آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۵۰۵۹

 • لوب‌کات در قله تاریخی قیمتی

  دنیای اقتصاد-راضیه احقاقی: در حالی‌که قیمت پایه لوب‌کات در بورس کالای کشور ظرف هفته‌های اخیر روند افزایشی داشته و به رکورد تاریخی خود رسیده اما معاملات این محصول برخلاف بسیاری از بازارها همچنان از رونق برخوردار بوده، به‌گونه‌ای که بخش قابل‌توجهی از محصول عرضه‌شده در رینگ بورس کالا، معامله شده است. افزایش قابل‌توجه محصول تولیدی از لوب‌کات ظرف یک ماه گذشته مهم‌ترین دلیل استمرار معاملات این کالا به‌شمار می‌رود. افزایشی‌شدن بهای پایه لوب‌کات در بورس کالای کشور در حالی‌که نرخ ارز نیمایی به نسبت کاهشی شده را باید در روند بازار جهانی نفت‌خام و فرآورده‌ها جست‌وجو کرد.
 • معاملات بورس کالا؛ شاخص پیش‌نگر تولیدات صنعتی در کشور

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: رشد تولید در صنایع پتروشیمیایی محرک اصلی رشد شاخص تولید صنعتی در آبان سال‌جاری به شمار می‌رود. آن هم در شرایطی که این میزان رشد در آبان به نسبت ماه قبل، از رشد اندکی برخوردار شد. این سیگنال اگر در کنار حجم دادوستدهای محصولات پتروشیمیایی در بورس کالا ارزیابی شود به نوعی تداعی‌کننده شرایط رکود تورمی است که بر حجم تولید سایه انداخته و به نوعی ترسیم‌کننده تغییر فازی زیرپوستی در بین صنایع است. ماه گذشته سقوط حجم معاملات محصولات پلیمری و شیمیایی به ارقامی بی‌سابقه رخ داد که افت محسوس تقاضا به دلیل شکل‌گیری انتظارات کاهشی در بین اهالی بازار از جمله محرک‌های اثرگذار آن بود.
 • ثبات قیمت‌ها از سوی ذوبی‌ها

  گروه شرکت‌ها: فولاد روز گذشته بازار باثباتی را پشت سر گذاشت و قیمت‌ها از سوی خصوصی‌ها بدون تغییر اعلام شد. مقاطع نیز در انتظار عرضه‌های بورس است، از این رو در این زمینه نیز شاهد ثبات قیمتی بودیم.
 • انعقاد ۲۶ میلیارد ریال قرارداد پژوهشی «ایمپاسکو» با دانشگاه‌های کشور

  گروه شرکت‌ها: در ۸ ماه نخست سال ۹۹ بالغ بر ۹ قرارداد پژوهشی به مبلغ ۲۶ میلیارد ریال با دانشگاه‌های کشور منعقد شده است. به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، در ۸ ماهه نخست سال ۹۹ تعداد ۲۸ عنوان پژوهشی و بیش از ۵۰ پروپوزال در واحد پژوهش و کمیته‌های فنی طرح‌های تحقیقاتی ایمپاسکو بررسی شده است.
 • آینده بورس‌های کالایی از مسیر «گواهی سپرده» می‌گذرد

  دنیای‌اقتصاد: گواهی سپرده کالایی را می‌توان مادر ابزارهای نوین مالی در بازارهای جهانی به شمار آورد که بر مبنای آن امکان تعریف بازارهای مشتقه و صندوق‌های کالایی فراهم می‌آید. مهم‌ترین ویژگی این معامله ورود کالا به انبارهای در اختیار بورس‌هاست که می‌تواند تقابل عرضه و تقاضا را به‌صورت شفاف ارائه کند. این ویژگی مهم بسیاری از مشکلات معاملات به‌صورت حراج حضوری را پوشش داده و شفافیت موجودی انبارها را در پی دارد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر