آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۶۰

 • کاهش حاشیه سود معادن در سال ۹۸

  دنیای اقتصاد: سال ۱۳۹۸ در شرایطی به زودی آغاز می‌شود که حوزه‌های مختلف اقتصادی کشور از جمله بخش‌های صنعت و معدن نگران رشد هزینه‌های تولید در سال جدید هستند و معتقدند علامت‌هایی در بودجه سال آینده وجود دارد که ترجمه دقیق آنها بر این نگرانی‌ها افزوده است. اکنون بودجه مراحل آخر خود را طی می‌کند و فعالان حوزه‌های صنعتی و معدنی آماده می‌شوند ورودی و خروجی خود را بر اساس این برنامه مهم تنظیم کنند اما بالاتفاق معتقدند در شرایطی که انتظار چندانی از رشد اقتصادی در سال ۹۸ وجود ندارد، مشکلات حوزه تامین و انتقال ارز به قوت خود باقی است، تامین مواد اولیه به سختی صورت می‌گیرد، هزینه‌های تولید افزایش یافته، بازارهای صادراتی با مشکلاتی روبه‌رو شده، بازارهای جهانی با احتمال وقوع رکود روبه‌رو هستند و ده‌ها موضوع دیگر، چگونه می‌توان به بهبود تولید در بخش‌های حساسی همچون معدن امیدوار بود؟
 • دو رفتار در یک روز

  دنیای اقتصاد: روز گذشته بازار فولاد در حالی طی ساعاتی دچار روند کاهشی قیمت شد که پس از گذشت زمانی این روند متوقف شد و ۹۰ درصد کارخانه‌ها در مقابل این کاهش قیمت‌ها با بستن فروش خود مقاومت کردند. ترس از کاهشی شدن بیش از حد بازار یکی از مهم‌ترین دلایلی بود که این واکنش کارخانه‌ها را در پی داشت، این در حالی است که به‌رغم بستن فروش از سوی کارخانه‌ها،‌ فعالان این بازار بر این باورند که بازار فولاد در ادامه کشش قیمت بیش از این اندازه را نخواهد داشت. روز گذشته قیمت میانگین میلگرد ۴ هزار و ۶۵۰ تا ۴ هزار و ۷۰۰ تومان در هر کیلو بود،‌ تیرآهن به غیر از شاخه ۱۴ قیمت میانگین حدود ۴ هزار و ۳۰۰ تومان را داشت، ولی افزایش بیش از این اندازه را هرچند بازار به‌صورت صوری تجربه کرد ولی تقاضای واقعی بیشتر از این به دنبال افزایش قیمت ایجاد نخواهد شد و به همین دلیل منتظر یک کاهش و رکود در این بازار خواهیم بود.
 • زعفران از امروز آپشن‌دار می‌شود

  قرارداد اختیار معامله (آپشن) زعفران از امروز در بورس کالای ایران راه‌اندازی می‌شود تا فعالان بازار زعفران کشور پس از ورود طلای سرخ به معاملات نقدی، گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی بورس کالا، یک قرارداد دیگر با امکانی جدید را تجربه کنند؛ به اعتقاد کارشناسان، «بیمه قیمت زعفران» از اصلی‌ترین کارکردهای قرارداد آپشن برای زعفران‌کاران کشور به شمار می‌رود. به گزارش کالاخبر، معاملات اختیار معامله برای اولین بار در بازار سرمایه در ۲۴ آذر ماه سال ۱۳۹۵ در بورس کالای ایران با دارایی پایه سکه طلا راه‌اندازی شد. در ابتدای راه‌اندازی تنها امکان دادوستد اختیار معامله خرید سکه طلا فراهم شده بود که با توجه به استقبال فعالان بازار از این معاملات، امکان معامله اختیار معامله فروش سکه طلا نیز ایجاد شد.
 • شفافیت و رقابتی شدن درآمد دولت با معاملات حق امتیاز

  مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران در هفتمین کنفرانس مهندسی مالی ایران گفت: راه‌اندازی معاملات حق امتیاز در دستور کار بورس کالا قرار دارد که موارد تحت شمول این اوراق، حق بهره‌برداری از معادن، مجوز واردات و سایر مجوزهای دولتی بوده که از مزایای این معاملات می‌توان به شفاف‌سازی در فرآیند اعطای مجوز، شفاف‌سازی آمار و اطلاعات صدور تا بهره‌برداری از حق امتیاز و نیز شفاف و رقابتی شدن درآمد دولت از طریق واگذاری امتیازها اشاره کرد.
 • زعفران‌کاران با ورود به معاملات آپشن از نوسان قیمتی در امان می‌مانند

  کالاخبر: معاملات قراردادهای اختیار معامله زعفران نگین برای تحویل در اردیبهشت ماه ۹۸ در حالی از امروز در بورس کالای ایران راه‌اندازی می‌شود که یک کارشناس ارشد بازار سرمایه، راه‌اندازی این ابزار را راهکاری مفید برای تامین مالی کشاورزان و زعفران‌کاران و ابزاری برای پوشش ریسک ناشی از نوسانات قیمتی می‌داند.
 • تداوم رکوردشکنی‌ پلیمرها در بورس کالا

  بیش از ۹۰ هزار تن انواع محصولات پلیمری هفته گذشته در بورس کالا معامله شد و رکوردی تاریخی برای این گروه کالایی به ثبت رسید. به گزارش «نیپنا» بازار پلیمرها روزهای بسیار خوبی را تجربه می‌کند؛ روزهایی که کمتر فعال بازاری این شرایط را انتظار داشت ولی شاهد رکوردشکنی‌های پیاپی حجم معاملات در بورس کالا هستیم. این وضعیت نشان می‌دهد که بازار پلیمرها در روزهای اخیر شاید بهترین بازار در داخل کشور باشد زیرا مستقیما از حجم تولید در صنایع تکمیلی حمایت می‌کند. این وضعیت البته به تعدیل قیمت‌ها هم نیاز دارد زیرا التهاب خرید و البته بیم و امیدهای دلاری به رشد نرخ در بورس و بازار منتهی شده است. بر اساس این گزارش، هفته گذشته شاهد بودیم که بیش از ۹۰ هزار تن از انواع پلیمرها در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت، یعنی رکورد تاریخی بورس برای این گروه کالایی شکسته شد.
 • ثبات قیمت فولاد در آغاز هفته

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز شنبه ۱۱ اسفند‌ماه جاری. شمش و مقاطع فولاد ار سوی خصوصی‌ها با‌ثبات نرخ مواجه بود. در این روز شمش چدن داکتیل و خاکستری فولاد کیمیا با افزایش قیمت در بازار غیر‌رسمی پیشنهاد شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر