آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۵۴

 • نوشداروی بخش کشاورزی ایران

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: بورس‌کالای ایران طی روزهای اخیر با قدرت معاملات آتی زیره‌سبز را در تالار محصولات کشاورزی آغاز کرده و آمارهایی که طی این مدت توسط این بازار منتشر شده نشان می‌دهد استقبال خوبی از معاملات آن صورت گرفته که جای خوشحالی برای کشاورزان دارد. عرضه زیره‌سبز بعد از عرضه زعفران در بورس‌کالا که تجربه بسیار خوبی بود این امیدواری را ایجاد کرده که بخش زیادی از دل مشغولی‌های تولیدکنندگان محصولات کشاورزی از این بستر به سرعت برطرف می‌شود و دست دلالان از بازار محصولات کشاورزی کوتاه خواهد شد. این موضوعات چشم اندازهای بسیار مناسبی را برای آینده تمام محصولات کشاورزی رقم می‌زند. تاکنون این بازار نشان داده می‌تواند منافع قشر کشاورز جامعه را تضمین کند. عرضه گندم در بورس‌کالا و قیمت تضمینی دولت برای این محصولات، عرضه زعفران و بهبود و واقعی‌سازی قیمت‌های این محصول و حالا عرضه زیره‌سبز در قالب قراردادهای آتی و گواهی سپرده.
 • امکان راه‌اندازی بورس کالای مشترک میان ایران و عراق

  مدیرعامل بورس‌ کالای ایران گفت: در بخش بین‌الملل ریل‌گذاری‌ها و هدف‌گذاری‌های خوبی در بورس‌ کالا انجام شده و برنامه‌های مختلفی برای ایجاد زیرساخت تبادلات تجاری طراحی شده است، از جمله تشکیل بورس مشترک با عراق یا ایجاد زیرساخت‌هایی برای ساخت انبار کالا که امیدواریم به‌زودی یکی از این موضوعات به نتیجه برسد.
 • تداوم روند نزولی قیمت آهن

  گروه بنگاه‌ها: در نخستین روز هفته نیز بازار آهن با افت قیمت‌ها و جومنفی آغاز به‌کار کرد. در این روز به‌رغم اینکه نرخ شمش در بورس کالا با رشد مواجه شده بود، قیمت‌های بازار منفی شد. روز گذشته واحد‌های شرکت ذوب بریس، مجتمع فولاد آلیاژی کیمیا و شرکت فولاد اصفهان نرخ پیشنهادی فروش را بین ۲۰ تا ۷۰ تومان در هر کیلو با کاهش اعلام کردند. گرچه به نظر می‌رسد روز گذشته با اصلاح قیمت پایه میلگرد در بورس روند نزولی آن متوقف شده و شیب منفی قیمت آهن در بازار نیز متوقف شود.
 • معامله ۱۹ هزار میلیارد ریال انواع محصول در بورس کالای ایران

  در هفته منتهی به ۱۹ تیر ماه، ۴۰۲ هزار و ۱۴۵ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۹ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت. به گزارش «کالاخبر»، طی هفته اخیر و در تالار محصولات صنعتی و معدنی ۷۳هزار و ۲۰۶ تن انواع کالا به ارزش ۴ هزار و ۶۶ میلیارد ریال معامله شد. در این تالار ۶۵ هزار و ۳۱۴ تن فولاد، یک هزار و ۷۶۰ تن مس، ۲ هزار و ۵۶۰ تن آلومینیوم، ۱۲۰ تن کنسانتره مولیبدن، ۱۲ تن کنسانتره فلزات گرانبها، ۳ هزار تن کک و ۴۰ تن شمش روی از سوی مشتریان خریداری شد. همچنین در هفته معاملاتی مذکور در دو بخش داخلی و صادراتی تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، ۳۲۷ هزار و ۹۴۳ تن انواع کالا به ارزش ۱۵ هزار و ۶۱۵ میلیارد ریال به فروش رسید. در این تالار ۱۰۶ هزار و ۵۸۰ تن وکیوم باتوم، ۱۰۸ هزار و ۸۲۶ تن قیر، یک هزار و ۳ تن عایق رطوبتی، ۲۱ هزار و ۵۰۰ تن لوب کات، ۵ هزار تن سلاپس واکس و ۳ هزار و ۲۸۰ تن گوگرد معامله شد.
 • افزایش معامله محصولات پتروشیمی‌ در بورس‌کالا

  بازار محصولات پتروشیمی بورس‌کالا هفته گذشته شاهد رشد حجم معاملات در دو بازار شیمیایی و پلیمری بود.
 • ۳۰۷ هزار قرارداد آتی زعفران و زیره در بورس‌کالا منعقد شد

  در جریان معاملات هفته گذشته بازار مشتقه بورس‌کالای ایران معامله‌گران بر پایه زعفران نگین و رشته‌ای و همچنین زیره‌سبز بیش از ۳۰۷ هزار و ۳۰۰ قرارداد آتی منعقد کردند و ارزشی بیش از ۴ هزار و ۴۱۸ میلیارد و ۱۳۵ میلیون ریال را رقم زدند. به گزارش «کالاخبر»؛ در میان این قراردادها بیشترین حجم معاملات مربوط به قرارداد آتی زعفران نگین برای تحویل شهریور ۹۸ بود که در پی بازگشایی از روز ۱۵ تیرماه، در این نماد ۱۴۹ هزار و ۵۲۶ قرارداد منعقد شد تا قرارداد مذکور با ثبت ارزش ۲ هزار و ۱۰۵ میلیارد ریالی، نزدیک به نیمی از ارزش معاملات هفتگی بازار مشتقه را به تنهایی رقم بزند. زعفران نگین تحویل مرداد ۹۸ نیز با معامله بیش از ۱۳۰ هزار قرارداد و ثبت ارزش معاملات یک هزار و ۷۴۹ میلیارد ریالی، دنباله‌رو همگروهی خود بود و از نظر حجم و ارزش معاملات هفتگی در جایگاه دوم قرار گرفت. در تنها سررسید معاملاتی زیره‌سبز با سررسید شهریور ۹۸ نیز تعداد ۶۴۲۴ قرارداد درحالی منعقد شد که این تعداد قرارداد معادل بیش از ۶۴۲ تن محصول زیره‌سبز یا در اصطلاح، طلای سبز است. به این ترتیب، ارزش معاملات قرارداد مذکور در اولین هفته معاملاتی، به رقمی بیش از ۲۹۸ میلیارد و ۸۱۳ میلیون ریال رسید.
 • فولاد خراسان، واحد نمونه سال ۹۸

  گروه بنگاه‌ها: مجتمع فولاد خراسان، عنوان واحد نمونه صنعتی و معدنی سال ۹۸ خراسان رضوی را به‌دست آورد.طی حکمی از سوی علیرضا رزم‌حسینی، استاندار و حسن حسینی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، مجتمع فولاد با مدیریت سیدحسین احمدی‌سلیمانی به عنوان واحد نمونه صنعتی و معدنی سال ۹۸ انتخاب و معرفی شد.

بیشتر

بیشتر