آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۲۷

 • هفت ریسک عمده برای بازارهای پایه

  حمزه بهادیوند‌چگینی
  دنیای اقتصاد: بازارهای کالایی در حال سپری کردن ژانویه بدون آنکه اتفاق خاصی بیفتد هستند. با این حال برخی بازارها مثل نفت که سال ۲۰۱۸ را در شرایط ملتهبی به پایان رسانده بودند اوضاع به نسبت بهتری را تجربه می‌کنند. رشد ماهانه نفت برنت حدود ۱۰ درصد بوده و اکنون به نزدیکی ۶۳ دلار در هر بشکه رسیده و نفت آمریکا نیز در یک ماه گذشته نزدیک به ۱۴ درصد رشد را تجربه کرده است. در حوزه فلزات پایه نیز مس رشد ۳/ ۲ درصدی را در هفته گذشته تجربه کرد که با توجه به رشد پایین ماهانه این فلز این موضوع نشان می‌دهد بازار مذکور روند متزلزلی را تجربه می‌کند. با این حال مس با آنکه در آخرین روز معاملاتی خود در هفته قبل به ۶ هزار و ۵۷ دلار رسید، باید گفت هنوز علاقه‌مند است کف ۶ هزار دلاری را حفظ کند و نمی‌توان انتظار جهشی خاص را در این بازار داشت.
 • چالش دوبعدی برای حمل فولاد

  دنیای اقتصاد: تقریبا از اواخر فروردین ۹۷ با ارجاع بخشنامه جدید دولت به فولادی‌ها یکسری استنباط‌ها بر این مبنا بود که دولت با اعمال دستور در بازار فولاد در صدد حمایت از منافع ملی است ولی فعالان این بازار معتقدند این بخشنامه و اساسا بخشنامه‌هایی از این دست تاثیرات منفی قابل توجهی در بخش صادرات داشته که پس از سه تا چهار ماه تاثیرات خود را نشان داده است؛ حال بعد از گذشت چندین ماه از دخالت‌های دستوری دولت در بازار صادراتی فولاد، زمزمه‌های تضعیف صادرات فولاد در حالی به گوش می‌رسد که فعالان این بازار از مدت‌ها قبل سیگنال‌های هشداردهنده در این بازار را شناسایی کرده بودند.
 • امکان تهاتربدهی دولت با نفت خام به قیمت بورس انرژی

  عضو کمیسیون انرژی مجلس معتقد است اگر پیمانکاران داخلی قَدَر باشند می‌توانند نفت خام دریافتی از دولت به جای طلب خود را به محصولات نفتی تبدیل کنند.
 • معرفی دو محصول نوآورانه برتر ایرانی توسط مبارکه

  گروه بنگاه‌ها: در سومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی، فولاد مبارکه با معرفی دو محصول نوآور برتر ایرانی موفق به دریافت لوح و تندیس شد.به گزارش «دنیای اقتصاد» غلامرضا طاهری مدیر برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت فولاد مبارکه در حاشیه مراسم سومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی گفت: محصولی که امروز ارائه شد از محصولات پوشش‌دار گالوانیزه با گرید sg۳۵۵gd، فولادی با دو ویژگی استحکام بالا و مقاومت با خوردگی‌های اتمسفریک است.به گفته وی، محصول فوق پیش از این وارداتی بوده اما به دلیل آنکه اغلب فولاد‌های ما محصولاتی تجاری هستند، توانستیم این محصول را به بازار عرضه کنیم.مدیر برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت فولاد مبارکه افزود: هدف شرکت استفاده از محصول یاد شده در کل زنجیره‌ فولاد بود، از این رو با استفاده از فناوری موجود در شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری، فرآیند تکمیل این محصول انجام و به بازار عرضه شد.
 • اطلاعات خریدار نفت خام صادراتی محرمانه است

  مدیر‌عامل بورس انرژی با بیان اینکه اطلاعات خریدار در تمام بورس‌های دنیا محرمانه است، گفت: افزایش طول تسویه از ۶۰ به ۹۰ روز و امکان تسویه کامل ریالی یا ارزی از جمله تسهیلات ایجاد شده در سومین دوره عرضه نفت در بورس است.سید‌علی حسینی در گفت‌وگو با «ایلنا» درباره آخرین وضعیت سومین عرضه نفت در بورس انرژی اظهار کرد: سقف عرضه یک میلیون بشکه و حداقل خرید برای هر مشتری ۳۵ هزار بشکه تعیین شده است. خریداران شامل شخصیت‌های حقوقی ایرانی و خارجی هستند و محدودیتی برای خرید وجود ندارد.
 • انعقاد ۱۱ توافق برای سرمایه‌گذاری در معادن کوچک مقیاس

  گروه بنگاه‌ها: به منظور احیا و توسعه معادن کوچک مقیاس از مجموعه ۲۸ درخواست انجام شده برای حضور و مشارکت در سرمایه‌گذاری در معادن کوچک مقیاس، توسط متقاضیان در حال حاضر ۱۱ توافق نهایی منعقد و امضا شده است.به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، در میان این ۱۱ توافق، ۲ سرمایه‌گذار خارجی از کشور استرالیا و اوکراین حضور دارند.
 • رشد ۳۶ درصدی حجم معاملات بورس کالای ایران

  در هفته منتهی به ۲۷ دی‌ماه، ۵۴۹ هزار و ۷۷۳ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۲۳ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد داد‌و‌ستد قرار گرفت که نسبت به هفته ما قبل به ترتیب رشد ۳۶ و ۴۹ درصدی را در حجم و ارزش معاملات تجربه کرد.
 • ایران می‌تواند قطب پتروشیمی منطقه شود

  نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: با استفاده از مزیت‌هایی که در تولید محصولات پتروشیمی داریم، بدون شک می‌توانیم به قطب پتروشیمی منطقه تبدیل شویم.
 • نرخ بازیافت پلاستیک تا سال ۲۰۳۰ سه برابر می‌شود

  نیپنا: انتظار می‌رود نرخ بازیافت پلاستیک تا سال ۲۰۳۰ میلادی سه برابر بالاتر از سطوح فعلی باشد.
 • ثبات نسبی قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: قیمت محصولات فولادی روز گذشته با ثبات نسبی نسبت به مبادلات هفته گذشته همراه بود. در این روز به‌رغم اینکه تولید‌کنندگان در نرخ‌های پیشنهادی خود نسبت به آخرین مبادله هفته گذشته تغییری اعلام نکردند؛ اما جو بازار مثبت بود و رشد اندکی ناشی از رشد نرخ ارز در بازار دیده شد‌.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر