آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۲۵

 • نبض اوره در دست چین

  محمد خیرآبادی کارشناس صنعت پتروشیمی
  دنیای اقتصاد: قیمت اوره پیش از آغاز فصل سرما بار دیگر از کف فاصله گرفت. بازار اوره جهانی در سال‌های اخیر به واسطه ظرفیت مازاد موجود در بازار و از سوی دیگر چشم‌انداز ضعیف تقاضا تا سطوح کمتر از ۲۰۰ دلار نزول یافت. در حالی‌‌که عمده مصرف اوره در سطح جهان در بخش کودهای شیمیایی است انتظار برای رشد محسوس تقاضا از این بخش در بازار اوره وجود نداشت. با این وجود اختلالات سمت عرضه باعث شد که قیمت اوره از کف‌های چندین ساله فاصله بگیرد. در سال جاری میلادی نیز شاهد تکرار این روند بودیم. مواردی مانند افزایش قیمت خوراک واحدهای اوره‌ساز به خصوص در کشور به حمایت از قیمت اوره آمد. علاوه بر این واحدهای اوره‌ساز چینی در سال ۲۰۱۷ در پی محدودیت‌های محیط زیستی که دولت این کشور به منظور کنترل سطح آلودگی شهرهای بزرگ در پیش گرفت، با کاهش سطح فعالیت و بعضا توقف تولید مواجه شدند. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ تولید و صادرکننده اوره در بازار جهانی محسوب می‌شود. بر این اساس اختلالات سمت عرضه در این کشور می‌تواند به حمایت از قیمت اوره بیاید. سیاست‌های دولت چین در کاهش مصرف زغال سنگ به‌عنوان عامل اصلی آلودگی از دلایلی است که می‌‌تواند در حمایت از قیمت اوره موثر باشد. در ادامه بررسی یکی از کارشناسان پتروشیمی در مورد عوامل حمایتی از قیمت اوره که کاملا به تلاطم تولید واحدهای چینی بازمی‌گردد، را باهم می‌خوانیم.
 • الگوی برندگان بورس تهران

  دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس با رشد ۸۲۹ واحدی، بازدهی از ابتدای سال خود را به بیش از ۲۷ درصد رساند. رشد حدودا دوبرابری این نماگر نسبت به شاخص کل هموزن نشان می‌دهد صنایع بزرگ نقش پررنگ‌تری در این روند صعودی داشته‌اند. عدم توجه به خاصیت دینامیک بازار سهام که دائما در حال تغییر است، باعث شده طرفداران الگوهای ثابت مهندسی از مسیر رونق اصلی بورس تهران جا بمانند. این در حالی است که جریان برنده بورس ۹۶ با مشاهده نشانه‌های تغییر در عوامل بنیادین توانسته‌اند از رالی اخیر بازار سهام سود مناسبی کسب کنند.
 • عبور شاخص فرابورس از کانال ۱۱۰۰

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس در چهارمین روز زمستان از مرز ۱۱۰۰ واحد گذشت و روند صعودی خود را با قدرت تداوم بخشید. روز گذشته نماگر این بازار با جهش ۸/ ۹ واحدی ضمن یک کانال‌شکنی دیگر در سطح ۱۱۰۵ واحدی قرار گرفت. این سیزدهمین روزی است که شاخص فرابورس بدون وقفه و با شتاب به حرکت صعودی خود ادامه می‌دهد. شتابی که حاصل رونق روزافزون معاملات و رشد قیمت نمادهای پتروپالایشی در کنار نمادهای بزرگ فلزی است. فضای حاکم بر معاملات همچنان مثبت و امیدوارکننده است. در دو سه روز گذشته برخی از شرکت‌ها عملکرد خود را روی سامانه کدال قرار داده‌اند. بر اساس این گزارش‌ها شرکت پتروشیمی مارون- بزرگ‌ترین شرکت فرابورسی- با سهم بازار ۲۵ درصدی رشد فروش ۵ درصدی را تجربه کرده است. دیگر شرکت‌ها از جمله نفت ایرانول، صنایع فولاد آلیاژی یزد، صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود بر اساس گزارش‌های ماهانه‌ رشد فروش قابل‌توجهی را به نمایش گذاشته‌اند.
 • تداوم کانال‌شکنی‌های شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته به روند صعودی خود ادامه داد و توانست با ثبت رشد ۸۲۹واحدی وارد کانال ۹۸هزار واحد شود.با رشد ۸۵/ ۰ درصدی شاخص کل،این نماگر فاصله خود تا سطح ۱۰۰هزار واحد را به کمتر از ۱۷۰۰ واحد رساند. در بازار دیروز تداوم رشد سه گروه معدنی، فلزی و پالایشگاه‌ها مهم‌ترین‌ نقش را در رشد عمومی قیمت سهام داشتند. دیروز نمادهای فولاد مبارکه، پالایشگاه‌های بندرعباس و تهران، ملی مس، هلدینگ خلیج‌فارس و سرمایه‌گذاری غدیر بیشترین سهم را در ثبت رشد شاخص داشتند. دیروز همچنین نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی جهرم، تولید فیبر ایران، سیمان هگمتان، سرمایه‌گذاری مسکن شمال غرب، مواد ویژه لیا از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی شدند. در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های کالسیمین، نفت سپاهان، کشت و صنعت آب‌شیرین، صنایع پتروشیمی تخت جمشید، نوسازی و ساختمان تهران و ایران‌ارقام متوقف شدند.
 • راهبردهای نوین تامین سرمایه سپهر

  گروه بنگاه‌ها: به گفته مدیرعامل شرکت تامین سرمایه سپهر از جمله راهبردهای کلان این شرکت، بازارگردانی اوراق و توسعه همکاری با دولت است. علیرضا سیری در جریان نشست خبری روز گذشته این شرکت که به مناسبت ششمین سالگرد تاسیس این شرکت تامین سرمایه برگزار شده بود، به تشریح استراتژی‌های شرکت پرداخت و مهم‌ترین‌ اهداف را توضیح داد. وی با اشاره به اینکه نقش نخست تامین سرمایه سپهر در زمینه بازارگردانی است، گفت: برای تحقق این هدف، اقدام به تجهیز منابع خود به ویژه تجهیز منابع صندوق «پارند» کرده‌ایم.
 • مرجع تحلیل‌های بورسی

  دنیای اقتصاد: بورس‌بازان چگونه خرید و فروش می‌کنند؟ نخستین پرسشی که یک سرمایه‌گذار برای ورود به بازار سهام باید به آن پاسخ دهد. برای این منظور می‌توان دو بازوی اصلی کسب سودآوری در بورس را معرفی کرد؛ «اخبار موثق» و «تحلیل دقیق». اما چگونه تشخیص دهیم اخبار موثقند یا شایعه‌ای بیش نیستند؟
 • دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی در فاز اجرایی

  سنا: معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی نمادها را حاصل عبور از یک فرآیند چند مرحله‌ای دانست و گفت: در رویه جدید، هرگونه تاخیر یا عدم ارائه اطلاعات از سوی ناشر مشمول برخوردهای انضباطی شدیدتر خواهد بود.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر