آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۵۵

 • بازار کالا میزبان سرمایه‌های راکد

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: بورس‌های کالایی در جهان توانایی بالایی در تامین نیاز واحدهای پایین‌دستی و تامین پروژه‌های مهم و ملی دارند. این مهم در ایران نیز کم و بیش هست اما شق دیگری از منافع ناشی از این بازارها در ایران کمرنگ‌تر از کشورهای توسعه یافته وجود دارد و آن جذب منابع مالی سرمایه‌گذاران و صاحبان سرمایه – نه خریداران واقعی مواد اولیه – است. در ایران دلالان برای کسب سود ناشی از این منافع وارد بازار می‌شوند و این درحالی است که در دنیا صندوق‌های کالایی فضایی را برای ورود سرمایه‌های راکد ایجاد می‌کنند بنابراین، نوسانات کنترل شده و بازار در فضایی آرام به‌سر می‌برد. خوشبختانه مسوولان بورس کالای ایران نیز در تلاشند تا از این ظرفیت به نحوی جدی استفاده کنند و به این ترتیب زمینه‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای کالایی را فراهم کنند.
 • افزایش قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی با دلار نیمایی

  دنیای اقتصاد: روز گذشته دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا را با افزایش اعلام کرد؛ آن هم در شرایطی که رشد قیمت دلار نیمایی برای متوسط هفتگی آن مهم‌ترین اهرم این رشد نرخ به شمار می‌رود. در روز گذشته نرخ پایه اغلب گریدهای پلیمری افزایشی بود و تنها در این گروه کالایی، پلی‌اتیلن‌ترفتالات‌ها با کاهش همراه بودند.
 • صندوق کالایی کشاورزی راه‌اندازی می‌شود

  مدیرعامل بورس‌کالای ایران به پیوند بازار مالی و کشاورزی در بستر بورس‌کالای ایران اشاره کرد و گفت: برنامه توسعه معاملات محصولات کشاورزی در بورس‌کالا پس از گواهی سپرده کالایی و بازار مشتقه به راه‌اندازی صندوق‌های کالایی کشاورزی منتهی می‌شود. حامد سلطانی‌نژاد در گفت‌وگو با «ایرنا» به راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی مبتنی بر محصولات کشاورزی تاکید و اظهار کرد: پس از معاملات پر حجم زعفران در بازار نقد، گواهی سپرده کالایی، قرارداد آتی و اختیار معامله، به تازگی معاملات گواهی سپرده کالایی و قرارداد آتی زیره‌سبز در بورس‌کالا آغاز شده تا در کنار تنوع کالاهای کشاورزی شاهد شکل‌گیری زنجیره ابزارهای مالی در بورس‌کالا باشیم. وی گفت: درحال‌حاضر با توجه به ترکیب گواهی سپرده و بازار مشتقه در حوزه معاملات زعفران و زیره‌سبز، راه‌اندازی صندوق کالایی کشاورزی در بورس‌کالا مسیر هموارتری را در پیش دارد.
 • ثبات نسبی قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: پس از یک دوره نزولی، قیمت انواع آهن‌آلات در بازار با ثبات نسبی همراه بود. دیروز اغلب تولیدکنندگان در نرخ‌های پیشنهادی فروش تغییری اعلام نکردند. تصمیمات جلسه امروز ستاد تنظیم بازار بر روند قیمت آهن‌آلات موثر خواهد بود.
 • نقش فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس در برندسازی مواد معدنی

  گروه بنگاه‌ها: سیدرضا عظیمی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مراحل مدیریت بازار و زنجیره تامین محصولات معدنی، برندسازی است، گفت: از طریق ایجاد امنیت خرید برای مشتریان حوزه داخل و بین‌الملل، مشتریان مواد معدنی می‌توانند جهت تامین مواد اولیه صنایع مصرفی خود برنامه‌ریزی بلند‌مدت داشته باشند. به گزارش «دنیای اقتصاد» مجری طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌ مقیاس شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تاکید کرد: باید توجه داشت که ساختار ماده معدنی، رفتار زمین شناسی، عیار و درصد ترکیبات مواد معدنی تولید شده قبل از فرآوری متغیر است از این‌رو به‌رغم برنامه‌ریزی مصرف مواد معدنی با عیار ثابت یا با رنج مشخص در واحدهای فرآوری، کنترل برخی از ترکیبات جانبی بسته به شرایط تکنولوژی یا هزینه فرآوری آن تفاوت و اهمیت دارد. وی تصریح کرد: عیار عناصر مضر نقش بسزایی در تعیین قیمت ماده معدنی داشته و در برخی مواقع موجب حذف آن در بازار مصرف می‌شود.

بیشتر

بیشتر