آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۸۷۹

 • سودای خروج از قرنطینه قیمتی

  دنیای اقتصاد: قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمیایی روز گذشته اعلام شد و اگرچه بسیاری از گریدها رشد نرخ داشتند، ولی جریان عمومی نرخ از کاهش محدود قیمت‌های پایه به‌صورت نسبی حکایت دارد که البته از اهمیت بالایی برخوردار نبود. این در حالی بود که تکانه‌های افزایشی قیمت مواد اولیه در بازار آزاد برای اوایل ساعات معاملاتی روز گذشته نشان داد که معامله‌گران، احتمال رشد قیمت‌های پایه را در نظر گرفته‌اند اگرچه بسیاری از گریدهای پلیمری و ترکیبات نیز افزایش نرخ داشتند. این سیگنال یعنی ثبات نسبی و اعلام قیمت با برآیند صفر یا همان تلاقی رشد و افت قیمت‌ها بعد از نوسان محسوس نرخ‌های جهانی در هفته‌های گذشته چهره پیچیده‌ای را برای بازارهای جهانی ترسیم می‌کند اگرچه از هم‌اکنون نمی‌توان رأی به رشد جدی نرخ داد. بازارهای جهانی به یک آرامش شکننده رسیده و حتی جرقه‌هایی از رشد قیمت‌ها را در بر دارند، بنابراین پتانسیل تغییر فاز بازار را در ذات خود پنهان کرده‌اند.
 • تاکید بر عملکرد بورس‌های کالایی در ادبیات دو مقام مسوول

  وزیر امور اقتصادی و دارایی خبر داد که قرار است بورس املاک و مسکن راه‌اندازی کنیم و املاک دولت را در آنجا عرضه کنیم. همچنین علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است که ظرفیت‌های بورس کالای ایران به‌عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه بسیار بالاست؛ به‌طوری‌که با وجود این بورس، معنی ندارد گندم را دولت خریداری کند و همه کالاها می‌توانند وارد بورس کالا شوند. این دو اظهارنظر صریح نشان‌دهنده توجه جدی تصمیم‌سازان اقتصادی به ساز‌و‌کار بازارهای رسمی همچون بورس کالاست.
 • رشد قیمت شمش فولاد اصفهان در

  گروه بنگاه‌ها: در پی عرضه های فولاد خوزستان در بورس کالا برای تحویل در خرداد ماه ، شمش فولاد در بازار غیر رسمی افزایش قیمت را تجربه کرد.در این روز، شمش فولاد اصفهان در با افزایش قیمت ۴۰ تومانی در هر کیلو در بازار غیر رسمی عرضه شد.
 • تغییرات هفتگی بهای متانول

  ویکی‌شیمی: بهای متانول همچنان کاهشی است.به گزارش مجله platts؛ کاهش قیمت متانول در آسیا به علت افزایش هزینه‌های توقف کشتی‌های حامل متانول در لنگرگاه‌ها بود.به‌‌رغم دستاوردهای مثبت در بازار نفت خام، این هفته متانول کاهش قیمت داشته است. این کاهش قیمت به علت نگرانی از افزایش هزینه‌های توقف کشتی‌های حامل متانول در لنگرگاه‌های شرق چین است که به دلیل پر بودن ظرفیت مخازن ذخیره‌سازی، از ماه آوریل تا ژوئن امکان تخلیه ندارند. مخازن و جایگاه‌های تبدیل متانول به الفین که معمولا آمادگی دریافت محموله‌های حجیم را داشته‌اند نیز به حداکثر ظرفیت خود رسیده‌اند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر