آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۵۲

 • نفس تنگی بازار

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: پنج‌شنبه هفته گذشته در گزارشی با عنوان «بازگشت بازار با تقلای سفته‌بازان» از رخدادهای پیدا و پنهان بازار فولاد خبر داده و در آن گزارش از رشد قیمت‌ها با اهرم سفته‌بازی یا خریدهای انباری سخن گفتیم. این شرایط هم‌اکنون و پس از گذشت یک هفته، با وضوح بیشتری درحال خودنمایی است؛ آن هم در شرایطی که بازار فولاد پس از یک فاز رشد نرخ باز هم وارد روندی نزولی شده است و نشان می‌دهد که کشش تقاضا در بازار داخلی به قدری نبوده که بتواند رشد قیمت‌ها را با خود به حرکت درآورد. این روند یعنی معکوس شدن جریان بازار چیز عجیبی نبوده و نیست، آن ‌هم در شرایطی که اغلب فعالان بازار فولاد از ضعف محسوس تقاضای موثر یا همان خرید از سمت مصرف‌کننده نهایی گله‌مند هستند.
 • پنج نگرانی فولاد جهان تا ۲۰۲۰

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: لااقل پنج موضوع مهم وجود دارد که در ماه‌های آتی مسیر بازارهای جهانی فولاد را تعیین می‌کند؛ نخستین عامل توافق‌های تجاری بین آمریکا و چین است که این گفت‌وگوها بار دیگر با خوش‌بینی بیشتر آغاز شده است. موضوع دوم رفع چالش‌های مربوط به سنگ‌آهن و عرضه این محصول توسط شرکت‌هایی است که اکنون عرضه‌های خود را به شدت کاهش داده و باعث شده‌اند قیمت این محصول به‌صورت سرسام‌آوری رشد کند.
 • تداوم کاهش قیمت شمش فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه شمش فولاد برای چند روز متوالی از کاهش قیمت برخوردار بود؛ به‌گونه‌ای‌که فولاد کیمیا و بریس به ترتیب افت نرخ ۱۰ و ۳۰ تومانی را در هر کیلو تجربه کردند. در این مدت، اما مقاطع همچنان بدون نوسان نرخ از سوی خصوصی‌ها به بازار غیررسمی عرضه شد.
 • پروژه ملی ایجاد ظرفیت ۱۰ میلیون تنی فولاد در حاشیه خلیج‌فارس

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه توسعه و افزایش ظرفیت تولید فولاد تا سقف ۱۰ میلیون تن در منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس با مشارکت بخش‌خصوصی در قالب یک کنسرسیوم عصر روز سه‌شنبه در محل سازمان ایمیدرو امضا شد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، خداداد غریب‌پور در مراسم امضای تفاهم‌نامه برای دستیابی به ظرفیت یاد شده در حاشیه خلیج‌فارس در محل ایمیدرو گفت: این سازمان ۱۰۰ درصد زیرساخت‌های لازم این برنامه از قبیل تامین آب و برق را عهده‌دار می‌شود.

بیشتر

بیشتر