آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۲۲

 • تغییر ریل گزارشگری در بازار سهام

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : لزوم تبدیل گزارش پیش‌بینی درآمد هر سهم به گزارش تجزیه و تحلیل مدیریت بر اساس استانداردهای بین‌المللی موضوعی است که پیش‌از این به دفعات در گزارش‌های «دنیای اقتصاد» مورد تاکید قرار گرفته است.
 • رشد کالایی شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: ماه آذر درحالی پایان یافت که فرابورس ایران در این بازه زمانی بازدهی ۸/ ۶‌درصدی را ثبت کرده است. شاخص این بازار با رشد ۶۹ واحدی، در آخرین روز معاملاتی آذرماه در ارتفاع ۱۰۸۱ واحدی ایستاد. یکی از اتفاقات مثبت در فرابورس افزایش معنادار ارزش معاملات در ماه گذشته و ورود نقدینگی تازه‌نفس به بازار بود. ضمن اینکه، در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز یک مرحله دیگر از اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا۶۰۲» عرضه و یک مرحله از این اسناد در نماد «سخاب۳» سررسید شد. شاخص کل فرابورس از ابتدای آذرماه ۸/ ۶ درصد افزایش داشته است. در این میان، تاثیر رشد قیمت سهام شرکت‌های بزرگ فرابورسی بر شاخص قابل‌توجه است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که افزایش شاخص کل فرابورس طی ماه آذر بیشتر تحت‌تاثیر معاملات مثبت و رشد قیمت در سهام نمادهای زیرمجموعه گروه پتروشیمی و فلزات اساسی بوده است.
 • تداوم حرکت بورس بر مدار صعودی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران با ثبت بازدهی ۴/ ۲‌درصدی در آخرین هفته آذرماه، بازدهی خود در این ماه را به ۶/ ۷‌درصد رساند. بررسی روند حرکت شاخص در هفته گذشته نشان از آن دارد در دو روز ابتدایی هفته هر‌چند نماگر بازار سهام رشد بیش از یک درصدی را تجربه کرد، اما از میانه هفته وارد حالت استراحت و اصلاح قیمتی شد. در نهایت برآورد این موضوع ثبت رشد ۴/ ۲درصدی را در کارنامه شاخص کل بورس به دنبال داشت. از دیدگاه کارشناسان کاهش سود بانکی، افزایش ارزش دلار و رشد قیمت‌ها در بازار جهانی سه عاملی است که منجر به رشد بازار سهام در مدت اخیر شده است. به‌طوری‌که پایداری قیمت‌ها در بازارهای جهانی و همچنین انتظار برای رشد سود شرکت‌ها در سال آینده می‌تواند به تداوم روند صعودی بازار کمک کند.
 • پاییز بهاری بورس تهران

  دنیای اقتصاد: آخرین ماه پاییز در شرایطی به پایان رسید که بورس تهران روند صعودی خود را با شتاب بیشتری ادامه داد و با ثبت بازدهی ۳/ ۱۱ درصدی در فصل پاییز همچنان پیشتاز بازارهای ۹۶ باقی ماند. نرخ دلار مطابق پیش‌بینی‌ها در معاملات آذر رشد ملایمی را تجربه کرد و در مجموع سه ماه پاییز رشد ۴/ ۷ درصدی را به ثبت رساند. سکه گرچه در پایان آذرماه وارد مسیر کاهشی شد، اما در مجموع به لحاظ بازدهی رکورد زد. قیمت این فلز گرانبها تحت‌تاثیر صعود قیمت در دو ماه ابتدای پاییز با ثبت بازدهی ۷/ ۱۲ درصدی بیشترین بازدهی بازارها در فصل سوم سال را تجربه کرد.
 • تکامل سه‌مرحله‌ای در بورس‌بازی

  بهزاد بهمن‌نژاد
  دنیای اقتصاد: در روزهای پایانی هفته گذشته، اطلاعیه‌ای در سایت کدال قرار گرفت که طی آن مدل جدیدی از گزارش‌دهی شرکت‌ها به‌طور رسمی ابلاغ شد. این رویداد را می‌توان نقطه عطفی در بازار سهام کشورمان دانست که شرکت‌ها مشابه بورس‌های بین‌المللی، دیگر نیازی به ارائه پیش‌بینی سود هر سهم (EPS) ندارند.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر