آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۰۴

 • جایگاه حیاتی پتروشیمی در اقتصاد ایران

  دنیای اقتصاد: شناسایی بخش‌های پیشرو و تدقیق در میزان نقش آفرینی این بخش‌ها در اقتصاد کشور می‌تواند نقش بسزایی در اثربخشی تخصیص منابع محدود و به دنبال آن رشد و توسعه کشور داشته باشد. بر اساس اهداف کمی برنامه ششم توسعه مقرر شده صادرات غیرنفتی کشور با رشد متوسط سالانه ۷/ ۲۱ درصد از حدود ۹/ ۴۶ میلیارد دلار در سال ۹۶ به حدود ۱۱۳ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ برسد. همچنین مقرر شده که متوسط رشد سالانه ارزش افزوده کشور طی سال‌های برنامه ششم توسعه به ۸ درصد برسد که در میان بخش‌های مختلف اقتصادی، متوسط رشد سالانه ارزش افزوده بخش صنعت ۳/ ۹ درصد هدف‌گذاری شده است. از این منظر نیز شناسایی بخش‌هایی از اقتصاد که بیشترین پیوندها را با سایر بخش‌ها دارند اهمیت پیدا می‌کند. در این راستا یکی از بخش‌هایی که در اقتصاد ایران رشد چشمگیری داشته، صنعت پتروشیمی است.
 • فضای تنفسی جدید برای صنایع تکمیلی پتروشیمی

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد : قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا با کاهش نرخ اعلام شد که خود سیگنال مهمی برای افت قیمت در بازار آزاد به شمار می‌رود. همچنین با توجه به کاهش حجم معاملات در هفته گذشته در کنار رشد قیمت‌ها در بورس کالا نیز احتمال افزایش حجم داد و ستد در این بازار رسمی وجود دارد. تجمیع داده‌های فوق از یکسو احتمال کاهش قیمت‌ها را تقویت کرده و از سوی دیگر جذابیت خرید مواد اولیه و تولید در صنایع تکمیلی را تقویت خواهد کرد. به احتمال قوی روزهای بهتری برای این صنعت در پیش است ولی این ادعا به معنی پایان رکود در بازار نیست. البته قیمت‌های جهانی محصولات شیمیایی سریع‌تر و شدیدتر از پلیمرها کاهش داشته است که در کنار عقبگرد جدی بهای نفت خام به معنی احتمال کاهش نرخ پیش روی پلیمرها در بازارهای جهانی در آینده‌ای نه‌چندان دور خواهد بود.
 • خارجی‌ها خواستار خرید نفت ایران از بورس شدند

  ایرنا: مدیرعامل بورس انرژی گفت: برخی کشورها از طریق سفارتخانه‌ها دنبال کسب اطلاعات درباره خرید نفت از بورس بوده‌اند، شماری از شرکت‌های خارجی نیز به‌طور مستقیم برای رایزنی در این باره مراجعه و حتی کد معاملاتی نیز اخذ کرده‌اند.
 • طلای سرخ در بورس کالا خوش درخشید

  طی معاملات هفته گذشته معامله‌گران در بازار مشتقه بورس کالای ایران ۶۱۰ هزار و ۵۷۸ قرارداد آتی به ارزشی بیش از ۷۷۸۹ میلیارد و ۳۴۰ میلیون ریال منعقد کردند.
 • در بازار بورس کانادا قیمت نیکل در فراز و فرود ۲۰۱۸

  قیمت نیکل در بورس فلزات لندن از نیمه دوم سال ۲۰۱۸ به بعد روندی کاهشی را در پیش گرفته است. با وجود اینکه تا به امروز نوسانات بسیاری در بازار این فلز مشاهده شده اما روندها به‌صورت کلی نزولی بوده است. در این گزارش نگاهی به عملکرد شرکت‌های صنعتی و معدنی فعال در حوزه نیکل در بورس فلزات کانادا انداخته می‌شود.به گزارش «فلزات آنلاین»، در حالی‌که قیمت جهانی نیکل رشد مشخصی را در نیمه اول سال ۲۰۱۸ تجربه می‌کرد، نیمه دوم سال روندی نزولی به‌خود گرفت. طبعا در این شرایط برخی شرکت‌های صنعتی و معدنی در حوزه نیکل، روندهای مناسبی برای سهام مشاهده کرده و برخی دیگر در نیمه دوم سال، به ورطه سقوط افتادند. نمودار ۱ تغییرات قیمت نیکل در بورس فلزات لندن را طی سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد.در ادامه سه شرکت برتر سال در حوزه نیکل در بورس‌های TSX و TSXV مورد بررسی قرار می‌گیرند. این شرکت‌ها از میان شرکت‌هایی با ارزش بازار بیش از ۱۰ میلیون دلار کانادا انتخاب شده‌اند:
 • تفاهم صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی و سازمان نظام مهندسی

