آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۴۰

 • دو نقصان بزرگ در مدیریت بازارهای کالا

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: تلاش برای مدیریت بازار به کمک دستورالعمل یا سامانه‌های مختلف در شرایط فعلی که اغلب بازارها با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند از جمله اقداماتی است که هم به بدنه اقتصادی جامعه هزینه وارد کرده و هم کارآیی چندانی ندارد؛ همان‌طور که تاکنون نداشته است. در کنار این رویکرد شاهد هستیم که بهای بسیاری از کالاها به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم با نوسان قیمت دلار نیمایی تعیین می‌شود که این هم یک نقیصه جدی برای بازار است آن هم در شرایطی که دلار نیمایی هفته‌هاست در یک مسیر صعودی مستمر حرکت کرده است. این دو رخداد دو نقیصه جدی برای مدیریت بازار است آن هم در شرایطی که نیاز به آزادی عمل معاملاتی مخصوصا برای مواد اولیه به وضوح حس می‌شود.
 • بهبود کیفیت و کاهش عیوب تختال‌های تولیدی در فولاد هرمزگان

  گروه بنگاه‌ها: معاون بهره‌برداری فولاد هرمزگان گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف استراتژیک فولاد هرمزگان افزایش کیفیت محصول تولیدی و بالا بردن میزان رضایت مشتریان داخلی و خارجی است.
 • بازار فولاد همچنان در رکود

  گروه بنگاه‌ها: برای چهارمین روز متوالی بازار آهن روند کاهشی قیمت داشت، اما تولیدکنندگان برای محصولات خود قیمتی ارائه ندادند. در این روز، فقط فولاد کیمیا کاهش ۵۰ تومانی را در نرخ هر کیلو شمش در بازار غیررسمی تجربه کرد.
 • پیشتازی مرکز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی در ارتقای معادن کوچک

  گروه بنگاه‌ها: مرکز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی، پیش از آنکه فعال‌سازی معادن کوچک به‌عنوان یکی از استراتژی‌های ایمیدرو مطرح شود،‌ روی تکنولوژی فرآوری سیار برای صنایع کوچک اقداماتی انجام داده و دانش آن را عرضه کرده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، خداداد غریب پور رئیس هیات‌عامل ایمیدرو در بازدید از مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران گفت: کشور ما با توجه به دارا بودن منابع طبیعی و ظرفیت بالای منابع انسانی می‌تواند به خودکفایی رسد که لازمه آن همکاری بین بخش دانشگاهی و صنعت است. وی تصریح کرد: همکاری بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی و جهاد دانشگاهی در حوزه صنعت نفت و معادن مس به نتایج خوبی رسیده و جهاد دانشگاهی می‌تواند در زمینه‌های فولاد، طلا، فلزات کمیاب، صرفه‌جویی در انرژی الکتریکی، محیط‌زیست، معدن و صنایع معدنی همکاری داشته باشد. غریب‌پور خاطرنشان کرد: مایل هستیم جهاد دانشگاهی به ما حوزه‌های صنعتی پیشنهاد همکاری دهد، به‌خصوص در شرکت‌هایی که وابسته به خارج از کشور هستند و نیاز به دانش فنی دارند و از ظرفیت علمی جهاد دانشگاهی در قالب ساختارها استفاده کنیم. رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: به‌دنبال بومی‌کردن فناوری در همکاری مشترک با جهاد دانشگاهی هستیم و در ساختارهای مدیریتی شرکت‌هایی که نیاز به دانش فنی و مدیریت انتقال تکنولوژی دارند از اعضای هیات علمی جهاد دانشگاهی استفاده کرده و پیوند ساختاری با این نهاد ایجاد کنیم. رئیس هیات عامل ایمیدرو، توجه به مرکز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی و توسعه آن را از اولویت‌های این سازمان اعلام کرد.
 • راهیابی دو طرح فولاد خراسان به جمع طرح‌های برتر ایمیدرو

  گروه بنگاه‌ها: دو طرح از پروژه‌های بهره‌وری برتر ایمیدرو به طرح‌های ارائه شده مجتمع فولاد خراسان تعلق گرفت. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، در مراسمی که به منظور تقدیر از پروژه‌های برتر اجرا شده در حوزه‌های معادن و صنایع معدنی ایران برگزار شد، طرح «بومی‌سازی قفسه‌های کاتریج استندهای نهایی نورد» و طرح «بهینه‌سازی فرآیند تولید در کوره‌های احیا مستقیم» از میان طرح‌های ارائه شده مجتمع فولاد خراسان، به‌عنوان طرح‌های برتر ایمیدرو شناخته شد و مورد تقدیر قرار گرفت. اسماعیلی، معاون برنامه‌ریزی و فناوری فولاد خراسان در این مورد گفت: مهم‌ترین پارامتر در ارزیابی طرح‌ها، تاثیر آنها بر بهره‌وری و کاهش مصارف در پروسه تولید خواهد بود. بنا بر این گزارش، سعید رضایی، رئیس واحد تضمین کیفیت و تعالی سازمانی فولاد خراسان، با بیان اینکه در سال‌های ۱۳۹۵ و ۹۶ نیز طرح‌های مربوط به کاهش مصرف نسوز و اصلاح کلاریفایرهای فولاد خراسان جزو برترین پروژه‌‌های ایمیدرو بود، افزود: هر ۲ طرح پیشنهاد شده شرکت به سازمان ایمیدرو، در قالب طرح‌های نظام پیشنهادها و پس از طی مراحل پیش‌بینی شده انتخاب شدند که با اخذ تایید از شورای‌عالی بهپویی، اظهارنامه آنها به‌عنوان پروژه بهره‌ور به جشنواره معرفی شد. براساس این گزارش، در سه دوره اخیر برگزاری جشنواره سالانه بهره‌وری ایمیدرو، همه ساله فولاد خراسان در میان شرکت‌های دارای طرح برتر حضور داشته، اما این نخستین بار است که ۲ طرح برتر از میان پروژه‌های فولاد خراسان برگزیده می‌شود.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر