشته باشند.
 • رشد ۵۱ درصدی ارزش سهام کاوه

  گروه بنگاه‌ها: ارزش هر سهم فولاد کاوه جنوب با نماد «کاوه» با رشدی ۵۱ درصدی به ۲۶۶تومان رسید.قیمت سهم مذکور در مهرماه ۱۷۶تومان بود.عبدالمجید شریفی رئیس هیات مدیره شرکت فولاد جنوب کیش از شرکت‌های تابعه هلدینگ گسترش صنایع معدنی کاوه پارس در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» ضمن اعلام این مطلب، گفت: این شرکت موفق به افزایش تولید بیش از ۵۰ درصدی در محصول شمش بیلت نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته شده است.
 • هفته ۵/ ۲ درصدی بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران هفته گذشته شاهد تداوم رشد عمومی قیمت سهام بود. در هفته گذشته مطابق چند هفته اخیر معامله‌گران در ابتدای هفته شاهد رشد چشمگیر شاخص سهام و در ادامه شاهد اصلاح این نماگر بودند. در این شرایط بازار سهام به اتکای کانال شکنی‌های شاخص کل در ابتدای هفته، رشد ۵/ ۲‌درصدی را ثبت کرد تا بازدهی این بازار از ابتدای سال جاری تا‌کنون به ۸/ ۲۶درصد برسد.از دیدگاه کارشناسان به‌رغم تعطیلی بازارهای جهانی به دلیل فرارسیدن ایام کریسمس همچنان بازار سهام روی مساله رشد بازار جهانی متمرکز است. افزایش بهای نفت به سطح ۶۶دلار که دردو سال و نیم اخیر بالاترین سطح محسوب می‌شود، یک نکته قابل‌اتکا است. در همین حال بهای فلزات و مواد پتروشیمی نیز در حال افزایش است. افزایش ارزش دلار نیز به شرکت‌های صادراتی برای کسب سود بیشتر کمک کرده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر