آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۶۲

 • ناکامی در راند ششم

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: عرضه یک میلیون بشکه‌ای نفت خام در بورس انرژی در روز گذشته ناکام ماند و هیچ سفارش خریدی در این بازار به ثبت نرسید. قیمت پایه پیشنهادی برای این عرضه ۵۹ دلار و ۶۳ سنت بود که به نسبت قیمت‌های موجود در معاملات جهانی رقم متعادلی به شمار می‌رود آن‌هم در شرایطی که پتانسیل تعدیل این نرخ در فرآیندهای معاملاتی وجود داشت. به‌صورت دقیق‌تر اگر سفارش خرید در بازار ثبت می‌شد که حداقل آن ۳۵ هزار بشکه است؛ امکان چانه‌زنی خریدار و فروشنده وجود داشت و با توجه به تجربیات پیشین و همچنین ذهنیت منعطف عرضه‌کننده اصلی یا همان شرکت ملی نفت ایران؛ امکان تعدیل نرخ و ثبت معامله وجود داشت ولی در نهایت خریداری برای خرید حداقل یک محموله هم در این بازار پیشقدم نشد. عرضه‌کننده و بورس هر دو تلاش خود را برای حمایت از حجم معاملات در روزهای اخیر به کار بستند ولی تاکنون این تلاش‌ها موفقیت‌های مورد نظر را به دست نیاورده است.
 • عبرت‌ها و درس‌های ۲۰۱۸ برای بازارهای کالا

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد : یک کارشناس وال‌استریت می‌گوید اقتصاد جهان در سال جاری میلادی و سال آینده در شرایط عدم قطعیتی جدی در نوسان خواهد بود و تصمیماتی که ابرقدرت‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی می‌گیرند ممکن است نتایج معکوسی داشته باشند. او در عین حال اعلام کرده است که خطر حوادث غیرمنتظره و تصمیمات ناگهانی در بین سیاستمداران جدی است و نمی‌توان با جدیت حتی درباره آثار و نتایج این تصمیمات تحلیلی ارائه کرد اما آنچه مسلم است ترکش این تصمیمات بازارهای کالایی را نیز به سرعت در بر خواهد گرفت. یکی از ریسک‌های خیلی مهم واگرایی اقتصادهای دنیا است که در همین راستا اتفاقاتی از جمله جنگ‌های تجاری بین آمریکا و چین و اروپا را باید خاطرنشان کنیم که اثرات مهمی را در سال ۲۰۱۸ روی بازارهای کالایی دنیا بر جای گذاشت.
 • عرضه نفت در بورس انرژی نمایشی نیست

  نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در پاسخ به ادعای مطرح شده مبنی بر نمایشی بودن عرضه ۲۹ بهمن نفت خام در بورس انرژی گفت: به هیچ وجه امکان ندارد که نفت معامله شده خارج از بورس را مجددا در بورس عرضه و ثبت کنیم.
 • تولید زعفران به ۴۰۰ تن رسید

  طهماسبی گفت: در سال زراعی ۹۷ حدود ۴۰۰ تن زعفران در کشور تولید شد و این امر بیانگر متوسط عملکرد ۴ کیلو در هر هکتار است.
 • سکوت بازار بیلت جنوب شرق آسیا

  پایگاه خبری فولاد ایران: بازار بیلت وارداتی جنوب شرق آسیا در ثبات است چرا که فعالیت بازار کم است و تمایلی به خرید دیده نمی‌شود. متوسط قیمت بیلت وارداتی ۴۸۰ تا ۴۸۵ دلار هر تن سی‌اف‌آر و در ثبات است. در واقع از ۱۴ فوریه تاکنون قیمت در ثبات بوده چون تقاضا کم است و عرضه سی‌آی‌اس نیز محدود بوده است. هفته گذشته یک محموله بزرگ بیلت ایران در ۴۴۰ تا ۴۴۲ دلار هر تن سی‌اف‌آر تایلند معامله شد که نسبت به معامله قبلی که ۴۴۵ تا ۴۵۰ دلار بود افت داشت. بیلت روسیه نیز از ۴۸۰ تا ۴۹۰ دلار هفته قبل به ۴۸۴ تا ۴۸۸ دلار هر تن سی‌اف‌آر رسیده است.
 • رشد ارزش معامله محصولات پتروشیمی

  افزایش ۱۵ درصدی حجم و ۹۲ درصدی ارزش معاملات محصولات پتروشیمی تا پایان بهمن‌ماه ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، نشان از رونق معاملات دارد.به گزارش «نیپنا» بورس کالای ایران در یازده ماه گذشته شاهد معامله‌های گسترده محصولات مختلف پلیمری و شیمیایی بود به‌طوری که مدیرعامل بورس کالای ایران از ثبت رکورد در حجم و ارزش معاملات سالانه در بازار پتروشیمی طی ۱۱ ماه امسال خبر داد و گفت: در این دوره در بازار پتروشیمی بورس کالا بیش از ۴ میلیون و ۲۳۲ هزار تن انواع محصول به ارزشی بیش از ۲۶۶ هزار و ۵۸۲ میلیارد ریال معامله شده که رکورد جدیدی در حجم و ارزش معاملات سالانه محسوب می‌شود، ارزش معاملات بازار محصولات فرآورده‌های نفتی نیز در حالی به رقمی بیش از ۱۹۳ هزار و ۸۸۲ میلیارد ریال رسیده تا رکورد جدیدی در ارزش معاملات این بازار به ثبت برسد.
 • بازارگردانی با طعم زعفران

  سید‌حسین میری یک فعال بازار سرمایه گفت: از زمان تاسیس شرکت‌های تامین سرمایه در سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ تاکنون تامین مالی نهادهای اقتصادی و تولیدی با کمک و نقش شرکت‌های تامین سرمایه همواره رو‌به رشد بوده است.
 • ثبات قیمت‌ها در بازار فولاد ادامه‌دار شد

  گروه بنگاه‌ها: بازار آهن روز گذشته مجددا ثبات قیمت را برای شمش و مقاطع فولاد تجربه کرد و به‌رغم کاهش قیمت‌ها، خصوصی‌ها محصولات خود را بدون نوسان در بازار غیر‌رسمی پیشنهاد دادند.

بیشتر

بیشتر