آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۷۹

 • تقریبا صفر!

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: حجم معاملات محصولات کشاورزی در بازار فیزیکی بورس کالا به صفر میل کرده تا جایی که در گزارش هفتگی بورس کالا منتهی به ۱۸ مرداد سال‌جاری، درصد تغییرات حجم معاملات، منفی ۱۰۰ درصد ذکر شده است. همین عدد خود یک خبر بسیار مهم است که البته در گذشته نسبت به وقوع چنین رخدادی هشدار دادیم اما چندان توجهی به آن نشد. ۲۶ فروردین‌ سال‌جاری در گزارشی با عنوان «هشدار خروج کشاورزی از بورس» دقیقا به این مطلب پرداختیم، ولی دستگاه‌های ذی‌ربط توجهی به این هشدار نکردند و هم‌اکنون این نگرانی محقق شده است.
 • بورس‌کالا راهگشای ساماندهی محصولات کشاورزی است

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برای ساماندهی بازار محصولات کشاورزی نیاز به فکر نو و اقدامات جدید داریم که در این زمینه بورس‌کالا می‌تواند راهگشا باشد. سیدناصر موسوی‌لارگانی در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: در ماه‌های اخیر از عرضه زعفران و زیره در بورس‌کالا و راه‌اندازی انواع قراردادهای روی این دو محصول می‌شنویم، این در شرایطی است که به مرور با آشنایی کامل کشاورزان و تولیدکنندگان با معاملات بورس شاهد بهبود روندها، واقعی شدن قیمت‌ها و رسیدن سود واقعی به کشاورزان خواهیم بود.
 • انتشار ۵ هزار میلیارد اوراق سلف نفت‌خام در پایان مرداد

  وزارت امور اقتصادی و دارایی در نظر دارد نسبت به انتشار و عرضه مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد نفت‌خام دولت با نرخ اختیار خرید تبعی ۱۸درصد سالانه از طریق بورس انرژی اقدام کند. به گزارش شادا، وزارت امور اقتصادی و دارایی (به نیابت از دولت جمهوری اسلامی ایران) در نظر دارد در اجرای بند (ح) تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور نسبت به انتشار و عرضه مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد نفت‌خام دولت با نرخ اختیار خرید تبعی ۱۸درصد سالانه از طریق شرکت بورس انرژی ایران اقدام کند.
 • ساختار سنتی تولید و معامله مهم‌ترین مشکل بخش کشاورزی

  عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی می‌گوید امروز عمده مشکلات بخش کشاورزی برای مسوولان نمایان است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به ساختار سنتی تولید و معامله، انگیزه پایین کشاورزان، قیمت‌های تحمیلی و واسطه‌های پرشمار اشاره کرد که برای عبور از این دست مشکلات باید به ساختار مدرن و دادوستد شفاف روی بیاوریم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر