آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۱۷

 • دو رکورد در بازار پلیمرها جابه‌جا شد

  محمدحسین بابالو
  دنیای‌اقتصاد: بازار پلیمرها در هفته گذشته توانست دو رکورد از خود بر جا بگذارد که ثبت این دو رکورد از آمادگی این بازار برای خروج از رکودی حکایت دارد که مدت‌ها است بر این بازار سایه افکنده است. ثبت بالاترین رشد «شاخص قیمت پلیمرهای دنیای‌اقتصاد» بعد از ۱۰ هفته و ثبت بالاترین حجم معاملات هفتگی بعد از ۵/ ۴ ماه دو رکوردی هستند که امیدها را به این بازار و بخش‌های پایین‌دستی نشان می‌دهند. بالابودن حجم معاملات پلیمرها در هفته گذشته نشان داد که عزم بازار برای تغییر فاز و تداوم روزهای خوب معاملات جدی است اگرچه حجم معاملات این هفته نیز می‌تواند آخرین میخ بر تابوت رکود باشد. قیمت‌های پایه اما در بورس‌کالا برای روز گذشته با کاهش نرخ اعلام شد که شاید یک نگرانی محدود را در بازار ایجاد کند اگرچه حجم تولید در صنایع تکمیلی است که در نهایت تعیین‌کننده سمت و سوی بازار خواهد بود. با توجه به رشد «شاخص قیمت پلیمرهای دنیای‌اقتصاد» در هفته گذشته همراه با بالابودن حجم دادوستد هفتگی، تکانه مهمی در بازار ثبت شده است که تداوم آن در هفته جاری از مسیر حجم معامله پلیمرها قابل رهگیری خواهد بود. این هفته شاید روند کلی بهبود در بازار قطعی شود.
 • توانایی عرضه ۳ میلیون تن فرآورده نفتی در ماه

  دنیای‌اقتصاد: عملکرد بورس انرژی ایران در سال‌جاری به مراتب در مقایسه با گذشته درخشان‌تر بوده است و رکوردهایی در ماه‌های اخیر در حجم معاملات در این بازار به ثبت رسیده که بی‌سابقه و حتی دور از ذهن بوده است. این رکوردها از آن جهت جالب توجه است که حتی نفت نتوانسته نقشی در ثبت آنها داشته باشد و به عبارتی بر مبنای سایر مولفه‌ها کسب شده که نشان‌دهنده اهمیت این بازار در میان معامله‌گران است.
 • تداوم رشد قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: مبادلات هفتم مهر ماه سال‌جاری با رشد قیمت فولاد دنبال شد. با وجود محدودیت‌های اعمال‌شده در صادرات سنگ‌آهن، قیمت‌ها در بازار داخلی با رشد مواجه شد. به گفته فعالان بازار، افزایش قیمت شمش فولاد، عامل رشد نرخ محصولات نهایی نظیر میلگرد و تیرآهن شده است.
 • معاملات گواهی سپرده پسته از سه‌شنبه در بورس کالا آغاز می‌شود

  مدیرعامل بورس کالای ایران از آغاز معاملات گواهی سپرده پسته از روز سه‌شنبه ۹ مهرماه ۱۳۹۸ در این بورس خبر داد. حامد سلطانی‌نژاد ضمن اعلام این خبر به «کالاخبر» گفت: معاملات گواهی سپرده پسته از روز سه شنبه هفته جاری درحالی در بورس کالای ایران آغاز می‌شود که دو انبار پذیرش شده آماده تحویل محصول پسته از باغداران هستند.
 • افزایش ظرفیت تولید اتیلن کره‌جنوبی

  کره‌جنوبی با هدف تامین اتیلن خود سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای را درصنعت پتروشیمی خود انجام می‌دهد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر