آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۸۱

 • آرامش و انتظار در بازار پایه

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: بررسی آمارهای بورس‌کالا در دو تالار صنعتی و پتروشیمی و برای چهار دسته از محصولات یعنی فولاد، مس، محصولات پلیمری و شیمیایی نشان می‌دهد آرامش به بازارهای پایه کشور برگشته است و این آرامش از وجوه مختلفی قابل بررسی است. بررسی‌ها از این چهار محصول و بازار نشان می‌دهند این آرامش نه‌تنها در بورس‌ که در بازار آزاد نیز قابل پیگیری است علاوه بر آن این آرامش در سطوح عرضه، تقاضا و معاملات و همچنین قیمت‌ها قابل رصد است. در بازار فولاد میانگین قیمت محصولات فولادی در ۵ ماه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۷ درصد رشد را از خود نشان می‌دهد و با آنکه تقاضای دلالی از بازارها رخت بربسته، اما تقاضا برای فولاد و محصولات فولادی در سال‌جاری نه‌تنها کاهش نیافته، بلکه حتی تقویت شده است.
 • رشد ۱۰ درصدی معاملات هفتگی شیمیایی‌ها

  دنیای اقتصاد: اوضاع معاملات در بازار ترکیبات شیمیایی بورس‌کالا بهبود یافته است. التهاب خرید برای گریدهای جذاب کاهش یافته و حجم معاملات هم اندک اندک درحال بهبود است. در روز گذشته در بورس‌کالا شاهد عرضه بیش از ۲۸ هزار تن از انواع ترکیبات شیمیایی بودیم که از این میزان، نزدیک به ۱۸ هزار تن آن مورد معامله قرار گرفته است. این رقم به خودی خود خبر از بهبود بازار دارد اگرچه برای بررسی دقیق‌تر اوضاع باید حجم معاملات هفتگی را مدنظر قرار داد. در هفته جاری نزدیک به ۲۰ هزار تن از انواع ترکیبات شیمیایی در بورس‌کالا مورد داد و ستد قرار گرفته است که به نسبت هفته قبل از آن از یک رشد ۱۰ درصدی حکایت دارد. این رشد حجم معاملات را باید به فال‌نیک گرفت، زیرا در کنار بهبود حجم معامله پلیمرها در روزهای اخیر، سیگنال دوم از بهبود بازار به‌شمار می‌رود.
 • اولین گشایش صادراتی برای نوردکاران فولادی

  دنیای اقتصاد: در جلسه‌ای که روز سه‌شنبه بین هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و دکتر مدرس خیابانی، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی و نیز جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت برگزار شد شرط عرضه داخلی برای صادرات نوردکارانی که شمش از بورس‌کالا نخریده‌اند، حذف شد که این خبر برای فعالان حوزه صنعت فولاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند سیگنالی برای تصمیمات جدید دولت به منظور تسهیل صادرات محصولات فولادی باشد.
 • شمش کیمیا افزایش قیمت ۱۰ تومانی داشت

  گروه بنگاه‌ها: در مبادلات روز چهارشنبه ۲۳ مرداد ماه جاری، شمش فولاد کیمیا شاهد رشد نرخ ۱۰ تومانی شمش در هر کیلو بود. در این روز، مابقی ذوبی‌ها محصولات خود را بدون تغییر قیمت در بازار غیررسمی عرضه کردند.
 • پترو پالایشگاه‌ها راهبردی برای کاهش خام‌فروشی

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد: افزایش ظرفیت محصولات و فرآورده‌های نفتی و میعانات گازی به اندازه تمام نفت و میعانات گازی تولیدی در کشور می‌تواند ابزاری برای بی اثر کردن تحریم‌های نفتی آمریکا باشد به‌صورتی‌که تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی نیز برای سهم مناسبی از آن متناسب با بازار منطقه‌ای مهیا شود.

بیشتر

بیشتر