*سوال: چرا سیاست‌گذار دست به هر اقدامی می‌زند با واکنش منفی سرمایه‌گذاران مواجه می‌شود؟ آیا در روزهای پایان سال امکان بازگشت شاخص و معاملات به سمت متعادل شدن وجود دارد؟  

پاسخ: محمد شکری، کارشناس بورس: شاخص کل بورس سومین هفته اسفند را هم نزولی آغاز کرد این در حالی است که افزایش قیمت جهانی نفت و محصولات کامودیتی‌محور از بازگشت رونق به بازار سرمایه خبر می‌داد اما در بورس اتفاق دیگری رخ می‌دهد. با وجود اخبار مثبت در این بازار افزایش عرضه از سوی سهامداران ادامه دارد. در ماه‌های اخیر بارها در مورد دلایل نزول شاخص مباحثی را مطرح کردم و همان‌طور که مشاهده کردیم، ریشه ریزش معنادار شاخص بورس با برخی متغیرهای اقتصادی همسو با مسائل سیاسی رابطه مستقیمی دارد به گونه‌ای که حرکت فرسایشی شاخص در نیمه دوم سال را می‌توان نتیجه دستورالعمل‌ها و مدیریت دستوری قیمت‌ها با اعمال فشار بر معاملات بازار دانست که آفت بزرگی را رقم زد. در شرایطی که بورس تهران به شدت برای متعادل شدن نیازمند نقدینگی است، برخی اقدامات سیاست‌گذار از جمله اجرای دامنه نوسان نامتقارن نه تنها باری از دوش بازار برنداشت حتی صف‌نشینی سرمایه‌گذاران برای خروج از بازار را رقم زد، این در حالی است که از اواسط تابستان و از آغاز اصلاح قیمت سهام به کرات در مورد تهدید امنیت سرمایه سهامداران و سلب اعتماد آنها نسبت به بازار سرمایه هشدار داده شده بود گرچه سیاست‌گذار برای عبور از بحران فعلی بورس دست به اقدامات مختلفی می‌زند اما با توجه به اینکه اقدامات نهایی بدون مشورت با اهالی بازار سرمایه صورت می‌گیرد، مثمرثمر نخواهد شد و در مواقعی منجر به خروج نقدینگی از بازار سهام و ورود آن به بازارهای موازی می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مسائل تاثیرگذار بر وضعیت پرچالش بازار سهام، عدم تثبیت نرخ ارز است. کمتر از دو هفته کاری به پایان سال باقی مانده اما چشم معامله‌گران همچنان به تحولات میدان فردوسی دوخته شده است. بلاتکلیفی قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ در حالی ادامه دارد که سرمایه‌گذاران رغبت چندانی برای خرید سهام ندارند. ابهامات وضعیت سیاست خارجی کشور و بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران بورس به دنبال تصمیمات خلق‌الساعه و هیجانی سیاست‌گذار بورسی نیز از جمله متغیرهای تاثیرگذار بر روند منفی بازار محسوب می‌شود. بسیاری از سهامداران در چنین شرایطی برای ماندن در بورس با شائبه‌های فراوانی مواجهند، این در حالی است که به نظر نمی‌رسد در متغیرهای اساسی تاثیر‌گذار بر بازار تغییر جدی به وجود‌ آید از این رو اگر ابهامات فعلی تداوم داشته باشد شاهد نزول شاخص تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد نیز خواهیم بود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند