آرشیو روزنامه شماره ۴۸۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۸۳۹

  • شکست رکورد معاملات پلیمرها در بورس

    دنیای‌اقتصاد- محمدحسین بابالو: رشد قیمت پلیمرها در بورس‌کالا در هفته گذشته با افزایش حجم معاملات توامان شد تا بالاترین شاخص قیمتی ثبت شده DEPPI با رکورد بیشترین حجم معاملات هفتگی در بورس‌کالای ایران همزمان شوند. رشد قیمت‌های اخیر اغلب با موتور محرک رشد تقاضا ثبت شده که دلیل آن را باید افزایش رقابت برای خرید عنوان کرد، آن‌هم در شرایطی که عرضه‌های موجود تاکنون جوابگوی تقاضای فزاینده بازار نبوده است. این حجم از تقاضا در شرایطی به معاملات بورس‌کالای ایران وارد شده است که تقاضا تاکنون با مکانیزم‌های خاصی به نسبت مدیریت شده، ولی واقعیت‌های قیمتی و رقابت برای خرید نشان می‌‌دهد که مدیریت تقاضا کمکی به روند کلی بازار نکرده و حتی نقش برجسته‌ای برای ایجاد یک سرعت‌گیر قیمتی در بورس و بازار را هم به خوبی ایفا نکرده است. التهاب قیمتی در بازار PVC در هفته‌های اخیر یک واقعیت مشهود به‌شمار می‌رود.
  • تسویه بدهی‌های دولت با استفاده از ظرفیت بورس انرژی

    عضو کمیسیون انرژی مجلس معتقد است بورس انرژی سازوکار لازم را برای معاملات نفتی دارد و امکان تهاتر بدهی دولت، در بازار بورس انرژی فراهم است. به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل خانه ملت، براساس لایحه بودجه سال۹۹، طلبکاران دولت در سال آتی به‌جای طلب خود می‌توانند نفت دریافت کنند و دولت مجاز است تا سقف مشخصی از خالص بدهی‌های قطعی خود به اشخاص حقیقی، حقوقی و خصوصی را از محل تحویل نفت‌خام براساس قیمت بورس انرژی تسویه کند.
  • تکلیف جدید برای عرضه ۵۰۰ میلیون لیتر فرآورده پالایشی در بورس انرژی

    براساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۳۹۹، وزارت نفت مکلف شد به غیر از عرضه نفت خام سبک و سنگین، ماهانه ۵۰۰ میلیون لیتر فرآورده‌های پالایشی را در بورس انرژی عرضه کند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر