آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۲۳

 • دو تهدید برای تولیدکنندگان فولاد آمریکا

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: تحلیلگران معتقدند سال ۲۰۱۹ برای فولاد آمریکا سال خوبی است این در حالی است که نگاهی به وضعیت این حوزه در سال گذشته نشان می‌دهد ارزش سهام این گروه با روند کاهشی روبه‌رو شده است. آمارها نشان می‌دهند طی دو هفته از سال جاری، شرکت‌های معتبری مثل شرکت فولاد آمریکا و AK Steel با افزایش ارزش سهام و رشد قیمت مناسب محصولات روبه‌رو شده‌اند این در حالی است که ارزش سهام شرکت معدنی کلیلوند نیز که سنگ آهن شرکت‌های فولادی را تامین می‌کند با رشدی در حدود ۱۱ درصد روبه‌رو شده است.
 • افق‌های صادراتی بورس کالا در تحریم

  دنیای اقتصاد: توانمندی‌های صادراتی بورس کالا تاکنون آن گونه که باید و شاید عملیاتی نشده است. عدم تمایل عرضه‌کنندگان را باید دلیل اصلی این شرایط به شمار آورد آن هم در شرایطی که الگوهای موفقی در این خصوص وجود دارد. عرضه‌های صادراتی نفت خام در بورس انرژی خود مقایسه‌ای مهم بین دو بازار به شمار می‌رود که نشان‌دهنده توانمندی‌های بازارهای رسمی برای حضور در بازارهای صادراتی است اگر عرضه‌کنندگان از این عزم برخوردار باشند. نوسان قیمت‌های جهانی، دشواری تحریم‌ها، اما‌و اگرهای تسویه وجوه بین کشورها مخصوصا در کنار الزام به بازگشت ارز حاصل از صادرات توسط سامانه نیما مواردی است که در عدم موفقیت رینگ‌های صادراتی بورس کالا دخیل بوده است. درخصوص بازار قیر شاهد ارقام جذابی هستیم، اگرچه اما و اگرهای خاص خود را دارد. دکتر حامد سلطانی‌نژاد معتقد است یکی از مسیرهای مطمئن برای صادرات قراردادهای کشف پریمیوم در بورس کالاست که ناخودآگاه ریسک نوسان قیمت‌ها را بر اساس نرخ‌های جهانی پوشش می‌دهد که پتانسیل ضرر و زیان را برای هر دو طرف به حداقل می‌رساند.
 • اتحادیه اروپا به دنبال سخت‌گیری‌های بیشتر برای کنترل واردات فولاد

  گزارش‌ها حاکی از آن است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا احتمالا این هفته ساختار جدیدی برای محدودسازی واردات فولاد به ۲۸ کشور عضو تصویب می‌کنند، البته جولای ۲۰۱۸ نیز اتحادیه اروپا محدودیت‌هایی برای واردات ۲۳ محصول فولادی برای ۲۰۰ روز اعمال کرد که تا ۴ فوریه ۲۰۱۹ اعتبار دارد. حال رای‌گیری جدیدی که ۱۶ ژانویه صورت می‌گیرد مربوط به محدود‌سازی واردات فولاد برای ۳ سال تا سال ۲۰۲۱ خواهد بود.
 • تحلیل و ارزیابی طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی لامرد

  گروه بنگاه‌ها: با هدف بررسی ابعاد مختلف طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی لامرد نشستی با حضور مدیران و کارشناسان این منطقه و اعضای شورای پژوهش دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد.
 • افزایش استفاده صنعت فولاد کشور از کاتالیست‌های داخلی

  گروه بنگاه‌ها: در حال‌حاضر۴۰ درصد کاتالیست مصرفی صنعت فولاد از سوی شرکت نفت و گاز سرو تامین می‌شود که این رقم در برنامه سال آینده تا ۵۵ درصد قابل‌افزایش است.
 • کاهش قیمت میلگرد جهان فولاد سیرجان

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز دوشنبه ۲۴ دی‌ماه جاری، میلگرد جهان فولاد سیرجان با کاهش قیمت ۲۰ تومانی در هر کیلو عرضه شد. در این روز، شمش فولاد بدون نوسان نرخ از سوی ذوبی‌ها در بازار غیر‌رسمی مورد مبادله قرار گرفت.
 • معامله نزدیک به ۱۱۷هزار تن انواع ورق فولادی در بورس کالای ایران

  تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز گذشته (‌دوشنبه ۲۴ دی ماه)، میزبان دادوستد ۱۱۶ هزار و ۹۷۰ تن انواع ورق فولادی بود.
 • هند: صادرات فولاد افزایش می‌یابد

  پس از یک سال روند نزولی صادرات فولاد هند سال ۲۰۱۹ بالا می‌رود. کاهش صادرات فولاد چین به هند کمک می‌کند تا این خلأ ایجاد شده را پر کند و صادرات خود را بالا ببرد. از طرفی با توجه به برنامه‌های افزایش ظرفیت تولید هند، احتمالا عرضه از تقاضای داخلی بیشتر می‌شود و این مازاد با افزایش صادرات جبران خواهد شد.
 • توان رقابت با تجارت گندم روسیه را نداریم

  با حمایت‌های دولت پوتین و افزایش چشمگیر تولید گندم روسیه، این کشور توانست با تولید ۱۳۰ میلیون تن گندم و صادرات بیش از ۳۴ میلیون تنی این محصول، به قطب گندم جهان بدل شود و بر سلطه آمریکا در بازار غلات پایان دهد.به گزارش خبرگزاری فارس، با رکوردشکنی تولید گندم و پایین آمدن قیمت این محصول در روسیه، آمریکا در حال از دست دادن بازارهای خود برای این محصول حیاتی در جهان است.صادرات کشاورزی روسیه به لطف پایین بودن قیمت ارز این کشور و حمایت‌‌های کلان پوتین در حال افزایش است.
 • ضرورت تسهیل شرایط برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی

  عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری و ارائه مشوق‌های جدید می‌تواند منجر به ورود منابع مالی جدید داخلی و خارجی به صنعت پتروشیمی شود.احمد پورفلاح، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا به موفقیت‌های صنعت پتروشیمی طی یک‌سال اخیر اشاره کرد و گفت: صنعت پتروشیمی نقش موثری در بازار ارز ایفا کرده است؛ به‌گونه‌ای که هم‌اکنون درصد زیادی از ارز کشور از این صنعت تامین می‌شود، بنابراین مشاهده می‌کنیم که این صنعت تا چه میزان در توسعه صادرات غیرنفتی و رشد اقتصادی نقش دارد.
 • نشان لیاقت حمایت از تولید ملی برای شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران

  گروه بنگاه‌ها: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در جشنواره حمایت از تولید ملی موفق به دریافت نشان لیاقت شد.به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، این شرکت در بخش ژئوتوریسم و برون‌سپاری مجتمع‌های تحت مدیریت خود موفق به دریافت نشان لیاقت در ششمین جشنواره ملی حاتم شد.بر اساس این گزارش شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از سال گذشته موفق به اجرای طرح ژئوتوریسم و گردشگری معدنی در مجتمع پتاس خور و بیابانک شد. همچنین در حال حاضر مجتمع معدنی سرب نخلک و شرکت زغال سنگ البرز مرکزی در برنامه اجرا و پیاده‌سازی طرح ژئوتوریسم قرار دارند.بر اساس این گزارش، انجام موفق پروژه‌های مرتبط با سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، انجام طرح‌های توسعه‌ای قابل قبول در سازمان با رویکرد کارآفرینی و ایجاد اشتغال پایدار، ایجاد زیرساخت و بستر مناسب برای توسعه گردشگری و ژئوتوریسم به‌صورت تخصصی و عملکرد مثبت در عرصه سلامت و سرمایه‌گذاری مناسب در حوزه توریسم سلامت محور از جمله محورهای ارزیابی ششمین جشنواره ملی حاتم بود.

بیشتر

بیشتر