• سه نشانه برای تخلیه حباب قیمتی ارز

  دنیای‌اقتصاد-طیبه مرادی: برای دومین روز پیاپی، شاهد حباب منفی قیمتی در ابزارهای مالی بورس کالا هستیم که نشان می‌دهد انتظارات معامله‌گران از احتمال افت قیمت‌ها و تمایل به فروش حکایت دارد آن‌هم در رقمی کمتر از نرخ‌های مرسوم آنها.
 • رشد اندک قیمت فولاد

  گروه شرکت‌ها: در سومین روز هفته جاری، شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها با اندکی افزایش قیمت از سوی ذوبی‌ها مورد معامله قرار گرفت. همچنین میلگرد مجتمع فولاد خراسان بر اساس آخرین عرضه‌های بورس کالا با رشد قیمت ۱۴۷ تومانی در هر کیلو از سوی کارخانه اعلام شد.
 • صعود قیمت‌های پایه پتروشیمیایی ‌ها

  دنیای‌اقتصاد: رشد دو اهرم تاثیرگذار در معادله کشف نرخ‌های پایه محصولات پتروشیمیایی موجب شد که روز گذشته رشد محسوس قیمت‌های پایه در بورس کالا را شاهد باشیم. میانگین ماهانه بهای دلار نیمایی به نسبت هفته گذشته ۵۶/ ۴ درصد رشد را تجربه کرد و با قیمت ۲۳۶ هزار و ۷۳۳ ریال در محاسبات بهای نرخ‌های پایه ظاهر شد. درکنار اثرگذاری این محرک حاشیه‌ساز این روزها، که سکاندار رشد قیمت‌های پایه تاکنون به شمار می‌رود، قیمت تعداد زیادی از گروه‌های کالایی صعودی بیش ازاین رشد را به ثبت رساندند.
 • کسب چهار گواهینامه جدید استانداردهای مدیریتی در فولاد هرمزگان

  گروه شرکت‌ها: شرکت فولاد هرمزگان طی ممیزی شرکت SGS موفق به کسب چهار گواهینامه جدید و تمدید و صدور مجدد سه گواهینامه دیگر استانداردهای مدیریتی شد.مرضیه حمیدی مدیر مهندسی صنایع شرکت فولاد هرمزگان گفت: ممیزی شخص ثالث استانداردهای مدیریتی فولاد هرمزگان با محوریت مهندسی صنایع و مشارکت کلیه واحدهای سازمانی توسط هشت نفر از ممیزان شرکت SGS در قالب دو تیم ۶ و ۲ نفره به صورت وبینار برگزار شد.وی اقدامات صورت گرفته در این دوره ممیزی را شامل ممیزی مرحله دوم صدور گواهینامه استانداردهای مدیریت زیست‌محیطی، ایمنی و بهداشت حرفه‌ای، راهنمایی برای رسیدگی به شکایات مشتری و راهنمایی برای پایش و اندازه‌گیری رضایت مشتریان، ممیزی مراقبتی استاندارد مدیریت انرژی، ممیزی صدور مجدد گواهینامه استاندارد سیستم مدیریت کیفیت و راهنمایی برای آموزش دانست.مدیر مهندسی صنایع شرکت فولاد هرمزگان اظهار امیدواری کرد: با اجرای اثربخش اقدامات اصلاحی و پروژه‌های بهبود در خصوص یافته‌های ممیزی، گام موثری در جهت ارتقای تعالی شرکت فولاد هرمزگان برداشته شود.
 • کاهش ریسک توزیع با نظام انبارداری کارآمد

  دنیای‌اقتصاد- طیبه‌مرادی: سیستم انبارداری صحیح و استفاده از ابزارهای مالی همچون بازویی کمکی برای بهبود عملکرد اقتصادی در کشورهای گوناگون به شمار می‌رود. یکی از راهکارهای مبارزه با قاچاق کالا که از آن به‌عنوان یک پدیده شوم یاد می‌شود و دارای آثار منفی بر اقتصاد، فرهنگ و امنیت کشور است، وجود سیستم انبارداری منسجم در کشور است. اما این امر مهم همچون نکته‌ای مغفول در کشور ما باقی مانده است. البته بورس کالای ایران با گسترش ابزارهای مالی گوناگون نظیر گواهی سپرده کالایی نقش موثری در بهبود نسبی نظام انبارداری در کشور داشته است، به‌رغم مزایای این امر، معاملات در حوزه این بازارها در بورس کالای ایران به کالاهای کشاورزی محدود شده است. در حالی که بسط و گسترش این ابزارهای مالی در بازار سرمایه نه تنها مزایای بسیاری برای صنایع به همراه دارد بلکه می‌تواند به‌عنوان نسخه‌ای شفابخش جهت بهبود سیستم انبارداری و انبارهای کشور به شمار رود. درحال حاضر به دلیل محدودیت‌های قوانین مالیاتی موجود و موانع موجود بر سر راه گسترش این ابزار، جای خالی سایر کالاها نظیر کالاهای صنعتی، معدنی و پتروشیمی در سایه این بازارها به چشم می‌خورد.
 • فولاد کیمیا رشد قیمت داشت

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز یکشنبه ۲۷ مهر ماه جاری، شمش فولاد کیمیا با افزایش قیمت ۵۰ تومانی در هر کیلو نسبت به چهارشنبه هفته گذشته عرضه شد. در این روز، مابقی خصوصی‌ها تولیدات خود را بدون نوسان قیمت اعلام کردند.
 • عملیاتی شدن توثیق گواهی سپرده کالایی

  رئیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس گفت: در پی اصلاح موادی از دستورالعمل «پذیرش انبار و صدور، معامله و تسویه گواهی سپرده کالایی» در هیات‌مدیره سازمان بورس، توثیق گواهی سپرده کالایی به‌طور قابل ملاحظه‌ای عملیاتی شد.
 • محدودیت تولید در قرنطینه عرضه پلیمرها

  دنیای اقتصاد: بازگشت بازار پلیمرها به روند افزایشی قیمت‌ها بر اساس رشد قیمت‌های پایه بهترین ترسیم از رخدادهای این بازار ملتهب است؛ آن‌هم در شرایطی که با افت عرضه‌ها روبه‌رو هستیم و محدودیت‌های بیشتری بر خریداران ایجاد شده است. این وضعیت کلی روند متعادلی برای رفتار بازیگران بازار باقی نگذاشته اما کاهش عرضه‌های مرسوم نکته‌ای نیست که بتوان به سادگی از کنار آن عبور کرد. حجم عرضه‌های مرسوم پلیمرها در هفته گذشته در بورس کالای ایران به پایین‌ترین حد از هفته ( نیمه تعطیل) پایان اسفندماه سال گذشته تاکنون کاهش یافته است. اگر هفته پایانی اسفندماه سال قبل را در نظر نگیریم، حجم عرضه‌ها به کمترین حد از اواسط خردادماه سال گذشته تاکنون کاهش یافته است یعنی با کمی اغماض کمترین عرضه هفتگی در ۱۶ ماه گذشته در بورس کالای ایران ثبت شده است.
 • قله‌نوردی بهای میلگرد و مقاومت قیمتی در بازار فولاد

  دنیای اقتصاد-راضیه احقاقی: ظرف یک هفته اخیر نرخ ارز آزاد در کشور افزایش ۵/ ۶ درصدی داشت و از سد ۳۰ هزار تومان نیز فراتر رفت. این موضوع می‌توانست سیگنالی قدرتمند در بازار آزاد مقاطع فولادی باشد و نرخ این محصولات را به کانال ۱۳ هزار تومان برساند، با این وجود بهای هر کیلوگرم میلگرد در بازار تهران نسبت به رشد قیمت و عبور از سد ۱۳ هزار تومان مقاومت کرد.
 • سودآوری صنعت پتروشیمی در عصر طلایی خودکفایی

  درحالی که در سال ۷۶ کل تولیدات صنعت پتروشیمی کشور به زحمت به نرخ یک میلیارد دلار می‌رسید، این درآمد ظرف سال‌های ۹۲ تا ۹۸ در سایه‌ برنامه‌هایی در راستای ایجاد جهشی واقعی در تولید، حدودا به ۲۵ میلیارد دلار رسیده است. چنین رقمی به نوبه‌ خود و با توجه به شدت تحریم‌های ایجادشده بی‌سابقه است.
 • سایه انتخابات بر بازار سنگ‌آهن چین

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: درحالی‌که افزایش تقاضای فولاد چین و امید به استمرار وضعیت موجود باعث شده بود که نرخ جهانی سنگ‌آهن ظرف هفته‌های گذشته به رکورد ۶ سال اخیر خود برسد، افزایش موجودی سنگ‌آهن در بنادر چین پس از تعطیلات یک هفته‌ای این کشور در ماه اکتبر باعث شد که این روند روبه‌رشد در روزهای اخیر ادامه پیدا نکند، در این میان عدم تحقق کامل وعده‌های مالی دولت چین برای رشد ساخت‌وساز در این کشور نیز تاثیر بسزایی در افت تقاضا برای سنگ‌آهن و روند نزولی این بازار داشت. در این شرایط کارشناسان بین‌المللی؛ آینده بازار سنگ‌آهن در ماه‌های آینده را متاثر از عوامل متعددی می‌دانند که نتایج انتخابات ایالات‌متحده آمریکا یکی از مهم‌ترین آنها خواهد بود. نتیجه این انتخابات ازسویی با تاثیرگذاری بر ارزش دلار و از طرف دیگر با توجه به سیاست‌های اتخاذی از طرف دولت چین بر بازار تمامی کامودیتی‌ها اثرگذار می‌شود. علاوه بر موارد بیان‌شده، آغاز فصل زمستان نیز از دیگر موارد تاثیرگذار در پیش‌بینی بازار سنگ‌آهن است، باید دید امسال سرمای هوا در چین چه میزان فعالیت‌های ساخت‌وساز را در مرکز و جنوب این کشور تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
 • رمزخوانی از ادبیات انتخاباتی بازارهای کالایی در جهان

  دنیای‌اقتصاد: بازارهای کالایی از هیات حاکمه فعلی در آمریکا به نسبت رضایت داشتند، آن‌هم در شرایطی که با حمایت از صنایع تقاضا را اندکی تحریک کرده و البته از تولید نفت‌خام در ذخایر شیل آمریکا حمایت کرد. اما جنگ تجاری بین چین و آمریکا بسیاری از این رشته‌ها را پنبه کرد تا جایی که یکی از دلایل عدم رشد قیمت‌ها در ماه‌های گذشته و قبل از شیوع ویروس کرونا همین واقعیت بود. اما ادبیات جدید بایدن و حزب دموکرات تا حدودی بازارهای کالایی را به خوش‌بینی به دموکرات‌ها ترغیب کرده ولی این رغبت چندان عمیق نیست گویی هنوز رمزخوانی از ادبیات اقتصادی کالایی‌ها حمایت از تغییر را مخابره نمی‌کند مگر آنکه شیوع ویروس کرونا بتواند بخشی از این ذهنیت‌ها را تغییر دهد که البته چندان هم به آن خوش‌بین نیستیم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر