کارشناسان چه می‌گویند؟

صعودی: 60 درصد از کارشناسان حاضر در نظر‌سنجی «دنیای‌اقتصاد» معتقدند بازار سهام در هفته جاری روند رشد خود را ادامه می‌دهد. از نگاه این دسته از کارشناسان همگام با جذابیت قیمت سهام، انتظارات از تحولات آینده به نفع بازار ارزیابی می‌شود و این موضوع با تزریق امید سهامداران را در سمت تقاضا فعال خواهد کرد. عبور از کانال یک میلیون و 300 هزار واحدی در حالی که پیش‌تر نتوانسته بود آن را حفظ کند همزمان با عقب‌نشینی سمت عرضه و ورود نقدینگی به بازار از سوی سهامداران حقیقی نشانه‌های پیش‌بینی تداوم روند صعودی ارزیابی می‌شود. صعودی که عوامل بنیادی در جهت حمایت از آن نیز کم نیستند. برخی صنایع نیز با افزایش نرخ فروش در مدار توجه قرار گرفته‌اند. سطوح قیمت کالاها در بازارهای جهانی به‌ویژه در مورد فلزات پایه جذاب است و سطوح نرخ دلار نیز از رشد قیمت سهام حمایت می‌کند. تعدیل مثبت سود‌آوری در برخی گروه‌ها نیز دیگر عامل حمایتی از بازار سهام است. از منظر سیاسی و برجام، خبر‌ها از افزایش احتمال صورت گرفتن توافق حکایت می‌کنند. احتمالا بسیاری با این نگاه به آینده در سمت تقاضا فعال شده‌اند چرا که در صورت توافق هسته‌ای تسهیل در امر صادرات و واردات صورت می‌گیرد و در مجموع به نفع صنایع بورسی است. از سوی دیگر نیز برخی از دیدگاهی عکس، احتمال دستیابی به توافق را دور ارزیابی می‌کنند و با چشم‌انداز تورمی در سمت خرید فعال هستند.

کم‌نوسان: 33 درصد کارشناسان شرکت‌کننده در نظر‌سنجی «دنیای‌اقتصاد» معتقدند، به طور کلی ابهامات فعلا روند معاملات را در دست دارد و عملا نمی‌توان از بازگشت رونق به فضای معاملات سخن گفت. از طرفی هر چند به صورت کلی در روزهای اخیر از عرضه‌ها در بازار کاسته شد، با این حال در دو روز پایانی هفته سمت فروش نیز با افزایش فشار مواجه شد. امری که نشان می‌دهد بازار سهام هنوز آن اطمینان برای یک دوره صعود پایدار را نیافته است. بسیاری از عوامل موثر بر روند آتی همچون توافق هسته‌ای برای اهالی سهام مجهول است، برنامه دولت آینده در قبال بورس نیز هنوز مشخص نیست. سهامداران هم تجربه یک سال گذشته را آنچنان در اذهان دارند که فعلا تا تقویت نسبی معاملات فاصله زیادی وجود دارد. در مجموع به نظر می‌رسد در هفته جاری شاخص کل با حرکت پایاپای عرضه و تقاضای سهام نوسان اندکی را ثبت کند.

نزولی: 7 درصد کارشناسان مزبور روند شاخص سهام طی هفته جاری را نزولی پیش‌بینی کرده‌اند. به اعتقاد این دسته از تحلیلگران تا زمانی که ابهامات در بازار وجود دارند و اعتماد سهامداران این چنین خدشه‌دار است، انتظار افزایش فشار فروش در هر موج صعودی‌ وجود دارد. بر همین اساس افزایش فشار فروش در هفته جاری از منظر این دسته از کارشناسان دور از انتظار نیست؛ موضوعی که احتمالا منجر به ثبت روند نزولی در بازار شود.

سهامداران چه انتظار دارند؟

صعودی: 70 درصد از سهامداران شرکت‌کننده در نظرسنجی روند شاخص کل طی هفته معاملاتی منتهی به آخرین هفته معاملاتی از تیر ماه را صعودی ارزیابی کرده‌اند. عقب‌نشینی قابل‌توجه‌ قیمت‌ها و وجود فرصت مناسب برای خرید دوباره سهام به پشتوانه رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی و سطوح فعلی نرخ ارز همچنان از ورود نقدینگی به بازار سهام حمایت خواهد کرد. سطح تورم و افزایش نرخ فروش صنایع بورسی نیز مدنظر سهامداران قرار دارد و منجر به افزایش قدرت تقاضا خواهد شد. به نظر می‌رسد در این شرایط شاخص به سوی فتح کانال‌های دیگرحرکت کند. هر چند به اعتقاد این دسته از سهامداران این حرکت شتاب‌زدگی تابستان گذشته را نخواهد داشت.

کم‌نوسان: 22 درصد سهامداران حاضر در نظر‌سنجی این هفته «دنیای‌اقتصاد» نیز روند قیمت‌ها طی هفته آتی را کم‌نوسان ارزیابی کرده‌اند. این سهامداران مشابه کارشناسان بی‌اعتمادی و ابهامات موجود در عرصه سیاسی و اقتصادی را از جمله دلایلی می‌بینند که منجر به احتیاط سهامداران و روند کم‌نوسان شاخص سهام خواهد شد.

نزولی: 8 درصد سهامداران مزبور روند شاخص کل طی هفته آتی را نزولی پیش‌بینی کرده‌اند. از نگاه این سهامداران ترس و نگرانی در بازار بعد از هر موج صعودی افزایش می‌یابد. این امر با توجه به اینکه سهامداران در بیش از یک سال گذشته تجربه ناخوشایندی از روند بازار برخلاف پیش‌بینی‌ها داشتند، احتمالا موجب تشدید فشار فروش و خروج سرمایه از بازار بعد از چند هفته صعودی شود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند