آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۰۵

 • نشانه‌های عدم تعادل در بازارهای پایه

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: بازار محصولات پایه کشور بر‌خلاف دوره تابستانی خود روال رو به کاهشی را تجربه می‌کند. اغلب محصولات کاهش قیمت ۳۰ تا ۴۵‌درصدی را در مقایسه با ۳ ماه پیش تجربه کرده‌اند و این موضوع همان‌قدر که به مذاق تولیدکنندگان پایین‌دست خوش می‌آید باعث دل‌نگرانی تولیدکنندگان صنایع بالادست شده است. در این رابطه ابتدا باید به چند نکته مهم اشاره کنیم که در تحلیل شرایط کلی بازارهای پایه اهمیت زیادی دارد؛
 • بازگشت نفت به تالار؛ به زودی

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: عرضه نفت خام صادراتی در بورس انرژی با ویژگی‌هایی جدید از سر گرفته خواهد شد. این خبری بود که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس رسانه‌ای کرد؛ اگرچه بازار مدت‌ها پیش منتظر این اقدام بود و حتی اغلب عرضه صادراتی نفت خام را قطعی می‌دانستند. بررسی‌ها نشان می‌دهند تاخیر در عرضه نفت خام به دلیل تلاش برای اعمال آزادی عمل بیشتر خریداران و افزایش تسهیلات و حمایت‌های عملیاتی بود که در نهایت احتمال موفقیت این عرضه را تقویت خواهد کرد.
 • چشم امید فولادسازان ایرانی به حذف موانع صادرات

  بنا بر گزارش استیل مینت به نقل از ایمیدرو، فولادسازان لیدر ایرانی در ۸ ماه نخست سال ۹۷ حدود ۲۰۸/ ۴ میلیون تن فولاد صادر کرده‌اند که ۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت داشته است. به گزارش فولاد ایران، فولادسازان ایرانی معتقدند که علاوه بر تحریم‌های آمریکا، قوانین و مقررات داخلی نیز بر صادرات آنها اثر داشته است.
 • کاهش تولید جهانی فولاد در ماه نوامبر

  آخرین آمار انجمن جهانی فولاد حاکی از آن است که تولید فولاد خام ۶۶ کشور تولید‌کننده فولاد که به این انجمن گزارش می‌دهند ۴ درصد در ماه نوامبر کاهش ماهانه داشته به ۶۱/ ۱۴۸ میلیون تن رسید. در مقایسه با نوامبر سال گذشته نیز تولید جهانی فولاد ۶ درصد افت داشته است. به گزارش فولاد ایران، همچنین در ۱۱ ماه گذشته از سال ۲۰۱۸ تولید جهانی فولاد ۵ درصد رشد داشته و ۵۷۲/ ۱ میلیارد تن ثبت شد.
 • ۷۲ هزار قرارداد آتی زعفران به ارزش ۱۰۲ میلیارد تومان

  در جریان معاملات روز گذشته در بازار مشتقه بورس کالای ایران، معامله‌گران تعداد ۷۲ هزار و ۸۶۹ قرارداد آتی زعفران را به ارزش ۱۰۲۷ میلیارد و ۹۵۸ میلیون ریال منعقد کردند.
 • تداوم روند صعودی قیمت آهن

  گروه بنگاه‌ها: مبادلات روز گذشته با رشد قیمت آهن‌آلات دنبال شد. این رشد قیمت در حالی صورت می‌گیرد که به گفته تولید‌کنندگان فولاد بازار با کمبود قراضه آهن روبه‌رو است و این کمبود مواد اولیه باعث شده تا تولید‌کنندگان تنها برای تامین نقدینگی دست به فروش بزنند و برای تهیه مواد اولیه خطوط تولید نگران باشند. روز گذشته فولاد اصفهان در‌، مجتمع فولاد کیمیا‌، ذوب بریس و فولاد‌سازان جم قیمت‌های خود را با رشد اعلام کردند.
 • چین و شیلی؛ بزرگ‌ترین بازیگران بازار کاتد مس

  اخبار فلزات: مروری بر آمار واردات و صادرات کاتد مس در سطح بین‌المللی نشان می‌دهد چین همچنان بزرگ‌ترین واردکننده کاتد و شیلی با اختلاف مهم‌ترین صادرکننده کاتد در جهان در تابستان گذشته بوده‌اند.
 • رشد پرشتاب بازار فروآلیاژها در دنیا

  در حال حاضر چند عامل تعیین‌کننده در دنیا، بر بازار فروآلیاژها تاثیرگذار هستند. کاهش تقاضا برای فولاد در اروپا به دلیل کاهش رشد اقتصادی جهانی و بحران اقتصادی از عوامل بازدارنده رشد بازار در اروپا بوده است.
 • مشارکت شرکت‌های آمریکایی در سه پروژه جدید پتروشیمی هند

  قرارداد‌های جدید با هدف واگذاری لایسنس و طراحی پایه مهندسی برای ساخت مجتمع‌های پلی پروپیلن در سه سایت مختلف در سراسر هند امضا شدند. به گزارش نیپنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه هیوستون کرونیکل، شرکت هیوستون انجینییرینگ (Houston engineering) و شرکت ساخت و ساز مک­ درمت اینترنشنال (McDermott International) به تازگی سه قرارداد برای مشارکت در ساخت تعدادی مجتمع جدید پتروشیمی در هند که تولیدکننده یکی از کلیدی‌ترین محصولات پلاستیکی خواهند بود، امضا کردند.شرکت مک­ درمت اعلام کرد که دو قرارداد فناوری- محور در حوزه تولید پلی پروپیلن از سوی شرکت نفت هند (Indian Oil Corporation) و یک قرارداد دیگر از راجستان ریفاینری اچ پی سی ال (HPCL Rajasthan Refinery) دریافت کرده است.
 • ثبت رکورد تولید ماهانه چدن در ذوب‌آهن اصفهان

  گروه بنگاه‌ها: حدود۲۲۵ هزارتن چدن در آذرماه در ذوب‌آهن اصفهان تولید شد که این رقم بهترین رقم تولید در ۳ سال اخیر بوده است.به گزارش روابط عمومی شرکت ذوب‌آهن اصفهان، مهرداد تولائیان معاون بهره‌برداری شرکت با اعلام این خبر گفت: حوزه معاونت بهره‌برداری باتوجه به شرایط سال‌های اخیر که کوره‌بلند شماره یک متوقف بوده است و فقط کوره بلندهای شماره ۲ و ۳ در مدار تولید قرار دارند و همچنین باتوجه به محدودیت‌های اخیر تامین مواد اولیه مورد نیاز، با افزایش سطح بهره‌وری و راندمان و با تلاش پرسنل نسبت به افزایش میزان تولید اقدام کرده است. معاون بهره‌برداری شرکت گفت: در همین راستا این حوزه بر‌اساس گزارش‌های ماهانه عملکرد موفق به تولید ۲۲۵۶۵۸ تن چدن طی آذرماه (با دو کوره بلند) شد که این مقدار بهترین تولید ماهانه پس از توقف کوره بلند شماره یک در سال ۹۴ است. در ماه گذشته، ذوب‌آهن اصفهان موفق شد با تولید ۸۹۶۵ تن چدن در یک روز، رکورد تولید روزانه چدن با دو کوره بلند را ثبت کند.
 • ۳ ماموریت بورس کالا در اقتصاد

  محمود دودانگه می‌گوید: با تاسیس بورس کالا در اقتصاد، شاهد لحاظ مولفه‌های اقتصادی در مبادلات کالاهای اساسی و مواد اولیه واسطه‌ای هستیم. از این رو باید با برنامه ریزی مناسب، شرایطی مهیا شود که بورس کالا طی چند سال آینده، «سمت و سوی تولید را تعیین کند»، «با تسهیل فضای کسب و کار، میزبان بازیگران جدید باشد» و «با سرعت بیشتر به کاهش هزینه‌ها در تولید و مبادلات» معنا بخشد. به گزارش «کالاخبر»، محمود دودانگه، معاون و مشاور وزرای بازرگانی و صنعت در سال‌های اخیر طی گفت‌وگویی، به روند شکل‌گیری بورس کالا در کشور و اهمیت جایگاه این بورس در اقتصاد پرداخت.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر