آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۳۰

 • نیاز به ظرفیت‌سازی‌های جدید پروپیلنی

  محسن صالحي كارشناس حوزه انرژي
  رشد و توسعه صنایع تکمیلی در روزهای سخت اقتصادی می‌تواند به ابزاری برای حفظ حجم تولید ناخالص داخلی، تداوم تولید در صنایع بزرگ بالادستی و حفظ اشتغال بدل شود که این ذهنیت در شرایطی که سرمایه‌گذاری‌های اولیه بسیاری در صنایع کوچک‌تر پایین‌دستی صورت گرفته به معنی استفاده حداکثری از ظرفیت‌های نصب شده خواهد بود. از سوی دیگر، شاهد توسعه سریع‌تر تکنولوژیکی در صنایع تکمیلی هستیم که ناخودآگاه به مواد اولیه با کیفیت بالاتر نیاز خواهد داشت. یکی از همین گروه‌های کالایی پلی‌پروپیلن است که هم‌اکنون شاهد عرضه کافی آن در بورس و بازار نیستیم یعنی حجم تولید واقعی فعلی کفاف تقاضای قطعی موجود را نمی‌دهد. تبدیل LPG به پروپیلن که به فرآیند PDH مشهور است شاید بهترین راهکار فنی در این حوزه مهم برای افزایش حجم تولید پلی‌پروپیلن به شمار رود. اهمیت این موضوع به قدری است که خود می‌تواند انقلابی برای صنایع تکمیلی در فاز حجم تولید در گروه‌های کالایی پلی‌پروپیلن محور را رقم بزند.
 • ایران؛ دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان

  گروه بنگاه‌ها: روز گذشته بردسیر کرمان میزبان معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر صنعت، معدن و تجارت و برخی مسوولان کشوری و استانی بود که برای افتتاح پروژه فولاد این شهر با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن فولاد احداث شده است.
 • دومین هفته رونق معاملات پلیمرها

  دنیای اقتصاد: حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا برای دومین هفته متمادی از جذابیت این بازار حکایت دارد و شاهد بودیم که دو روز گذشته معاملات جذاب و البته پرحجمی در بورس کالا به ثبت رسید.
 • عبور از اقتصاد دستوری با بورس کالا

  عضو کمیسیون اقتصادی خانه ملت بر لزوم تقویت بازار سرمایه، ایجاد مشوق برای صنایع جهت استفاده از ظرفیت‌های این بازار و عدم هر‌گونه دخالت در روند نظام بازار و رقابت در بورس کالا تاکید کرد.
 • سنگ‌آهن در ثبات

  پایگاه خبری فولاد ایران: قیمت سنگ‌آهن وارداتی خلوص ۶۲درصد در بازار چین در ثبات است. قیمت‌ها از نظر خریداران بالاست از این‌رو سیاست احتیاط در پیش گرفته‌اند. آخرین قیمت ۹۵/ ۷۵ دلار هر تن خشک سی‌اف‌آر ثبت شده که از جمعه اخیر تاکنون تغییری نداشته است. هفته‌های اخیر تناژ سنگ‌آهن وارد شده به بنادر چین بیشتر شده از طرفی به تدریج جو تعطیلات سال نو چین جدی‌تر می‌شود و تمایل به خرید کمتر. در این بین فروشنده‌های سنگ‌آهن نیز تمایلی به کاهش قیمت نشان نمی‌دهند، چون بازار انتظار دارد تقاضا پس از تعطیلات فوریه در چین بالاتر برود.
 • چند قدم تا تعبیر رویای زعفرانی

  با توجه به موفقیت معاملات زعفران در بورس کالای ایران، تبدیل تابلوی بورس به یکی از اصلی‌ترین مراجع قیمت‌گذاری جهانی زعفران، دور از ذهن نیست و برای تعبیر این رؤیا به واقعیت، تنها چند قدم و حمایت باقی مانده است.
 • نیاز به سرمایه در گردش چالش بزرگ تولید فولاد

  گروه بنگاه‌ها: یک تولیدکننده ورق‌های فولادی با اشاره به مشکلات و موانع تولید، گفت: نیاز به سرمایه در گردش برای تولید از آغاز سال ۹۷ تاکنون سه برابر شده است.
 • توضیح و تصحیح

  با پوزش از خوانندگان، در خبر روز گذشته در همین صفحه با تیتر «انجام ۲هزار متر حفاری اکتشافی توسط شرکت تهیه و تولید»، عنوان صحیح خبر «انجام ۳۰۰ هزار متر عملیات حفاری توسط شرکت تهیه و تولید» است که بدینوسیله اصلاح می‌شود.
 • بازگشت معاملات آتی سکه در انتظار تصمیم بانک مرکزی

  مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار درباره انتقال نمادهای معاملاتی بورس کالا به بورس تهران گفت: همه شرکت‌ها پس از کسب استاندارد‌های لازم و ارتقا به دنبال درج نماد خود در بورس‌های بالاتر هستند و بورس کالا نیز از این امر مستثنی نیست.محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن بیان مطلب فوق به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: انتقال یک نماد از فرابورس به بورس تهران به استانداردهای خاصی وابسته است و بدیهی است که اگر شرکتی بتواند به شاخص‌های لازم برسد از فرابورس به بورس منتقل می‌شود.وی ادامه داد: در این میان شرکت بورس کالا نیز از این امر مستثنی نیست و اکنون توانسته با احراز شرایط لازم و کسب استانداردهای قابل قبول از فرابورس به بورس منتقل شود.
 • رشد قیمت فولاد در بازار

  گروه بنگاه‌ها: با رشد تقاضا در بازار، قیمت فولاد افزایش یافت. با افزایش نرخ ارز و توقع رشد بیشتر قیمت‌ها در روز‌های پایان سال جو عمومی در بازار آهن مثبت شد.

بیشتر

بیشتر