آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۸۲

 • تغییر جهت ناپایدار در بازار پلیمر

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: نوسان قیمت‌ پلیمرها در بازار داخلی از ویژگی‌های متناقضی برخوردار شده و بیم و امیدهای بسیاری را ایجاد کرده است. آنچه از رخدادهای مشهود و پنهان بازار برداشت می‌شود اینکه چهره رکود باز هم در حال خودنمایی است. بازار پلیمرها در چند پرده مختلف نیاز به بررسی دارد که در سلسله گزارش‌هایی به آن می‌پردازیم.
 • «مسکن» و «صادرات» دو موتور محرک مصرف

  دنیای اقتصاد: مصرف سرانه فولاد ایران در سال جاری با افت مواجه شده است، این رقم که به ۲۰۱ کیلوگرم در سال ۲۰۱۸ رسیده حکایت از کاهش میزان مصرف سرانه فولاد کشور دارد.‌ پیش از این، «دنیای‌اقتصاد» در تاریخ ۳۰ آبان این کاهش مصرف را مورد بررسی قرار داده بود. فعالان بازار فولاد بر این باورند برای تحریک مصرف سرانه فولاد باید به مهم‌ترین عاملی که می‌تواند روی این بازار تاثیر گذار باشد و به نوعی یکی از مهم‌ترین مکمل‌های افزایش مصرف سرانه فولاد است، پرداخت که آن هم عامل «مسکن» است. الگوها و روش‌های بازاریابی و بازرگانی که می‌تواند بازار مسکن را تحریک کند، چیست؟ پاسخ به این سوال به‌صورت اصولی خود یک گزارش کامل را طلب می‌کند؛ اما عواملی که موجب تحریک بازار مسکن در جهت تحریک مصرف سرانه فولاد می‌شود چه مواردی هستند؟ در این گزارش با نیم نگاهی به موضوع صادرات فولاد به موضوع تحریک بازار مسکن با هدف افزایش مصرف سرانه فولاد خواهیم پرداخت.
 • نرخ عادلانه خرید تضمینی ۱۹۳۰ تومان است

  رئیس کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس در نامه‌ای به لاریجانی ضمن تاکید بر لزوم اصلاح قانون خرید تضمینی به دلیل عملکرد نامطلوب دولت طی ۳ سال اخیر تصریح کرد نرخ خرید تضمینی گندم باید متناسب با شاخص تورم تولیدکننده در بخش کشاورزی تعیین شود.
 • صنعت پتروشیمی محور صادرات غیر‌نفتی

  صادرات محصولات پتروشیمی به‌عنوان یک راهبرد مهم می‌تواند بخش مهمی از نیازهای ارزی کشور را تامین کرده و تحریم‌ها را بی‌اثر سازد. جمشید نفر دبیرکل کنفدراسیون صادرات ایران در گفت‌وگو با «نیپنا» اظهار کرد: پتروشیمی یکی از اصلی ترین و مهم‌ترین محورهای صادرات غیر نفتی کشور به حساب می‌آید و دولت تاکنون حمایت‌های همه جانبه و توجه کافی به این صنعت داشته است.
 • ضرورت تعیین نرخ خرید تضمینی دانه‌های روغنی مطابق با تورم

  یک مقام مسوول گفت: برای تحقق برنامه خوداتکایی، نرخ خرید تضمینی دانه‌های روغنی برای سال زراعی جدید باید مطابق با تورم افزایش یابد. علیرضا مهاجر مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت کشت کلزا در سال زراعی ۹۸-۹۷ اظهار کرد: برنامه قراردادی وزارت جهاد کشاورزی با کشاورزان برای کشت کلزا در سال زراعی جدید ۲۵۰ هزار هکتار است که تا کنون ۲۰۰ هزار هکتار از این میزان کشت شده است.
 • بازدید مدیران کل محیط‌زیست کشور از شرکت فولادآلیاژی ایران

  گروه بنگاه‌ها: در بازدید مدیران کل محیط‌زیست از شرکت فولاد آلیاژی ایران، از این مجموعه به‌عنوان یک شرکت تولیدی سازگار با محیط‌زیست تقدیر شد. در این بازدید که با حضور مسعود تجریشی، معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، حمید جلالوندی، مدیر‌کل دفتر ارزیابی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور و نیره پور‌ملایی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان یزد برگزار شد، درباره عملکرد، توانمندی و ظرفیت‌های شرکت فولاد آلیاژی ایران و همچنین سرمایه‌گذاری و هزینه‌های انجام شده برای داشتن یک صنعت سبز گفت‌وگو شد.
 • وجوه برتری قیمت تضمینی ذرت به جای خرید تضمینی

  اولین عرضه ذرت دانه‌ای استان کرمانشاه در قالب گواهی سپرده کالایی در حالی در بورس کالای ایران انجام شد که مدیرکل پشتیبانی امور دام استان کرمانشاه اجرای سیاست قیمت تضمینی ذرت طی نخستین روز در بورس کالا را موفقیت‌آمیز دانست.
 • ارزش بازار الفین تا سال ۲۰۲۴ به ۸/ ۱۹ میلیارد دلار می‌رسد

  موسسه تحقیقاتی گلداستین ریسرچ پیش بینی کرد ارزش بازار جهانی الفین تا پایان سال ۲۰۲۴ میلادی به حدود ۲۰ میلیارد دلار برسد. به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی واتک (whatech)، بر اساس تازه ترین گزارش موسسه تحقیقاتی گلداستین ریسرچ (Goldstein Research)، پیش بینی می‌شود ارزش بازار جهانی الفین تا پایان سال ۲۰۲۴ میلادی به ۱۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار برسد و با نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) ۸/ ۴ درصد رشد یابد.
 • رشد ۳ درصدی تولید جهانی فولاد در ماه گذشته

  آخرین آمار انجمن جهانی فولاد حاکی از آن است که در ماه اکتبر، تولید فولاد خام ۶۶ کشوری که به این سازمان گزارش می‌دهند، ۳ درصد رشد داشته و ۸۳/ ۱۵۶ میلیون تن ثبت شده است. به گزارش فولاد ایران، میزان تولید جهانی فولاد نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز ۶ درصد بالا رفته است. همچنین در ۱۰ ماه نخست سال جاری میلادی تولید جهانی فولاد خام از ۴۳۴/ ۱ میلیارد تن ۱۰ماه ۲۰۱۷ به ۵۰۲/ ۱ میلیارد تن رسید.
 • تداوم کاهش قیمت شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها

  در مبادلات روز سه‌شنبه ششم آذر‌ماه جاری شمش فولاد کیمیا و اصفهان در افت قیمت ۴۰ تومانی را در هر کیلو تجربه کردند. در این روز به‌رغم روند کاهشی قیمت‌ها در بازار، اما برخی از ذوبی‌ها شمش تولیدی خود را بدون تغییر نرخ در بازار غیر‌رسمی عرضه کردند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر