آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۵۱

 • رکود تورمی در راه صنایع پایین‌دست؟

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: بازار پلیمرها اگرچه با جرقه‌هایی از رشد قیمت چند روزی است که ایفای نقش می‌کند، ولی بررسی‌ها نشان از پایین بودن جدی تقاضای موثر داشته که در کنار رشد قیمت‌ها از مسیر نر‌خ‌های پایه در بورس‌کالا تنها می‌تواند رکود فعلی را به رکود تورمی بدل سازد. در شرایطی شاهد رشد قیمت‌های پایه با ابزار افزایش نرخ دلار نیمایی هستیم که اغلب بازارهای داخلی در رکود قرار دارد و فروش محصولات نهایی هر روز دشوار‌تر می‌شود. قیمت‌های بالای فعلی هم ضعف نقدینگی را برجسته‌تر از قبل بزرگنمایی کرده و فرآیند تامین مواد اولیه را محدود می‌کند. البته جرقه‌های رشد قیمتی در بازار آزاد با اهرم رشد نرخ‌های دستوری در بورس ‌کالاست و بازار راهی جز پذیرش این قیمت‌ها ندارد، اما به معنی تقویت تقاضا در بازار داخلی نیست.
 • تداوم کاهش نرخ شمش فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در مبادلات روز گذشته بازار آهن، شمش فولاد مجددا از سوی برخی از ذوبی‌ها ازجمله فولاد کیمیا با کاهش قیمت اعلام شد. در این روز، مقاطع فولاد بدون نوسان قیمت از سوی نوردکاران مورد مبادله قرار گرفت.
 • دستور معاون اول رئیس‌جمهوری برای تکمیل صنایع لامرد

  گروه بنگاه‌ها: معاون اول رئیس‌جمهور با حضور در منطقه ویژه اقتصادی لامرد، دستور بسیج امکانات برای تکمیل صنایع این منطقه ویژه اقتصادی را صادر کرد. به گزارش روابط‌عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد، فریدون فدایی‌دولت مجری طرح صنایع انرژی‌بر لامرد و پارسیان و مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی منطقه در حاشیه بازدید معاون اول رئیس‌جمهور گفت: طی بازدید از صنایع و پروژه‌ها و همچنین نشست تخصصی و گزارش‌های ارائه‌شده از دست‌اندرکاران، معاون اول رئیس‌جمهور با توجه به بروز برخی مشکلات بر ضرورت همگرایی و هم‌افزایی و استفاده مطلوب از همه ظرفیت‌ها برای تکمیل طرح‌ها به‌خصوص آلومینیوم جنوب تاکید کرد و از مدیران ملی و استانی خواستار توجه ویژه به این مهم و تقویت زیرساخت‌ها برای دوران ساخت و بهره‌برداری و تامین خوراک موردنیاز صنایع شد.
 • معرفی مدیرعامل معدنی و صنعتی ماهان

  گروه بنگاه‌ها: جلسه معارفه مدیرعامل هلدینگ گسترش صنایع و معادن ماهان در محل این هلدینگ برگزار شد. به گزارش خبرنگار «دنیای اقتصاد» در جلسه یادشده صادق جاهد خطیبی با حضور مهدی جهانگیری ریاست گروه مالی گردشگری به عنوان مدیرعامل هلدینگ معرفی شد.در این جلسه به اهمیت موضوع تکمیل زنجیره فولاد که از اصلی‌ترین اولویت‌های هلدینگ ماهان و گروه مالی گردشگری است، اشاره شد. این امر تکمیل حلقه‌های این زنجیره شامل سنگ‌آهن (خوراک اولیه)، کنسانتره، گندله، آهن‌اسفنجی و نهایتا ذوب‌و نورد را دربر می‌گیرد. همچنین بر پیگیری جدی تکمیل فاز دوم طرح فولاد بافت و مجتمع فولاد صنعت‌بناب نیز تاکید شد. این شرکت پیش از این بدون مدیرعامل و با مسوولیت سرپرست اداره می‌شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر