آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۶۰

 • صدور نفت از معبر بورس

  دنیای اقتصاد: برای اولین بار ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام سبک ایران از مجرای بورس انرژی به سایر کشورها صادر شد و پس از مدت‌ها تلاش، ایران به جمع کشورهای دارای بورس نفت بین‌المللی پیوست. بورس انرژی هم‌اکنون به ضربه‌گیری موثر و معبری جدید برای دور زدن تحریم‌ها به کمک بخش خصوصی واقعی بدل شده است. عرضه روز گذشته یک میلیون بشکه نفت خام سبک در بازار فیزیکی بورس انرژی با تقاضای ۳۵۰ هزار بشکه‌ای روبه‌رو شد و نهایتا شاهد داد و ستد ۲۸۰ هزار بشکه بودیم. قیمت پیشنهادی اولیه ۷۹ دلار و ۱۵ سنت بود؛ ولی در فرآیند عرضه و تقاضا نرخ ۷۴ دلار و ۸۵ سنت کشف شد. انعطاف قیمتی، پتانسیل ورود بخش خصوصی واقعی و خریداران خارجی، امکان رقابت بر سر قیمت و کشف نرخ در چارچوب عرضه و تقاضای واقعی و استمرار عرضه از ویژگی‌های اصلی معامله نفت خام در بورس انرژی است. اهمیت این شیوه معاملاتی تبدیل بورس انرژی به بازاری برای کشف نرخ آزادانه بهای نفت ایران در بازارهای جهانی است و پتانسیل تعریف ابزارهای مالی نوین را دربردارد. ارائه اطلاعات خریداران نفت خام در بورس انرژی محرمانه است و منع قانونی دارد. هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ شرکت خارجی از بورس انرژی کد معاملاتی دریافت کرده‌اند و از خریداران بالقوه نفت خام و فرآورده‌های نفتی به شمار می‌روند.
 • بازدارنده‌های رشد قیمت در بازار

  دنیای اقتصاد: بازار فولاد طی روز گذشته در فضای کاهشی قیمت مقاطع فولادی به‌سر برد تا نشان دهد این بازار که در مدت سه هفته گذشته فضای ابهام‌آلودی را در زمینه چشم‌انداز بازار تجربه می‌کرد، در برهه کنونی که تعطیلی و وقفه میان‌هفته‌ای اربعین حسینی را هم پیش‌رو دارد، تاثیر این وقفه را به اصطلاح بازاریان، «پیش‌خور» کرده و به زبان ساده به استقبال این تعطیلات رفته است.
 • ضرورت روان‌سازی فضای کسب‌و‌کار در کشور

  گروه بنگاه‌ها: نمایشگاه ایران کانمین ۲۰۱۸ که با تمرکز بر بنگاه‌های کوچک و متوسط برگزار می‌شود می‌تواند بسترمناسب را برای کاهش فشارهای اقتصادی در شرایط کنونی تحریم‌ها فراهم کند.
 • رضایت کشاورزان از واقعی شدن قیمت زعفران در بورس

  امروز که قیمت زعفران در مسیر شفاف‌سازی قرار گرفته است، برخی به بهانه حمایت از کشاورز، درصدد ایجاد موانع برای واقعی شدن قیمت‌ها هستند اما در حال حاضر کشاورزان به واسطه عرضه‌های ماه‌های گذشته در بورس کالا، از واقعی شدن نرخ زعفران رضایت کامل دارند.
 • تاثیر نوسانات نفتا در سقوط قیمت الفین‌ها

  دنیای بورس: اتیلن در یک ماه اخیر افت قیمتی بسیار شدید را در نقاط مختلف از جمله آسیا و اروپا تجربه کرده و قیمت پروپیلن نیز در دو هفته گذشته زیر فشار قرار گرفته است. با توجه به استفاده از اتیلن و پروپیلن در تولید طیف گسترده‌ای از مواد پتروشیمی، کاهش قیمت این دو محصول تاثیر شایانی بر بازار بسیاری از محصولات خواهد داشت.به گزارش پلاتس، جنگ تجاری اخیر میان چین و آمریکا بر بازارهای محصولات پتروشیمی سایه سنگینی انداخته است.
 • رمزگشایی از تهدید‌های پیش‌روی طلای سرخ ایران

  نایب‌رئیس شورای زعفران اعلام کرد: سیاست‌های نامناسب صادراتی نظیر پیمان‌سپاری ارزی، ‌قاچاق و خشکسالی تهدیدهای مهمی برای طلای سرخ ایران هستند که اگر حمایت نشود جایگاه نخست تولید جهان را از دست می‌دهیم.
 • رشد ۵ درصدی تولید جهانی فولاد در ۹ ماه نخست ۲۰۱۸

  پایگاه خبری فولاد ایران: آخرین آمار انجمن جهانی فولاد حاکی از آن است که تولید فولاد ۶۶ کشوری که به این سازمان گزارش می‌دهند در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی ۵ درصد رشد داشته یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تن ثبت شده است. به گزارش فولاد ایران، در این بین تولید فولاد چین در این ۹ ماه ۶ درصد رشد داشته و ۶۹۹ میلیون تن ثبت شده است.
 • سیلیکو منگنز دومین فروآلیاژ پر مصرف جهان

  سیلیکو منگنز امروزه به‌طور گسترده توسط فولادسازان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترکیب این فروآلیاژ، خواص فروسیلیکون و فرومنگنز را در تولید فولاد تامین می‌کند و این امر موجب شده تا پس از فروکروم، دومین فروآلیاژ پر‌مصرف در جهان باشد. البته دسترسی به مواد اولیه مورد نیاز تولید و همچنین هزینه بالای انرژی موجب شده تا بسیاری از کشورها به جای تولید تقاضا را از منبع واردات تامین‌کنند. در تجارت نیز مانند مصرف، سیلیکو‌منگنز جایگاه دوم را در اختیار دارد.
 • رشد ۱۵۹ درصدی فروش محصولات چادرملو

  گروه بنگاه‌ها: تولید و فروش سنگ‌آهن و محصولات فولادی در چادرملو با افزایش همراه است.
 • سرانجام احتکار محصولات پتروشیمی چه شد؟

  یکی از مشکلات اساسی طی چند ماه اخیر در بازار، احتکار برخی محصولات پتروشیمی توسط تعدادی از دلالان به دلیل تفاوت نرخ این محصولات در بورس و بازار آزاد بود که منجر به کمبود مواد اولیه می‌شد. در این راستا قدم‌های مقابله با محتکران برداشته شد و در نهایت به نظر می‌رسد این موضوع بسیار کمرنگ و تا حدی رفع شده است.
 • شمش کیمیا رشد قیمت داشت

  گروه بنگاه‌ها: در مبادلات روز یکشنبه ششم آبان‌ماه جاری، اغلب خصوصی‌ها شمش فولاد تولیدی خود را بدون تغییر نرخ به بازار غیر‌رسمی عرضه کردند. در این روز، فقط شمش فولاد کیمیا شاهد افزایش قیمت ۳۰ تومانی در هر کیلو بود.

بیشتر

بیشتر