  گروه بنگاه‌ها: صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی و سازمان نظام مهندسی برای استفاده از خدمات مشترک درباره بررسی کارشناسی صدور بیمه‌نامه به متقاضیان بیمه‌نامه‌های معدنی و نظارت بر اجرای بیمه‌نامه‌های صادره، تفاهم‌نامه‌‌ای منعقد کردند. به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، بر اساس این تفاهم‌نامه، سازمان نظام مهندسی متعهد شد بر‌اساس درخواست متقاضی یا صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، پذیرش یا تکمیل مدارک متقاضیان استفاده از خدمات صندوق را عهده‌دار شده و در پروسه بررسی کارشناسی از کارشناسان واجد شرایطی، برای بررسی طرح‌ها و مدارک استفاده کند.همچنین این سازمان متعهد شد که بر اجرای بیمه‌نامه‌های صادره، طبق مقررات مصوب سازمان و صندوق بیمه و نیز اجرای ضوابط حرفه‌ای کارشناسان تعیین شده، بنا به درخواست صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی نظارت داشته باشد.همچنین صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی نیز در مقابل، موظف به راه‌اندازی و استفاده از سامانه انتخاب تصادفی کارشناسان معرفی‌شده از طرف سازمان نظام مهندسی شد.
 • بیلت سی‌آی‌اس در رکود آخر سال

  قیمت بیلت سی‌آی‌اس با توجه به فعالیت ناچیز بازار و همچنین رکود بازار قراضه در ترکیه به روند نزولی ادامه داد. خریداران منتظر کاهش قیمت بیشترند و تا پایان سال اصراری برای خرید بیشتر ندارند. قیمت رسمی بیلت صادراتی سی‌آی‌اس در حال حاضر ۴۲۰ دلار هر تن فوب است و برخی حاضرند در ۴۱۷ دلار معامله کنند. به گزارش فولاد ایران، البته ظاهرا بیلت ۴۰۵ دلار هر تن فوب نیز مشتری ندارد. از این رو عرضه‌کننده‌ها نیز ترجیح می‌دهند تخفیف بیشتر ندهند.در بنادر خاور دور بیلت سی‌آی‌اس ۴۵۵ تا ۴۶۰ دلار هر تن سی‌اف‌آر معادل ۴۳۰ تا ۴۳۵ دلار هر تن فوب است. در مصر نیز بیلت سی‌آی‌اس ۴۴۰ تا ۴۵۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر است.
 • آینده قیمت فلز سرب در بازارهای جهانی

  طی یک ماه اخیر باوجود افزایش تقاضا برای شمش سرب و کاهش موجودی آن در انبارهای بورس فلزات لندن، قیمت این فلز در بازارهای جهانی کاهش پیدا کرد. همچنین انتشار آمار کاهش تولید جهانی خودرو حاکی از کاهش تقاضا برای این فلز در ماه‌های آتی است.به گزارش فلزات آنلاین، قیمت نقدی و موجودی شمش سرب در انبارهای بورس فلزات لندن از چهاردهم نوامبر تا چهاردهم دسامبر نشان می‌دهد قیمت شمش سرب طی این یک ماه ابتدا روند افزایشی، در ادامه روند کاهشی، سپس مجدد روند افزایشی و در نهایت روند کاهشی داشته است. اما در مجموع قیمت شمش سرب در روز ۱۴ دسامبر نسبت به چهاردهم نوامبر تنها ۵/ ۰ درصد رشد پیدا کرده و به یک هزار و ۹۲۷ دلار به‌‎ازای هر تن رسیده است.طی یک هفته اخیر قیمت شمش سرب در معاملات بورس فلزات لندن در مجموع روند کاهشی داشته است. در روز ابتدایی معاملات هفته گذشته (دوشنبه ۱۰ دسامبر) قیمت شمش سرب برابر یک هزار و ۹۷۵ دلار به‌ازای هر تن بود که طی روندی نزولی با شیبی کند با ۴/ ۲ درصد کاهش به یک هزار و ۹۲۷ دلار در روز جمعه ۱۴ دسامبر رسید.
 • ممنوعیت استفاده از پلاستیک‌های یک‌بار مصرف در اتحادیه اروپا

  اتحادیه اروپا استفاده از تعداد زیادی از پلاستیک‌های یک‌بار مصرف را با هدف صیانت از محیط زیست ممنوع می‌کند.
 • کمبود آهن قیمت را بالابرد

  گروه بنگاه‌ها: کاهش عرضه‌ها در پی بی‌ثباتی بازار باعث شد تا قیمت آهن با افزایش همراه شود. با روند نزولی قیمت آهن عرضه آن کم شد و در ادامه کاهش عرضه آهن در بورس کالا طی ۱۵ روز گذشته باعث شد تا از ابتدای این هفته شاهد رشد قیمت آهن باشیم. روز گذشته فولاد اصفهان در و ذوب بریس قیمت‌های خود را با رشد اعلام کردند.

بیشتر

بیشتر