آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۲۴

 • بازار سرمایه از دوربین بودجه

  دنیای اقتصاد: بازار سرمایه همانند سایر بخش‌های اقتصادی به دلیل تاثیرپذیری از سیاست‌های مالی دولت (در قالب بودجه) و پیوند نزدیک با سرفصل‌های واگذاری دارایی‌های مالی، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و همچنین سیاست‌‌گذاری‌های بخشی و کلان، تاثیر قابل توجهی از اقدامات اجرایی دولت می‌پذیرد. واحد تحقیق و توسعه شرکت بورس در پژوهشی به قلم مهدی ذوالفقاری، به تشریح برخی از موارد عمده تاثیرگذار بر بازار سرمایه که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ منظور شده، پرداخته است و در نهایت ضمن بررسی عوارض ناخوشایند افزایش نقدینگی برای اقتصاد و بازار سرمایه، به کاهش درآمد پالایشی‌ها با نفت ۵۰ دلاری، آینده روشن ساختمانی‌ها با افزایش مشارکت بخش خصوصی، تاثیر مثبت نرخ ارز بر شرکت‌های صادرات‌محور بازار سهام و همچنین چشم‌انداز توسعه بازار بدهی در سال آتی اشاره کرده است.
 • شاخص بورس ۶ رقمی می‌شود؟

  دنیای اقتصاد: معاملات روز گذشته بورس تهران با رشد چشمگیر ۷۱۳ واحدی شاخص کل و عبور از کانال ۹۷ هزار واحدی به پایان رسید. کانال‌شکنی‌های پی‌در‌پی نماگر بازار در شرایطی صورت می‌گیرد که عمده کارشناسان معتقدند شاخص سهام تحت‌تاثیر حمایت عوامل بنیادی (روند قیمت‌ها در بازارهای جهانی، رشد نرخ ارز و کاهش سود بانکی) پتانسیل صعود به سطح ۱۰۰ هزار واحدی را دارد. با این همه هیجانات نیز می‌تواند سطوح بالاتری از این محدوده را رقم بزند؛ امری که ممکن است بازار سهام را در مسیر حبابی شدن قرار دهد.
 • شاخص فرابورس در مسیر صعودی

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران همچنان در حال حرکت در مسیر رونق است. شاخص این بازار روز گذشته در ادامه روند صعودی خود حدود ۳ واحد(۲۸/ ۰ درصد) افزایش یافت و در سطح ۱۰۹۵ واحدی قرار گرفت. معاملات نمادهای زیرمجموعه گروه فلزی، پتروشیمی و پالایشی موجب شد تا نماگر فرابورس حالا کمتر از پنج واحد تا قله ۱۱۰۰ واحدی فاصله داشته باشد. ضمن اینکه ارزش معاملات سهام نیز در سطوح بالایی قرار داشت. همان گونه که اشاره شد نماگر کل فرابورس در دومین روز کاری زمستان با اثرگذاری نمادهای بزرگ به روند صعودی خود ادامه داد.
 • حمایت بورس از شرکت‌های دانش بنیان

  سنا: برنامه روز فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران صبح دیروز با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، رئیس دانشگاه تهران و مدیر پارک علم و فناوری برگزار شد. شاپور محمدی در این مراسم با بیان اهمیت اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی تاکید بر درون‌زایی دارد و در ادبیات اقتصاد جهانی این مدل مورد توجه جهانیان است. وی با بیان اینکه درون‌زایی به معنای استفاده از دانش فناوری و تکنولوژی است، گفت: بقا و پویایی یک اقتصاد مبتنی بر علم است.
 • دوره آموزشی تهیه «بسته‌های سرمایه‌گذاری برای تامین مالی و ایجاد مشارکت پایدار»

  دنیای اقتصاد: گروه آموزش «دنیای اقتصاد» دوره یک روزه تخصصی تهیه «بسته‌های سرمایه‌گذاری، برای تامین مالی و ایجاد مشارکت پایدار» را روز چهارشنبه ۶ دی ماه برگزار می‌کند. بی‌تردید اولین گام برای جذب سرمایه‌گذار، سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی و تامین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری از طریق مشارکت، تهیه بسته سرمایه‌گذاری است.
 • پیشنهاد افزایش سرمایه ۱۱۰درصدی «به‌پرداخت ملت»

  گروه بنگاه‌ها: شرکت «به‌پرداخت ملت» با هدف توسعه فعالیت‌ها، پیشنهاد افزایش سرمایه بیش از ۱۱۰ درصدی (۲۰۰ میلیارد تومانی) از محل مطالبات سهامداران خود را به سازمان بورس ارائه کرد. در بررسی ترازنامه‌ها این شرکت همچنین ۱۲۵ میلیارد تومان سود انباشته مشاهده می‌شود که نشان از امکان توسعه فعالیت‌های بیشتر این شرکت در آینده دارد.
 • فرار از ریسک به قمار بورسی

  علی صالحی
  دنیای اقتصاد: در بازارهای مالی دنیا به علت دوطرفه بودن (توانایی فروش سهم بدون داشتن آن علاوه بر حالت عادی خرید و سپس فروش آن) معامله‌گران با اتخاذ موقعیت فروش هم می‌توانند سودآوری داشته باشند. بنابراین در فضای ریزش قیمت‌ها نیز عده‌ای در حال سود کردن هستند. اما در بورس تهران، یکطرفه بودن معاملات باعث می‌شود سود فقط در مواقع صعودی محقق شود.
 • دومین کانال‌شکنی زمستانی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران دیروز برای دومین بار در هفته جاری شاهد کانال شکنی شاخص سهام بود. در بازار دیروز، شاخص کل با اتکا به نمادهای بزرگ بازار به ویژه سهام گروه پتروشیمی توانست به رشد ۷۱۳واحد دست یابد. امری که شاخص را به کانال ۹۷هزار واحد وارد کرد. از نکات جالب توجه بازار دیروز حرکت گروه پتروشیمی در مدار رشد بود. سه نماد پتروشیمی خلیج فارس، خارک و مبین در رشد شاخص موثر بودند. نمادهای پالایشگاهی و معدنی نیز نمادهای شاخص‌ساز دیگر بودند. دیروز در بازار سهام سریال «هر عرضه اولیه یک حاشیه» ادامه داشت و عرضه اولیه نخ عطرین قم تا ساعت پایانی بازار انجام نشد. عرضه نطرین در حالی در ابهام بود که نحوه عرضه این شرکت شباهت زیادی به عرضه شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان پتروشیمی خلیج فارس دارد. شرکتی که پس از اعلام عرضه در نهایت راهی تابلو نشد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر