آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۸۴

 • متانول در گیر و دار سه عامل

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: گزارش اخیر ICIS نشان می‌دهد بازارهای آسیایی در پی کاهش قابل‌توجه قیمت نفت از یکسو و جنگ‌های تجاری که در سال ۲۰۱۸ در جهان به‌وقوع پیوست از سوی دیگر، با تقاضا و قیمت رو به نزول در محصولات شیمیایی از جمله متانول روبه‌رو خواهند شد. این در شرایطی است که بنا بر این گزارش طی یک ماه گذشته نیز این روند آغاز شده به‌طوری‌که‌ محصولات پلیمری و شیمیایی با افت قیمت روبه‌رو شده‌اند؛ محصولاتی از قبیل اتیلن، پروپیلن، متانول، بنزن، تولوئن و استایرن مونومر که همگی بر اساس شاخص‌های قیمتی از یک شرایط کاهشی تبعیت کرده‌اند.
 • کاهش معنادار معاملات در بازار پلیمرها

  دنیای اقتصاد: کاهش حجم معاملات در بورس کالا و افت شاخص قیمت‌ پلیمرهای دنیای اقتصاد در این بازار خود معرف شرایطی است که می‌توان از آن به‌عنوان یک رکود در بازار و صنعت محصولات پتروشیمی در فاز صنایع تکمیلی آن سخن گفت. این در حالی بود که قیمت‌های بازار آزاد در هفته گذشته در یک روند افزایشی نسبی قرار گرفت تا جایی که می‌توان گفت پس از ۵ هفته افت قیمت‌ها، ۱۰ روز رشد نرخ محدود و شکننده میهمان این بازار بوده است. افت نسبی قیمت‌های جهانی در کنار کاهش قیمت دلار در بازار آزاد و البته رشد قیمت دلار نیمایی در کنار ضعف جدی تقاضا مواردی است که تاکنون در این بازار ایفای نقش کرده است.
 • میل به افت قیمت‌ها در بازار فولادهای صادراتی

  محمدحسین بابالو
  هفته گذشته قیمت‌های صادراتی فولاد ایران در مسیر کاهش قرار گرفت که با قیمت‌های جهانی همپوشانی کامل داشت. این در حالی است که در اواخر هفته گذشته جرقه‌هایی از رشد نرخ در بازارهای جهانی مشاهده شد که در صورت تاثیرگذاری بر بازار صادراتی ایران، تاثیر آن برای روزهای آینده خودنمایی خواهد کرد. جدول زیر برآورد متوسط قیمت‌های صادراتی ایران و برخی از قیمت‌های جهانی است که توسط «دنیای اقتصاد» گردآوری و برآورد شده است.
 • بررسی راهکارهای توسعه آموزش و فرهنگ‌سازی بورس کالا در بخش کشاورزی

  بورس یکی از حلقه‌های مهم بخش کشاورزی بوده و اگرزنجیره کامل بخش کشاورزی در بورس عرضه شود، قطعا پذیرش آن‌هم از سمت مدیران و هم از سوی کارشناسان وزارت جهاد‌کشاورزی بیشتر خواهد بود و قطعا بدنه هم همراهی خواهد کرد.
 • چالش‌های پیش روی بازار الکترود و صنعت فولاد ایران

  به نظر کارشناسان دو دور تحریم‌های آمریکا علیه ایران که ۱۸ آگوست و ۱۸ نوامبر اجرایی شدند بر اقتصاد ایران تاثیر داشته‌اند. در این بین یکی از بخش‌هایی که نگرانی زیادی دارد بازار الکترود گرافیتی است؛ چرا‌که بخش اعظم تولید فولاد ایران از طریق کوره‌های قوس الکتریکی است که ماده اولیه مورد نیاز آن یعنی الکترود گرافیتی نیز بیشتر از طریق واردات تامین می‌شود. ایران حدود ۶۷ درصد الکترود مورد نیازش را از چین و ۱۲ درصد آن را از هند وارد می‌کند و از آگوست تاکنون تحت تاثیر تحریم‌ها هر دو کشور صادرات الکترود گرافیتی به ایران را متوقف کرده‌اند.
 • بیلت چین در کف ۱۸ ماه اخیر

  طی یک ماه اخیر قیمت بیلت در چین تا ۱۱۵ دلار هر تن افت داشته و به کف ۱۸ ماه اخیر رسیده است. در بازار داخلی قیمت حدود ۴۵۰ دلار هر تن درب کارخانه شده است. باید دید این روند نزولی قیمت در چین بازارهای جهانی را با چالش مواجه می‌سازد یا خیر.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر