از اوایل آذر ماه از طرفی با رشد نرخ دلار و از جهتی دیگر با افزایش قیمت کالاها در بازار جهانی شاهد صعودی پرشتاب در بازار سهام هستیم. به‌طوری که از ابتدای آذر ماه طی ۲۰ جلسه معاملاتی، بورس تهران فقط یک بار با افتی بسیار خفیف مواجه شد و ۱۹ روز کاری دیگر شاهد افزایش متوسط قیمت‌ها در بازار سهام بودیم. طی این مدت شاخص کل با رشد ۹/ ۱۴ درصدی همراه شده است. به این ترتیب بازدهی بورس تهران از ابتدای سال ۹۸ به بیش از ۹۶ درصد رسیده است. این درحالی است که نماگر هموزن طی ماه جاری به رشد ۴/ ۲۶ درصدی دست یافته است. در همین راستا بازدهی این شاخص از ابتدای سال‌جاری نیز ۴/ ۲۳۶ درصد بوده است. به عبارتی دیگر اگر یک معامله‌گر در ابتدای سال تمام سهم‌های بورس تهران را به یک اندازه برابر خریداری کرده بود، سرمایه‌اش تاکنون بیش از ۳۶/ ۳ برابر شده بود.

تغییر جریان نقدینگی در بازار سهام؟

روز گذشته ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) در بورس تهران به ۲ هزار و ۱۰۶ میلیارد تومان رسید. این درحالی بود که ۶۱ نماد از ۳۱۰ نماد معاملاتی بورس تهران (معادل ۷/ ۱۹ درصد نمادهای معامله شده) هم با مازاد تقاضا در سقف قیمتی مجاز روزانه (صف خرید) همراه شدند. مجموع ارزش این صف‌های خرید در پایان بازار روز گذشته به بیش از ۱۴۲ میلیارد تومان رسیده بود. این درحالی است که طی روز گذشته تنها چهار نماد با صف فروشی به ارزش ۴۵۸ میلیون تومان مواجه بودند. در این بین گروه بانک‌ها با سهم بیش از ۲۲۸ میلیارد تومانی پرمعامله‌ترین صنعت بازار سهام بود. بعد از بانک‌ها، گروه‌هایی مانند خودروسازی، مواد دارویی، فلزات اساسی و سیمان در جایگاه‌های بعدی فهرست صنایع با بیشترین ارزش معامله روزانه قرار گرفتند. نکته جالب توجه در بین صنایع پرمعامله‌تر بازار تغییرات متوسط قیمت‌های آنها است. بانک‌ها که در صدر فهرست صنایع با بیشترین ارزش معاملات بودند، طی روز گذشته رشد ۷/ ۲ درصدی شاخص صنعت را تجربه کردند. دیروز از ۱۰ نماد بانکی که در بورس تهران معامله شدند ۶ نماد صف خرید را تجربه کردند و چهار نماد دیگر هم تا نزدیکی سقف قیمت مجاز روزانه پیش رفتند.

با این اوصاف به نظر می‌رسد جریان نقدینگی این بار برخی گروه‌ها مانند بانک‌ها را هدف گرفته است. در این بین «وپاسار» با رشد ۸/ ۴ درصدی قیمت پایانی موجب حمایت ۱۴۸ واحدی از نماگر اصلی بازار سهام شد.

برخلاف صنعت بانک‌ها که ارزش معاملات آنها به واسطه تقاضای زیاد به سطوح بالا رسیده بود، ارزش معاملات بالای خودروسازها در پی عرضه‌های سنگین معامله‌گران در قیمت‌های پایین بود. به‌طوری‌که نماگر این صنعت طی روز گذشته با افت ۷/ ۱ درصدی مواجه شد. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد بورس‌بازان برای سرمایه‌گذاری در صنایعی دیگر اقدام به فروش سهام خود از شرکت‌های خودروساز کرده‌اند. در این بین «خودرو» با افت بیش از ۱/ ۳ درصدی ارزش بازار موجب فشار ۱۲۲ واحدی بر دماسنج اصلی بورس تهران شد. در بین تمام ۳۱۰ نماد معاملاتی بورس تهران طی روز گذشته، «خودرو» به‌عنوان سنگین‌ترین وزنه شاخص کل عمل کرد.

دیگر گروه پرمعامله بازار سهام در معاملات روز گذشته، صنعت فلزات اساسی بود. مجموع ارزش معاملات خرد نمادهای فلزی به بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان رسید. این دسته از نمادها هم مانند بانک‌ها با تقاضای بالایی همراه شده بودند. در همین راستا نیز شاهد رشد ۲/ ۱ درصدی متوسط قیمت‌ها در این صنعت بودیم. با رشد روز گذشته فلزی‌ها بازدهی این صنعت از ابتدای سال‌جاری به مرز ۷۳ درصد نزدیک شد. در این بین «فولاد» نیز با رشد ۸/ ۱ درصدی قیمت پایانی با حمایت ۳۲۸ واحدی از نماگر اصلی بازار سهام در جایگاه دوم فهرست نمادهای با بیشترین تاثیر بر دماسنج اصلی بورس تهران قرار گرفت.

متوسط رشد نمادهای سیمانی‌ از ابتدای سال به ۴/ ۲۴۶ رسیده است. طی روز گذشته نیز شاخص این صنعت با رشد ۸/ ۰ درصدی همراه شد. این درحالی بود که طی ۲۰ دقیقه ابتدایی معاملات این نماگر تا ۴/ ۱ درصد هم رشد کرده بود. ولی با افزایش فشار فروش ناشی از شناسایی سود شاهد عقب‌نشینی قیمت‌ها از سقف روزانه بودیم. به‌طوری که در اغلب این نمادها آخرین معامله در سطوح قیمتی پایین‌تری نسبت به قیمت پایانی (متوسط قیمت سهم در طول یک جلسه معاملاتی) بود. در همین راستا به نظر می‌رسد گروه سیمان نیز مانند خودروسازها یکی از صنایعی است که سهامداران قصد خروج از آن را دارند.

در چنین شرایطی به‌نظر می‌رسد بورس‌بازان درحال خارج شدن از سهم‌هایی هستند که به‌واسطه رشدهای بسیار بالایی که از ابتدای سال‌جاری تجربه کرده‌اند به سطوح قیمتی بالایی رسیده‌اند. به اعتقاد کارشناسان افزایش زمزمه‌هایی مبنی بر حبابی بودن قیمت این دسته از سهم‌ها موجب شده تا معامله‌گران به سهام شرکت‌های بزرگ بورس تهران با محوریت صنایع کالایی روی بیاورند. در همین راستا می‌توان خاطرنشان کرد که طی روز گذشته شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورس تهران حدود ۲/ ۱ درصد رشد داشت.

ادامه صعود در بورس تهران؟

طی سه دوره سه ماهه از ابتدای سال‌جاری بورس تهران در بین بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف پیشرو بوده است. در مقطع کنونی سرمایه‌گذاران به‌دنبال یک بازار سرمایه‌گذاری مناسب برای فصل آخر سال ۹۸ هستند. در این بین بازار سهام برای ادامه در مسیر صعودی به چند عامل وابسته است. در این بین می‌توان به قیمت کامودیتی‌ها در بازار جهانی اشاره کرد. از ابتدای سال‌جاری سایه سنگین جنگ تجاری چشم‌انداز رکودی در بازارهای جهانی را تقویت کرد که این اتفاق منجر به ریزش تدریجی قیمت کالاها شد. اما با نزدیک شدن به پایان سال میلادی شاهد کاهش تنش‌ها در روابط چین و آمریکا، به‌عنوان دو طرف اصلی جنگ تجاری، هستیم. به‌طوری‌که در پایان هفته گذشته با انتشار خبر فاز اول توافق تجاری رونق نسبی را در بازارهای جهانی شاهد بودیم. در همین راستا این اتفاق موجب افزایش دوباره اقبال معامله‌گران به سهم‌های کامودیتی‌محور بورس تهران شد. در صورت ادامه یافتن فضای خوش‌بینی در بازار جهانی می‌توانیم شاهد رشدهای بیشتر بازار سهام باشیم.

دیگر عاملی که می‌تواند بر ادامه رونق در بورس تهران اثرگذار باشد نرخ ارز است. از اواخر مهر ماه تا پایان آبان شاهد نوسان محدود در بازار سهام بودیم. اما با صعودی شدن نرخ دلار از اواخر آبان ماه، شاهد ایجاد موج صعودی دیگری در بورس تهران بودیم. به‌طوری‌که تعداد روزهای متوالی صعودی شاخص کل بازار سهام تا عدد ۱۷ هم پیش رفت. با توجه به این نرخ ارز می‌تواند از عوامل تعیین‌کننده رونق بورس در آخرین فصل سال باشد.

 

بازار پول‌ساز زمستان ۹۸ / یازده کارشناس پیش‌بینی کردند

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
40 نفر این پست را پسندیده اند