آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۲۳

 • کارنامه پاییز «دنیای بورس»

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در معاملات دیروز نیز با جهش بیش از ۱۳۰۰ واحدی (معادل ۴/ ۱ درصد) همراه شد تا بار دیگر سقف تاریخی خود را جابه‌جا‌ کند. به این ترتیب از ابتدای پاییز سال‌جاری تاکنون شاخص بازدهی نزدیک به ۱۳ درصدی را به ثبت رسانده است. روند پیش‌بینی‌های تیم تحلیلی بورس «دنیای‌اقتصاد» از اوایل تابستان تاکنون تا حدود زیادی برآورده شده است. انتظارات در تابستان با بازدهی دلچسب برای سهامداران و همچنین رخ دادن یک «شهریور متفاوت» به‌ثمر نشست.
 • شتاب بورس در کانال ۹۶

  دنیای اقتصاد: روند پرشتاب شاخص سهام با جهش ۱۳۰۷ واحدی در نخستین روز معاملاتی زمستان ادامه یافت و نماگر بورس با قرار گرفتن بر سطح ۹۶ هزار و ۸۱۶ واحدی بازدهی خود را از ابتدای سال به بیش از ۲۵ درصد رساند. اواخر شهریور پیش‌بینی شده بود مقصد بعدی پول‌های تازه در نیمه دوم سال، بازار سهام خواهد بود. امری که طی هفته‌های اخیر با افزایش چشمگیر ارزش معاملات و صعود شاخص بورس تایید می‌شود. در این میان، جهش قیمت‌های جهانی سهم بالاتری در رکوردزنی‌های شاخص بورس داشته است. کارشناسان به‌خوبی با ریسک بازارهای جهانی آشنا هستند و می‌دانند اصلاح نرخ‌ها پس از صعودهای متوالی در بازار کامودیتی، امری کاملا محتمل محسوب می‌شود. بنابراین همواره هشدار داده می‌شود که سهامداران نباید سودآوری شرکت‌های کالامحور را در اوج قیمت‌های جهانی محاسبه کنند و آن را تکرارپذیر بدانند. بر این اساس قیمت‌گذاری سهام این گروه‌ها باید با احتیاط بیشتری انجام شود. هرچند هنوز بازار سهام تا حبابی شدن قیمت‌ها فاصله دارد؛ اما تجربه نشان می‌دهد جهش‌های پرشتاب نمی‌تواند رونق پایداری را برای بورس تهران به دنبال داشته باشد؛ بنابراین پس از رشدهای قدرتمند بازار سهام در شرایط کنونی، نحوه انتخاب سهام و استراتژی سرمایه‌گذاری اهمیت ویژه‌ای برای تصمیم‌گیری بهینه پیدا می‌کنند.
 • جهش ۱۰ واحدی شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس در اولین روز کاری زمستان ۷/ ۱۰ واحد افزایش یافت و در سطح ۱۰۹۲ واحد قرار گرفت. عواملی چون خوش‌بینی‌ به گزارش عملکرد ماهانه و ۹ماهه شرکت‌ها، حرکت قدرتمند قیمت کالاها در بازار جهانی همراه با تقاضای جدید، یازدهمین رشد پیاپی نماگر فرابورس را رقم زد.در هفته‌ گذشته قیمت‌ کالاها در بازار جهانی افزایش قابل‌ملاحظه‌ای را تجربه کرد. به‌طوری که هر بشکه نفت برنت در آخرین روز کاری در بالای ۶۵ دلار معامله شد. قیمت محصولات شیمیایی از جمله متانول و اوره نیز در بالاترین سطح خود دادوستد شدند. همچنین رشد قیمت محصولات فولادی در بازار جهانی تداوم یافت. مجموعه این عوامل، در کنار پایداری نرخ دلار در نزدیکی مرز ۴۲۰۰ تومان شرایطی را فراهم کرده تا سهام کالامحور فرابورس در چند روز گذشته رشد شتابنده‌ای را تجربه کنند.
 • شروع هفته توفانی بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران دیروز در ابتدای هفته شروعی توفانی داشت و توانست در پایان معاملات ضمن ثبت بازدهی ۴/ ۱ درصدی رکورد جدیدی را به ثبت رساند. دیروز شاخص کل به مدد اقبال بازار به سمت گروه فلزی- معدنی به ویژه تشکیل صف خرید برای نماد ملی مس و عبور فولاد مبارکه از مرز ۳ هزار ریال و همچنین بازگشایی نماد پتروشیمی خارک توانست رشد هزار و ۳۰۷ واحدی را ثبت کند. با این رشد شاخص به کانال ۹۶ هزار واحدی وارد شد و در پایان بازار به رقم ۹۶هزار و ۸۱۶واحد رسید.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر