آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۳۱

 • انقلاب در صنعت پتروشیمی با پتروپالایشگاه‌ها

  سیدرضا حسینی کارشناس ارشد توسعه زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی
  با گذشت زمان مزیت‌های کسب سهم کشورها از بازار جهانی محصولات پتروشیمیایی، جهت جدیدی به‌خود گرفته است؛ به‌نحوی که صرف داشتن ذخایر معدنی و انرژی نمی‌تواند به معنی ظرفیت‌های شاخص برای رشد و توسعه صنایع پتروشیمیایی یک کشور خصوصا در خاورمیانه باشد؛ بلکه شیوه استفاده از این ذخایر در راستای ارتقای بازدهی، ایجاد ارزش افزوده و کاهش اتلاف منابع بسیار مهم است.
 • ذوب‌آهن مشکلی در تامین تیرآهن ندارد

  گروه بنگاه‌ها – آزاده حسینی: همزمان با طی روند صعودی قیمت تیرآهن در بازار چندی است شایعاتی مبنی بر کاهش موجودی و عرضه این محصول منتشر شده و برخی کمبود تیرآهن را به تولید ریل به‌جای تیرآهن از سوی ذوب‌آهن نسبت می‌دهند و دلیل کاهش محصول را کمبود عرضه می‌دانند. در همین حال اغلب سبد تیرآهن‌های ذوب‌آهن برای نیمه مهر تا نیمه آبان ماه با کمبود عرضه مواجه است و اغلب تحویل‌ها به قبل و بعد از این تاریخ مربوط می‌شود؛ گرچه سررسید تحویل پیش از مهر ماه به میزانی بوده که پاسخگوی نیاز متقاضیان باشد.
 • تداوم کاهش قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: قیمت آهن‌آلات در مبادلات روز گذشته نزولی بود. دیروز جو مبادلات بازار برای محصولات شمش و میلگرد نزولی بود ولی قیمت تیرآهن صعودی اعلام شد.
 • آرامش نسبی در بازار پلیمرهای بورس‌کالا

  دنیای اقتصاد: معاملات محصولات پلیمری در روز گذشته با تعادل نسبی همراه بود آن هم در شرایطی که حتی چند جرقه رشد قیمت مطلوب برای گریدهای رایج در بورس‌کالا تجربه شد؛ هرچند که دادوستد روز گذشته حداقل‌های معاملاتی برای بازار پلیمرها را برآورده ساخت ولی با توجه به انتظار برای تحرک بیشتر بازار، می‌توان گفت که معاملات روز گذشته انتظارات را برآورده نکرد. نمی‌توان گفت که حجم معاملات و میزان تقاضای روز گذشته نگران‌کننده بود ولی این بازار در شرایطی که افت قیمت‌های پایه را تجربه کرده و شواهدی از بهبود را در هفته‌های گذشته به همراه داشت، با خوش‌بینی‌های بزرگ‌تری همراه بود که تاکنون محقق نشده است.
 • تسهیل تامین مالی طرح‌های پتروشیمی با راهکارهای نوین

  شرکت ملی صنایع پتروشیمی با همکاری نظام بانکی کشور به‌دنبال تسهیل تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای صنعت پتروشیمی است. حسین علیمراد مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت‌وگو با «نیپنا» اظهار کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی راهکارهای مختلفی برای کمک به تامین مالی پروژه‌های شرکت‌های داخلی دارد و سازوکارهایی را برای تامین مالی پروژه‌ها با به‌کارگیری توانمندی داخلی در دستور کار دارد که شرکت‌های داخلی با اتکا به امکانات خود فرآیندهای مالی یا بسته تامین مالی پروژه را ارائه کرده و اجرا کنند. وی افزود: سازوکار راه‌اندازی صندوق پروژه و صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی از جمله راهکارهایی است که درحال‌حاضر با یکی از بانک‌های تجاری داخلی و یکی از موسسات شناخته‌شده تامین سرمایه تا حدودی نهایی شده است و مراحل پایانی را پشت‌سر می‌گذاریم. امیدوار هستیم که بتوانیم پشتیبانی‌های لازم را نیز از دولت برای اجرایی کردن این سازوکارها داشته باشیم. این کار جدیدی است و باید توجه داشت که تاکنون صندوق پروژه و صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی در صنعت پتروشیمی ایجاد نشده و به‌کار گرفته نشده‌اند.
 • برنامه بخش‌خصوصی برای ایجاد‌ هایپر‌مارکت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: از دو سال پیش طرح‌ هایپر‌مارکت فولاد را ارائه دادیم اما به‌دلیل عدم حمایت‌ها مجبور شدیم این پروژه را به تنهایی پیش ببریم و هزینه زیادی هم پرداخت کردیم. محمدمهدی یارجانلی مدیرعامل صنعت ورق آرین پاژ با اعلام این مطلب به «دنیای‌اقتصاد» گفت: خوشبختانه شرکت‌ها و مجموعه‌های تولیدی جذب این طرح شده‌اند و درحال شکل‌گیری اتاق فکر هستیم و امیدواریم این طرح موجب اتفاقات خوبی در کشور شود. وی با اشاره به ناتوانی نظام قیمت‌گذاری ورق در کشور گفت: قیمت ورق گالوانیزه با ورق سرد یکی است؛ در صورتی که هزینه تولید ورق گالوانیزه بسیار بالاتر است. مدیرعامل صنعت ورق آرین پاژ افزود: نمی‌شود برای فولاد برنامه تبیین کرد اما صنعت خودرو را لحاظ نکرد یا خودرو را دید و فولاد را در نظر نگرفت. این یک زنجیره کلی است که باید در قالب صنعت مادر، فولاد را در نظر گرفت. وی راه حل خروج از این بحران را دوری از تفکر جزیره‌ای دانست و گفت: مادامی که این‌گونه فکر کنیم کشور آسیب می‌بیند و باید نگاه ما چند بعدی و چند وجهی باشد. یارجانلی در مورد پیوند و ارتباط صنعت با دانشگاه تصریح کرد درحال‌حاضر واحد ما با چند دانشگاه در ارتباط است و موضوعاتی را که مطرح کرده‌ایم آنها مثبت ارزیابی می‌کنند؛ اما در عمل این نگاه کوتاه‌مدت است. برای انجام این کار نیاز به اتاق فکر و تفکر پژوهشی است.

بیشتر

بیشتر