آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۲۴

 • امکان تجدیدنظر درعوارض صادرات معدنی‌ها

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها: از ابتدای مهر‌ماه بخشنامه‌ای به گمرکات ابلاغ شد که طبق آن اغلب صنایع معدنی برای صادرات مشمول پرداخت عوارض شدند. طبق این بخشنامه عوارض صادراتی محصولات صنایع معدنی بین ۱۰ تا ۲۵ درصد تعیین شد؛ این درحالی است که شورای‌عالی اقتصاد در خردادماه سال گذشته وضع عوارض بر صادرات کلیه مواد معدنی خام را تصویب کرد و طبق آن عوارض را برای سال اول (۱۳۹۷) ۵ درصد، سال دوم (۱۳۹۸) ۸ درصد و سال سوم (۱۳۹۹) ۱۰ درصد تعیین کرده بود اما به گفته جعفرسرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت تعیین میزان ۸ درصدی عوارض برای اقلام معدنی نقش بازدارندگی نداشت و شرایط به‌گونه‌ای شد که انواع مواد معدنی برای صادرات به بندرعباس انتقال و از آنجا راهی بازارهای صادراتی به‌ویژه چین شدند.
 • بهبود روحیه رقابتی پسته‌کاران از کانال بورس

  مجتبی خسروتاج، معاون اسبق وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است که ورود پسته به معاملات بورس‌کالا می‌تواند در شفاف‌سازی قیمت این محصول و حتی افزایش توان رقابت با محصول آمریکا در بازارهای رقیب موثر باشد. خسروتاج به «ایرنا» گفت: هر کالایی که در بورس عرضه می‌شود تعهدات را محکم‌تر و شفافیت را بیشتر می‌کند. در واقع به‌دلیل مکانیزمی که در آن وجود دارد هرکسی به راحتی نمی‌تواند سلیقه‌ای رفتار کند، زیرا سازوکار بورس، تعهدات خریدار و فروشنده را کنترل‌شده‌تر پیش می‌برد. فرضا اگر فروشنده‌ای ملزم به فروش کالایی با مشخصاتی تعریف‌شده شود، در مرحله تحویل کالا نیز باید محصولی کاملا مطابق با کیفیت مشخص و استانداردی که تعریف شده، تحویل دهد.
 • رکود در بازارآهن

  گروه بنگاه‌ها: در نخستین ماه از فصل پاییز بازار آهن در رکود به‌سر می‌برد و فعالان این بازار از عدم رونق در معاملات گله‌مندند از این‌رو اغلب خصوصی‌ها قیمت تولیدات خود را بدون تغییر در بازار غیررسمی پیشنهاد می‌دهند. در مبادلات روز دوشنبه ۱۵ مهر ماه جاری، به‌جز کاهش ۲۰ تومانی نرخ شمش فولاد سایر ذوبی‌ها شمش خود را بدون نوسان قیمت عرضه کردند.
 • ضرورت توسعه و سرمایه‌گذاری در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بر ضرورت توسعه و سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی تاکید کرد و گفت: این صنعت نقش اساسی در شکوفایی اقتصادی، توسعه پایدار و بومی‌سازی فناوری دارد. غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «نیپنا» با بیان اینکه صنعت پتروشیمی در ایجاد ارزش افزوده بیشتر، اشتغال بالاتر، رشد اقتصادی، توسعه صادرات، ارزآوری و... بسیار نقش‌آفرین است، گفت: پتروشیمی یکی از بخش‌های اصلی صنعت کشور و طلایه‌دار ایجاد ارزش افزوده در منابع نفت و گاز است. نماینده رشت در مجلس افزود: این صنعت نقش اساسی در شکوفایی اقتصادی، توسعه پایدار و بومی‌سازی فناوری دارد. وی بر لزوم جلوگیری از صادرات موادخام پتروشیمی در کشور تاکید کرد و گفت: برای بهتر شدن وضع موجود، حضور موثر در بازارهای جهانی، توسعه کارآفرینی، اشتغال و مصادیقی از این نوع باید به سمت تبدیل مواد خام به محصولات نهایی با ارزش افزوده بالا حرکت کرد. جعفرزاده‌ایمن‌آبادی به جهش سوم صنعت پتروشیمی نیز اشاره و عنوان کرد: این جهش اگر با رونق تولیدات صنایع پایین‌دستی همراه باشد، افزون بر ایجاد اشتغال فراوان، ارزش‌ افزوده بسیاری را نیز برای کشور به همراه دارد. نفت و پتروشیمی صنعت اول ایران محسوب می‌شود و به‌دلیل کارکردهای خود در مسیر توسعه کشور بسیاری از صنایع دیگر کشور را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.
 • خود تحریمی مانعی بر سر صادرات

  گروه بنگاه‌ها: متاسفانه شاهد عدم همراهی برخی مسوولان با تولیدکننده‌ها و صادرکننده‌ها هستیم که موجب بدقولی واحدهای ایرانی پیش بازرگانان خارجی می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی صنعت ورق آرین پاژ، محمدمهدی یارجانلی مدیرعامل این شرکت، با اعلام مطلب فوق، تصریح کرد: در سال ۹۷ که فاز جدید خود تحریمی و منع صادرات به‌وجود آمد فقط در فروردین ماه حدود ۵ هزار تن سفارش ورق فولاد صادراتی داشتیم آن هم در شرایطی که هنوز موضوع مزیت نرخ ارز مطرح نبود. اما به محض اینکه قسمت اول محموله صادراتی را به مقصد حمل کردیم در مرحله دوم به منع صادراتی برخوردیم. این درحالی است که درحال‌حاضر از ازبکستان، ترکیه، ترکمنستان، عمان، عراق و... سفارش داریم. وی افزود: بازارهای بزرگی در زمینه صادرات محصولات ما وجود دارد؛ اما متاسفانه مشکلات صادرات مطرح است.

بیشتر

بیشتر