آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۵۸

 • عرضه یک میلیون بشکه نفت در بورس؛ فردا

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: فردا اولین عرضه صادراتی نفت خام در بازار فیزیکی بورس انرژی به ثبت خواهد رسید و امیدواری بسیاری به موفقیت این معاملات در روزها و هفته‌های آینده وجود دارد. مدیرعامل بورس انرژی صادرات نفت خام از یک بازار داخلی رسمی را نقطه عطفی در صنعت نفت و بازار سرمایه کشورمان می‌داند که در آینده تاثیرات واقعی آن خودنمایی خواهد کرد.
 • رشد ۲۸ درصدی معامله محصولات پلیمری

  دنیای اقتصاد: معاملات محصولات پتروشیمی در روزهای اخیر با فراز و فرود بسیاری همراه بود اگرچه شاهد هستیم که بهای پلیمرها در بازار آزاد برای چهارمین هفته پیاپی با افت همراه شد. این در حالی بود که جرقه‌های مهمی از رشد قیمت‌ها در بازار آزاد به ثبت رسیده اگرچه بسیاری از آنها شواهدی از تغییراتی عمیق در بازار آزاد پلیمرها یا معاملات بورس کالا بود. این وضعیت کلی به معنی روزهایی نسبتا متعادل و البته جذاب برای خریداران در بازار داخلی بود و می‌توانست با کاهش قیمت‌ها از تولیدکنندگان پایین‌دستی حمایت کند. از سوی دیگر تقاضای موثر برای مصنوعات پلیمری و محصولات نهایی به شدت کاهش یافته که این داده نیز به سرعت‌گیر مهمی در برابر رشد قیمت‌ها بدل شده است. نوسان حجم معامله پلیمرها نیز خود داده دیگری است که در تعیین سمت و سوی بازار و آینده قیمت‌ها ایفای نقش خواهد کرد.
 • ورود متفاوت بخش خصوصی به فروش نفت

  گفت‌وگوی ویژه خبری با موضوع عرضه نفت خام در بورس انرژی چهارشنبه‌شب با حضور کارشناسان این حوزه برگزار شد و بهروز نعمتی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحریم‌های جدید نفتی ایران گفت: با توجه به شرایطی که وجود دارد و تحریم‌هایی که ممکن است در آینده مشکلاتی را برای کشور به وجود آورد دولت و مجلس اقداماتی در دستور کار خود قرار دادند که یکی از این اقدامات این است که از طریق بورس انرژی نفت خود را بفروشیم.
 • پیشنهاد پتروشیمی‌ها برای ارتباط با تولیدکنندگان

  وضعیت بورس کالا با برداشته‌ شدن محدودیت در سقف رقابت محصولات پتروشیمی بعد از آشفته بازاری که به‌دلیل تفاوت قیمت ارز در بازار ارز و بورس ایجاد شده بود، رو به آرامش است و واحدهای پتروشیمی پیشنهاد جدیدی برای تعامل در بورس مطرح کرده‌اند.
 • کاهش حجم تولید مجتمع‌های پتروشیمی آلمان

  مجتمع‌های پتروشیمی آلمان به دنبال پیش‌بینی‌ها مبنی بر ادامه افت سطح رودخانه راین، در حال محدود کردن تولید خود هستند. به گزارش نیپنا به نقل از پلاتس، تعداد چشمگیری از مجتمع‌های پتروشیمی آلمان به دنبال پیش‌بینی‌ها مبنی بر ادامه یافتن افت سطح رودخانه راین، هم‌اکنون در حال محدود کردن تولیدات خود هستند.
 • خدمات ۱۱ساله، اعتماد دولت و صنایع به بورس کالا را در پی داشته است

  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بورس کالای ایران طی ۱۱ سالی که در اقتصاد ایران متولد شده است، خدمات و کمک‌های زیادی به فعالان اقتصادی کشور ارائه کرده و این بورس قطعا از شفاف‌ترین بازارهای مالی است. شاپور‌محمدی در حاشیه کیش اینوکس ۲۰۱۸ در گفت‌وگو با «کالاخبر» به نقش بورس کالا در اقتصاد اشاره کرد و گفت: طی چند سال اخیر با تلاش‌های صورت گرفته، معاملات بخش کشاورزی در بورس کالا متحول شده به‌طوری‌که عرضه جو ‌و ذرت کل کشور در بورس انجام می‌شود و شاهد رونق معاملات محصولات مهمی همچون گندم در بورس کالا هستیم.
 • نقش بورس کالا در ایجاد تعادل بازارها

  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است بورس کالا در حال حاضر یک بورس توانا و رو به رشد است و تعداد کالاهایی که در این بورس عرضه می‌شود در حال افزایش بوده و مشاهده می‌کنیم این بورس نقش محوری را در ایجاد تعادل بازارها داشته است.
 • تولید ۵/ ۲ میلیون تن محصول گرم توسط فولاد مبارکه

  گروه بنگاه‌ها: میزان تولید محصولات گرم در نیمه اول سال با رشد ۲۷ درصدی از یک میلیون ۹۳۳ هزار تن به ۲ میلیون ۴۶۷ هزار تن رسیده است. به گزارش روابط عمومی فولاد مبارکه، مرتضی شبانی، رئیس امور سهام و مجامع شرکت فولاد مبارکه اصفهان با اعلام این مطلب از افزایش سود خالص این شرکت خبر داد و گفت: شرکت فولاد مبارکه در سالی که گذشت توانست بیشترین سود خالص را از زمان بهره‌برداری تا به الان به دست بیاورد.
 • قانون، ملاک‌پذیرش نظرات تشکل‌ها

  تشکل‌های بخش خصوصی یکی از مهم‌ترین بازوهای اجرایی برای سیاست‌گذاری کشور هستند و همواره به دولت برای تدوین استراتژی راهنمایی و مشاوره می‌دهند. در ایران نیز تشکل‌های گوناگونی به‌ویژه در حوزه معدن و صنایع‌معدنی در بخش‌های مختلف وجود دارند که در چند سال گذشته تلاش کرده‌اند صدای خود را به‌گوش مسوولان برسانند. بر این اساس، «اخبار فلزات» با معاون امور معادن و صنایع‌معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گفت‌وگو نشسته است. جعفر‌ سرقینی می‌گوید با آنکه تکلیف قانونی دولت است که برای سیاست‌گذاری‌ها از تشکل‌ها نظرخواهی کند، اما بنا به‌دلایلی مانند محدودیت‌های قانونی نمی‌توان همه نظرات را پذیرفت. سرقینی همچنین می‌افزاید دولت هیچ نفعی در هیچ تشکلی ندارد؛ بنابراین دلیلی نمی‌بیند که به‌سود بخشی زنجیره سیاست‌گذاری خود را تغییر دهد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
 • رشد ۷ درصدی خرید تضمینی گندم

  مدیرکل خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: بنابر آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۹ میلیون و ۴۶۴ هزارتن گندم با ارزش ۱۲۵ هزار و ۶۰۴ میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شده است.مومن نیافر با اشاره به اینکه خرید تضمینی گندم تا پایان آبان ادامه دارد، افزود: تا پایان فصل پیش‌بینی می‌شود که کشاورزان خرده‌پا میزان جزئی گندم به مراکز دولتی تحویل دهند.به گفته نیافر با وجود کاهش بارندگی در استان‌های جنوبی، میزان خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشته است.این مقام مسوول از پرداخت صد درصد مطالبات گندمکاران در سال زراعی جاری خبر داد.وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه برداشت کلزا، گلرنگ و آفتابگردان به پایان رسیده است، بیان کرد: امسال یک هزار و ۶۶۷ تن آفتابگردان با ارزش ۴۱ هزار و ۸۶۲ میلیون ریال، ۸۷۷ تن گلرنگ به ارزش ۲۱ هزار و ۶۴۷ میلیون ریال و ۳۳۰ هزارتن کلزا با ارزش بیش از ۹ هزار و ۸۳ میلیارد ریال از کشاورزان خریداری شده است.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر