• بهار بی رمق بازار فلز سرخ

  دنیای‌اقتصاد-راضیه احقاقی: در حالی که بهای کاتد مس در بازارهای جهانی و بازار داخل اندکی افت داشته؛ همچنان میزان تقاضا برای فلز سرخ افزایشی نشده است. بلاتکلیفی نسبت به نرخ ارز در بازار داخل عامل اصلی تعویق خرید توسط صنایع تکمیلی ظرف روزهای ابتدایی بازگشایی بازارها در سال ۱۴۰۰ به‌شمار می‌رود. در عین حال افت تقاضا برای فلز سرخ توسط چین به علت بالا بودن قیمت‌ها از منظر مصرف‌کنندگان و رشد شاخص دلار مهم‌ترین پارامترهای اثرگذار بر بازار جهانی مس هستند که باعث تضعیف تقاضا و افت قیمت معامله آن شده‌اند. البته ظرف روزهای گذشته شیلی به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده معدنی مس خبر از بستن مرزهای خود به مدت یک ماه برای کنترل شیوع این بیماری داد و به این ترتیب با توجه به محدودیت به وجود آمده در بخش عرضه مس از سوی شیلی در استمرار اثرگذاری فاکتورهای کاهشی در این بازار جای تردید وجود دارد.
 • تداوم ثبات قیمت‌ها دربازار فولاد

  گروه شرکت‌ها: برای دومین روز متوالی شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها بدون تغییر نرخ عرضه شد. همچنین برخی از ذوبی‌ها شمش تولیدی خود را توافقی اعلام کردند.
 • نوسان زیگزاگی قیمت‌های پایه پتروشیمیایی‌ها

  دنیای‌اقتصاد-طیبه مرادی: قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمیایی برای سومین هفته معاملاتی بورس کالا در سال جدید، در حالی اعلام شدند که قیمت مبنای دلار در معادله کشف نرخ با رشد ۴۷/ ۰درصدی نسبت به ۱۵ فروردین، به میزان ۲۲ هزار و ۶۲۰ تومان لحاظ شد. بررسی قیمت‌های پایه اعلامی از ابتدای سال تا هفته جاری به وضوح رفتار زیگزاگی نرخ را به تصویر می‌کشد. اینکه برخی از گریدها که هفته گذشته با رشد نرخ همراه بودند، در قیمت‌های اعلامی هفته جاری تغییرات کاهشی را تجربه کردند، گواه خوبی بر این ادعاست. در مجموع می‌توان گفت مجموعه محصولات پلیمری و شیمیایی افزایش و کاهش نرخ پایه را همزمان در قیمت‌های پایه ۲۲‌فروردین تجربه کردند که در کنار رشد اندک میانگین هفتگی بهای دلار، تنها برای برخی از گریدها قیمت‌های جهانی افزایش محدود را تجربه کردند و برای سایر محصولات، قیمت‌های جهانی کاهشی بود.
 • شعله نیمایی بهای پلیمرها

  دنیای‌اقتصاد-طیبه مرادی: قیمت‌های پایه محصولات پلیمری در سال گذشته تحت تاثیر افزایش بهای ارز و رشد قیمت‌های جهانی نرخ‌های بی‌سابقه‌ای را به خود دیدند. این موضوع سبب شد که در اکثر هفته‌های معاملاتی بورس کالا، قیمت‌های پایه جریان رشد نرخ را تجربه کرده و ذهنیت افزایشی را به ویژه در نیمه ابتدایی سال گذشته در بین اهالی بازار ترویج دهد. اما این موضوع سرانجامی جز وخامت اوضاع معاملاتی به همراه نداشت و ثمره آن بروز رکود تقاضا در نیمه دوم سال ۹۹ شد.
 • آغاز هفته با ثبات قیمت‌ها

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز شنبه ۲۱ فروردین ماه جاری، شمش فولاد از سوی ذوبی‌ها ثبات قیمت داشت. در این روز، مقاطع نیز بدون تغییر نرخ از سوی کارخانه اعلام شد.
 • رشد ۱۰۰ درصدی حجم و ارزش معاملات هفتگی بورس کالا

  بورس کالا در هفته منتهی به ۲۰ فروردین با استقبال خوب خریداران در اغلب بازارها روبه‌رو شد؛ این استقبال خوب خریداران باعث شد تا در نهایت میزان حجم و ارزش معاملات در این بازار رشدی قابل توجه داشته باشد.
 • نسخه بورسی مدیریت بازار مصالح ساختمانی

  دنیای‌اقتصاد-راضیه احقاقی: چالش بهای مصالح ساختمانی ظرف یک سال اخیر باعث شده تا سیاست‌گذاران کشور به فکر استفاده از ابزارهای مالی بورس کالا برای کنترل روند رو به رشد بهای مسکن برآیند. استفاده از ابزارهای مالی بورس‌های کالایی به منظور پوشش ریسک نوسان بهای مصالح به خصوص در پروژه‌های انبوه‌سازی در دنیا رواج دارد؛ اما با وجود متداول بودن نوسان قیمت کالا در بازار کشور تا به حال شاهد استفاده از این ابزارها به شکل گسترده نبوده‌ایم. این در حالی است که ظرف سال‌های گذشته ابزارهای مالی پوشش ریسک و حتی تامین مالی در بورس کالای ایران تعریف شده و زیرساخت لازم در این زمینه وجود دارد. در این شرایط تاکید نمایندگان مجلس شورای اسلامی به استفاده از ابزارهای پوشش ریسک این بازار و الزام دولت به اجرایی کردن آن می‌تواند در عین حال که مشکل نوسان بهای مصالح ساختمانی در طول دوره ساخت را تا حدی برطرف کند؛ زمینه رونق استفاده از ابزارهای مالی بورس کالا را نیز فراهم می‌کند.
 • آغاز رقابت‌های قیمتی پتروشیمیایی‌ها

  دنیای‌اقتصاد-طیبه مرادی: هفته گذشته دادوستدهای محصولات پتروشیمیایی بورس کالا در حالی سپری شد که در دو بازار پلیمری و شیمیایی رقابت‌های قیمتی در برخی از گریدها نمایان شد. این در حالی بود که مجموعه سیگنال‌هایی که سبب ایجاد انگیزه در بین خریداران برای ثبت سفارش خود با نرخی بالاتر از قیمت پایه می‌شوند، روندی نزولی را در پیش گرفته و تا پایان هفته افت نرخ را به ثبت رساندند.
 • شتاب مانع‌زدایی بر ریل بورس کالا

  دنیای‌اقتصاد-طیبه مرادی: در ادبیات اسناد بالادستی، بورس‌های کالایی به عنوان شتاب‌دهنده‌هایی برای مانع‌زدایی و حمایت از تولید محسوب می‌شوند که خروج از مکانیزم مناقصات و نرخ‌گذاری دستوری یکی از این نشانه‌ها است. بورس کالا بستری است که عرضه‌کنندگان و متقاضیان کالاهای گوناگون را در سایه شفافیت اطلاعات گرد هم آورده تا در فضای رقابتی و از راه تعیین نرخ واقعی به دادوستد بپردازند. طی سال‌هایی که از راه‌اندازی بورس کالا می‌گذرد، حضور هم‌زمان و فعال خریداران و فروشندگان در بورس کالا، به ایجاد رقابت نسبی در فضای کالایی کشور منجر شده که نه تنها امکان نظارت بر معاملات کالاها مهیا شده است، بلکه با تامین مالی تولیدکنندگان از طریق ابزارهای مالی- کالایی، نقدینگی مورد نیاز تولید تامین خواهد شد. این فرآیند، ضعف‌های گوناگونی که پیش از این در بازارهای غیر رسمی و معاملات سنتی وجود داشت را رفع کرده و شرایط دادوستد کالاها را بهبود بخشیده است.
 • رشد همزمان نرخ شمش و مقاطع

  گروه شرکت‌ها: در مبادلات روز چهارشنبه شمش فولاد کیمیا با افزایش قیمت ۲۰ تومانی نسبت به روز ماقبل آن در هر کیلو به فروش رسید. مقاطع فولاد خراسان نیز رشد نرخ ۷/ ۳ درصدی را در هر کیلو شاهد بود.
 • بُرد جمعی، با پوشش ریسک هزینه مسکن در بورس کالا

  دنیای‌اقتصاد-راضیه احقاقی: مجلس شورای اسلامی، وزارت امور اقتصادی و دارایی را مکلف کرد تا با استفاده از ابزارهای بورس کالا به کمک پوشش ریسک هزینه‌های ساخت مسکن بیاید. اگرچه افزایش انتظارات تورمی، کاهش ارزش پول ملی و سوق نقدینگی سرگردان به منظور حفظ ارزش پول، فاکتورهای اصلی رشد بهای مسکن در کشور هستند اما نمی‌توان از تاثیر رشد بهای مواد اولیه در قیمت ساختمان نیز صرف نظر کرد. این پارامتر به خصوص در پروژه‌های انبوه‌سازی و شهرهای کوچک که قیمت زمین ارزان‌تری دارند، اثری به مراتب بالاتر دارد.
 • روزهای پاییزی فلز نقره‌ای

  دنیای‌اقتصــاد-راضیه احقاقی: رکود قابل ملاحظه‌ای در معاملات شمش و بیلت آلومینیومی بورس کالا ظرف روزهای ابتدایی بازگشایی در سال ۱۴۰۰ به چشم می‌خورد به گونه‌ای که حجم معاملات این کالا در هفته جاری به کمترین میزان ظرف ۱۶ هفته گذشته رسیده است. نوسان نرخ ارز ظرف روزهای گذشته تقویت‌کننده رکود حاکم بر این بازار بوده و به نظر می‌رسد صنایع تکمیلی این بخش به امید افت بیشتر قیمت به دنبال تعویق خریدهای خود هستند. البته نبود گزینه خرید نسیه ظرف این دو هفته عامل مهم دیگری در جهت قوت گرفتن رکود حاکم در این بازار بوده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر