بازنشستگی غیر رسمی وارن بافت وارن بافت، مدیرعامل شرکت برکشایر هاتاوی / AP

 براساس گزارش فایننشال‌‌‌‌‌‌‌تایمز، در اولین رویداد عمومی این هلدینگ عظیم پس از درگذشت چارلی مانگر (دست‌راست وارن بافت)، مدیرعامل شرکت برکشایر در مورد دوران پس از خود سخنرانی کرد و مسیر آینده را تا حدی مشخص کرد. به گفته این نابغه سرمایه‌گذاری، گرگ آبل (گزینه جانشینی بافت) باید تصمیم نهایی در مورد سرمایه‌گذاری‌های شرکت را بگیرد. او همچنین تاکید کرد که آبل باید حرف آخر درباره تملیک شرکت‌ها و ترکیب پرتفوی گسترده این هلدینگ چندرشته‌‌‌‌‌‌ای را بزند. در جلسه روز شنبه، بافت صریح‌‌‌‌‌‌ترین موضع خود در مورد نحوه تقسیم مسوولیت‌ها میان تیم اجرایی کوچکی که در آینده نه‌چندان دور هدایت غول سرمایه‌گذاری آمریکا را برعهده خواهد گرفت، مطرح و مسوولیت تخصیص صدها‌میلیارد دارایی را به آبل واگذار کرد. بافت تاکید کرد: «معتقدم که مسوولیت باید تماما به گرگ سپرده شود. قبلا طور دیگری فکر می‌کردم، اما اکنون فکر می‌کنم که مسوولیت (اصلی) باید برعهده مدیرعامل (آینده) باشد.»«نابغه اوماها» همچنین گفت: با وجود اینکه هیات‌مدیره در نهایت پس از مرگ او درباره سرنوشت شرکت تصمیم خواهد گرفت، اما در صورت اتخاذ تصمیمی برخلاف نظر بافت، «(روح) من باز خواهد گشت و آنها را تسخیر خواهد کرد.»

شکارهای بزرگ

سرمایه‌گذاران انتظار داشتند آبل هدایت شرکت‌های فرعی را برعهده بگیرد و مسوول «شکارهای بزرگ» شرکت اصلی شود. «شکارهای بزرگ» عنوانی است که بافت به تملیک‌‌‌‌‌‌های چند‌میلیارد دلاری معروف خود داده‌است، اما اغلب سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کردند که مدیریت پرتفوی ۳۳۶‌میلیارد دلاری برکشایر به معاونان سرمایه‌گذاری شرکت واگذار شود و همچنین این معاونان نقش مهمی در نحوه سرمایه‌گذاری ۱۸۹‌میلیارد دلار نقدینگی شرکت داشته باشند. بافت گفت: «معتقدم که مدیرعامل باید کسی باشد که بتواند خرید کسب‌وکارها و خرید سهام را ارزیابی کند و همچنین زمانی‌که کسی تمایل به اقدام ندارد، توانایی انجام همه کارهای لازم را داشته‌باشد.» آبل قبلا نقش مهمی در برخی تملیک‌‌‌‌‌‌های بزرگ برکشایر ایفا کرده‌است. هنوز مشخص نیست که او شخصا پرتفوی سهم‌‌‌‌‌‌های عادی شرکت را مدیریت خواهد کرد یا قرار است به مدیران سرمایه‌گذاری اجازه دهد که معاملات را انجام داده و نتایج را مستقیما به او گزارش کنند. بافت در سال‌های اخیر بارها به هم‌نظری خود با آبل درباره نحوه تخصیص سرمایه اشاره کرده‌است. آبل کار خود را از یکی از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ برکشایر آغاز کرد و سلسله‌مراتب پیشرفت را به‌سرعت طی کرد و اکنون به‌عنوان نایب‌رئیس هیات‌مدیره هلدینگ، مسوول مدیریت تمام فعالیت‌های شرکت به‌جز امور مربوط به حوزه صنعت بیمه است.

ترسیم مسیر

مدیر ارشد سرمایه‌گذاری یکی از سهامداران حقوقی برکشایر، اظهارات بافت در مورد آبل را «بسیار مهم» توصیف می‌کند، زیرا این سخنان بخشی از مسیر پیش‌روی هلدینگ را ترسیم می‌کند. او می‌افزاید: مواضع جدید مدیرعامل سوالات جدیدی ایجاد می‌کند، از جمله اینکه رویکرد آبل به مدیریت سبد سهام شرکت چگونه خواهد بود؟ «تاکنون از گرگ در مورد سرمایه‌گذاری‌‌‌‌‌‌ در سهام عادی شرکت‌ها چیز زیادی شنیده نشده‌است. کسب اطلاع در مورد نحوه ساماندهی این بخش از فعالیت هلدینگ، بخش مهمی از فرآیند گذار (به دوران پس از بافت) خواهد بود.» در مقایسه با سال‌های قبل، نقش آبل در نشست شنبه برجسته‌‌‌‌‌‌تر بود. این جلسه اولین نشست از زمان درگذشت چارلی مانگر، شریک قدیمی و نایب‌رئیس سابق برکشایر، در ماه نوامبر بود. بافت اعلام کرد که به دلیل مشکل صدا و بینایی‌‌‌‌‌‌اش، مسوولیت اداره بخش رسمی مراسم (رای‌‌‌‌‌‌گیری در مورد پیشنهادات سهامداران) را به آبل محول می‌کند. آبل در جلسه صبح و بعدازظهر کنار بافت بر روی صحنه نشسته بود، درحالی‌که نایب‌رئیس دیگر هلدینگ، آجیت جین، که مسوول سرمایه‌گذاری‌های شرکت در صنعت بیمه است، تنها برای حضور در جلسه صبح به بافت پیوست. از نگاه سرمایه‌گذاران، آبل کسب‌وکارهای بنیادی هلدینگ را اداره می‌کند و با مدیریت قوی خود حاشیه سود و درآمدزایی شرکت را بهبود بخشیده است؛ نکته‌‌‌‌‌‌ای که بافت نیز در جلسه روز شنبه مورد تمجید قرار داد. به گفته بافت؛ «اگر ۲۰ فرزند دارید و خیلی ثروتمند هستید، مشاهده خواهید کرد که برخی از آنها (اشاره به آبل) برای تداوم موفقیت فعال و کوشا هستند و برخی نیز این‌گونه نیستند.»